Together Magazyn » Aktualności » Mamy cztery plus z emeryturą

Mamy cztery plus z emeryturą

Emerytura dla mam cztery puls, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające ma zapewnić niezbędne środki utrzymania tym, którzy zrezygnowali albo nigdy nie podjęli zatrudnienia, czy działalności zarobkowej ze względu na wychowywanie dzieci.

Kto może ubiegać się o świadczenie

Świadczenie może dostać matka, która wychowała co najmniej czworo dzieci. Do tego musi osiągnąć wiek co najmniej 60 lat i nie mieć niezbędnych środków do życia. Matkę to także kobietę, która wychowywała dziecko współmałżonka lub przysposobione. W przypadku śmierci matki, porzucenia przez nią dzieci lub długotrwałego zaprzestania ich wychowywania, świadczenie przysługuje ojcu. On również musi osiągnąć wiek emerytalny i nie posiadać dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Wszystkie te przesłanki muszą wystąpić łącznie. Aby otrzymać świadczenie, trzeba mieszkać w Polsce i po ukończeniu 16 roku życia mieć tu centrum interesów osobistych lub gospodarczych nie mniej niż przez 10 lat.

Wysokość świadczenia

Świadczenie z programu „Mama 4 plus” będzie przyznawane w takiej wysokości, aby łącznie z pobieraną emeryturą lub rentą nie przekroczyło kwoty minimalnej emerytury – 1100 zł brutto. Gdy osoba nie ma prawa do emerytury, świadczenie będzie wynosiło właśnie 1100 zł.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może zostać przyznane wyłącznie na wniosek. Powinien on zawierać dane wnioskodawcy, wskazanie świadczenia, o które się ubiega i sposobu jego wypłaty oraz podpis.

Wniosek

Do wniosku trzeba dołączyć akty urodzenia dzieci i ich numery PESEL, oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej, a także oświadczenie o innych okolicznościach, których ustalenie jest niezbędne do przyznania świadczenia. We wniosku trzeba zaznaczyć czy były przerwy w wychowywaniu dzieci, jak długie i podać ich przyczynę Trzeba również zaznaczyć okresy ograniczenia lub pozbawienia praw rodzicielskich oraz określić obecny dochód. Gdy wnioskodawcą jest ojciec, należy podać datę śmierci matki lub datę porzucenia przez nią dzieci. Okoliczności przedstawione w oświadczeniu mogą być potwierdzone np. zaświadczeniami z urzędu skarbowego czy urzędu gminy lub innymi dokumentami.

Sytuacja dochodowa

Decyzja o przyznaniu świadczenia poprzedzona będzie ustaleniem sytuacji dochodowej wnioskodawcy oraz tego czy rzeczywiście wychowywał przynajmniej czworo dzieci. Świadczenie ma charakter uznaniowy i każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.


Autor: Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wykształcenia prawnik, od trzynastu lat związany z ZUS, a prywatnie tata 2-letniego Konstantego. Radzi, z czego warto skorzystać oraz informuje jakie prawa przysługują ubezpieczonym w ZUS.

4.5/5 – (2 głosów)