Together Magazyn » Aktualności » Małżeństwa na medal

Małżeństwa na medal

W Ratuszu Głównego Miasta, w Wielkiej Sali Wety, przy ul. Długiej 46/47 odbędzie się uroczyste świętowanie jubileuszów małżeństw. To cykliczne spotkanie dla par, które świętują złote, szmaragdowe i diamentowe gody. Wydarzenie odbędzie się w środę, 29 marca o godz. 15.

Świętowanie jubileuszu małżeństw jest organizowane średnio raz w miesiącu. Podczas spotkania wręczane są medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Odznaczenia dla małżonków celebrujących 50 lat razem, przyznawane są przez prezydenta RP. Jest to jedyne tego typu wyróżnienie nadawane przez głowę państwa. Medale dla małżonków z 55-letnim i dłuższym stażem natomiast przydziela prezydent Gdańska, z zaznaczeniem, iż przysługują one parom świętującym rocznice podzielne przez 5, czyli odpowiednio 55-lecie, 60-lecie, 65-lecie, 70-lecie.

Tym razem medale otrzyma 31 par. Pięć z nich będzie obchodziło 60-lecie. Trzy pary uczczą 55 lat razem. A 23 pary będą świętowały 50-lecie. Parom, prócz medali, wręczone zostaną kwiaty, listy gratulacyjne i drobne upominki. W tym uroczystym dniu małżonkom mogą towarzyszyć zaproszeni przez nich goście. W zeszłym roku podobne uroczystości odbyły się 15 razy i zgromadziły przeszło 450 par.

Aby otrzymać medal za długoletnie pożycie małżeńskie, pary zgłaszają zbliżający się jubileusz do Urzędu Stanu Cywilnego. W przypadku złotych godów wniosek, po zweryfikowaniu przez USC, przesyłany jest do wojewody, a stamtąd do Kancelarii Prezydenta RP. Tam przygotowuje się odpowiednie dokumenty, które następnie trafiają na ręce prezydenta, decydującego o przyznaniu odznaczenia. Prezydent dodatkowo podpisuje listy gratulacyjne, które potem są odsyłane do zainteresowanych, medale natomiast do wojewodów i docelowo do poszczególnych urzędów stanu cywilnego. Jest to procedura ogólnopolska. Wnioski o medale wręczane przez prezydenta Gdańska są weryfikowane przez tutejszy Urząd Stanu Cywilnego.

Jubilaci:

60 lat (diamentowe gody):

 

Władysława i Zdzisław Eggertowie

Wera i Edmund Flisikowscy

Jadwiga i Franciszek Nestorukowie

Zofia i Wiesław Wierzbiccy

Krystyna i Albin Wilochowie

 

55 lat (szmaragdowe gody):

 

Krystyna i Dariusz Bronowscy

Krystyna i Edward Michałkowie

Barbara i Andrzej Piwarscy

 

50 lat (złote gody):

Barbara i Jan Baranowscy

Genowefa i Leonard Badowscy

Wanda i Marek Berndtowie

Aurelia i Stanisław Bieniasiowie

Izabela i Bohdan Borkowscy

Irena i Jerzy Buczkowscy

Agnieszka i Jan Czeszejko-Sochaccy

Ligia i Kazimierz Czapiewscy

Hanna i Benedykt Długińscy

Elżbieta i Władysław Duszczenkowie

Władysław i Edmund Ebelowie

Alina i Zygmunt Ernstowie

Halina i Andrzej Gałęzowscy

Teresa i Edward Gałkowie

Halina i Jan Glazowie

Maria i Jan Grabowscy

Czesława i Tadeusz Idemowie

Hieronima i Cezary Juchnowiczowie

Irena i Sławomir Kadulscy

Łucja i Franciszek Kluziakowie

Maria i Janusz Kokosińscy

Maria i Zdzisław Kołodziejowie

Krystyna i Janusz Niekrasz

Oceń