Together Magazyn » Aktualności » Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA

Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA

 

 

W 1998 r. Gdańsk odwiedził jeden z najbardziej znanych teatrów ulicznych na świecie – francuski Générik Vapeur. W dniu prezentacji ich spektaklu, ówczesny prezydent Miasta Gdańska – Tomasz Posadzki, wręczył teatrowi symboliczny klucz do bram miasta. Tajemnicą pozostanie, czy ten gest miał być wyłącznie gestem symbolicznym, czy też nie. Faktem jest, że teatr potraktował go poważnie i klucz przyjął jako prezent, po czym zabrał go ze sobą do Marsylii. W tej sytuacji Miasto Gdańsk musiało zlecić wykonanie nowego klucza! Tym razem dwóch – na wszelki wypadek.

W ubiegłym roku, po wielu latach przerwy, Francuzi ponownie odwiedzili Gdańsk – przyjechali na FETĘ i przywieźli klucz. Ale nie po to, żeby go nam zwrócić. Chcieli pokazać, że klucz nadal istnieje i jest w dobrych rękach.

Ta zabawna historia pokazuje jedno: oto handlarze podczas jarmarku klucze do miasta dzierżą przez trzy tygodnie, studenci podczas juwenaliów przez kilka dni, a teatry uliczne mają swój własny – osobny – klucz do bram Miasta Gdańska!

Szanowni Państwo! Nadchodzi FETA. Wszystkie bramy do Gdańska stoją przed teatrami ulicznymi otworem! Wyjdźcie z domów, by ich przywitać. Rozpoczynamy dwudziestą edycję festiwalu!

Zapraszam na FETĘ – Szymon Wróblewski

FETĘ 2016 przygotował zespół klubu „Plama” Gdański Archipelag Kultury w składzie: Aleksandra Twardowska, Karolina Pacewicz, Daria Szopa, Teresa Szalecka, Marek Brand, Paweł Kubiak, Zbigniew Wymysłowski oraz Szymon Wróblewski – szef Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA.

O FESTIWALU

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA to odbywające się cyklicznie od 1997 roku w Gdańsku wydarzenie teatralne. FETA to festiwal wędrujący po dzielnicach wymagających bodźca do zmian, wspierający i poszerzający działania rewitalizacyjne miasta o część najważniejszą – sferę społeczną. Organizatorem festiwalu jest „Plama” Gdański Archipelag Kultury.

Szefowie festiwalu: Elwira Twardowska (1997-2011); Szymon Wróblewski (od 2011 r.)

FETA_2016_plakat_2087x3000

FETA jest jednym z największych, znaczących i cenionych plenerowych festiwali teatralnych w Polsce i tej części Europy, umożliwiającym mieszkańcom Gdańska i turystom poznanie najwartościowszych zjawisk i trendów we współczesnym teatrze plenerowym , zarówno polskim, jak i światowym. Dodatkowo jest festiwalem unikatowym w skali kraju, dbającym o zachowanie tradycyjnej formuły koncentrując się na prezentacji teatru ulicznego oraz plenerowego.

FETA oferuje widzom w różnym wieku i o zróżnicowanym poziomie wykształcenia wartościową ofertę teatralną, bogatą w oryginalne środki ekspresji artystycznej, nierzadko komentującą współczesną rzeczywistość, wzbudzającą refleksję. Wydarzenie oferuje każdemu łatwy dostęp do międzynarodowej sztuki i podnosi stopień udziału społeczeństwa w kulturze.

W dniach 14-17.07.2016 r. odbędzie się XX edycja Festiwalu FETA.

 

Oceń