Together Magazyn » Aktualności » Co po wypadku przy pracy?

Co po wypadku przy pracy?

Jeśli ulegniemy wypadkowi przy pracy lub zapadniemy na chorobę zawodową, możemy otrzymać świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Są wśród nich: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, renta wypadkowa i jednorazowe odszkodowanie.

Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w związku z wykonywaną pracą i spowodowało uraz lub śmierć. Natomiast choroba zawodowa to schorzenie spowodowane szkodliwymi dla zdrowia czynnikami, które występują w miejscu pracy, lub schorzenie wynikające ze sposobu, w jaki wykonywaliśmy obowiązki zawodowe.

Na zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego możemy liczyć, gdy będziemy niezdolni do pracy z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Zasiłek ten przysługuje niezależnie od czasu, przez jaki podlegaliśmy ubezpieczeniu wypadkowemu. Innymi słowy nie dotyczy go tzw. okres wyczekiwania. Zasiłek, również za czas pobytu w szpitalu, wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, czyli przeciętnego wynagrodzenia lub przychodu za ostatnie 12 miesięcy kalendarzowych.

Gdy pobieraliśmy zasiłek chorobowy przez maksymalny okres, czyli 182 dni, ale nadal jesteśmy niezdolni do pracy i można oczekiwać, że dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza pomogą tę zdolność odzyskać, to możemy otrzymać świadczenie rehabilitacyjne. Przysługuje ono maksymalnie przez 12 miesięcy, a wynosi ono 100% podstawy wymiaru obliczanej jak przy zasiłku chorobowym.

Aby otrzymać rentę wypadkową, musimy mieć orzeczenie o niezdolności do pracy z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej od lekarza orzecznika ZUS.

Gdy z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej będziemy mieć ustalony stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu, otrzymamy jednorazowe odszkodowanie. Stały uszczerbek na zdrowiu to takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie jego czynności i nie można oczekiwać poprawy. Długotrwały uszczerbek na zdrowiu to natomiast naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie jego czynności na dłużej niż 6 miesięcy, ale są szanse na poprawę. Stopnie te ocenia lekarz orzecznik ZUS, gdy zakończymy leczenie i rehabilitację. Jednorazowe odszkodowanie wynosi 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Oceń