Together Magazyn » Aktualności » To był rok „Siatkarzy z klasą”!

To był rok „Siatkarzy z klasą”!

To był rok „Siatkarzy z klasą”!

2015 rok to w przypadku LOTOSU Trefla Gdańsk nie tylko zwycięstwa na boisku, ale też sukces akcji „Siatkarz z klasą” – projektu, w którym 6 graczy żółto-czarnych opiekuje się uczniami z gdańskich szkół podstawowych. Po pilotażowym programie, w którym udział brała jedna klasa udało się rozszerzyć akcję o pięć kolejnych, a dzieci w każdym miesiącu wykonują następne zadania i licznie meldują się na meczach LOTOSU Trefla.

Pełen sukces projektu pilotażowego

Program „Siatkarz z klasą” rozpoczął się jeszcze w roku szkolnym 2014/2015. Wtedy pod skrzydła Wojciecha Grzyba, wicemistrza świata z 2006 roku i wielokrotnego medalisty mistrzostw Polski, a prywatnie wzorowego ojca trójki dzieci, trafili uczniowie klasy Ve ze Szkoły Podstawowej nr 8 na gdańskim Chełmie. Piątoklasiści w ramach zadań stawianych przez zawodnika żółto-czarnych zaprojektowali koszulkę, która towarzyszyła im przez cały rok szkolny, przeprowadzili wywiad ze swoim opiekunem pod czujnym okiem i uchem redaktora Radia Gdańsk, Włodzimierza Machnikowskiego, zorganizowali konferencję na temat pozytywnego kibicowania, na którą zaprosili inne szkoły podstawowe z Trójmiasta i okolic, a także przygotowali obiad dla zawodników oraz sztabu LOTOSU Trefla Gdańsk w restauracji zwyciężczyni 1. edycji Master Chef, Basi Ritz.

Pilotażowy program stał się częścią akcji społecznej organizowanej przez Wojewodę Pomorskiego „My na Pomorzu” – uczniowie Ve realizowali projekt „Dobry kibic- a kto to”, którego zasięg objął ponad 3 tysiące osób, a klasa zajmując pierwsze miejsce w ramach konkursu, zdobyła dla szkoły nową pracownię komputerową oraz tablety jako nagrody indywidualne dla wszystkich zaangażowanych osób. Po takim sukcesie nie można było podjąć innej decyzji, jak kontynuowanie projektu. W akcję włączyli się także Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, który objął program swoim patronatem, a także firmy Trefl SA oraz Grupa LOTOS SA, stając się głównymi partnerami całego przedsięwzięcia.

Kolejni zawodnicy, kolejne wyzwania i kolejne osiągnięcia

W roku szkolnym 2015/2016 o własne klasy wzbogaciło się pięciu siatkarzy gdańskiej drużyny. Wojtek Grzyb kontynuuje opiekę nad – teraz już – VIe, natomiast kolejni uczniowie trafili pod skrzydła: Marco Falaschiego – dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 27 we Wrzeszczu, Murphy’ego Troya – ze Szkoły Podstawowej nr 20 na Przymorzu, Piotra Gacka – ze Szkoły Podstawowej nr 81 w Osowie, Bartka Gwryszewskiego – ze Szkoły Podstawowej nr 79 na Żabiance oraz Mateusza Czunkiewicza – ze Szkoły Podstawowej nr 16 na Oruni. Uczniowie są obecnie w trakcie wykonywania drugiego zadania, a po Nowym Roku czekają ich kolejne wyzwania.

Nadrzędnym celem akcji jest przekazanie dzieciom najlepszych wartości, którymi – według LOTOSU Trefla Gdańsk – należy kierować się w życiu. Są to rozwój, ambicja, ciężka praca, uczciwość, działanie zgodnie z zasadami fair play, pomoc innym, a także pozytywna rywalizacja. Ponieważ zawodnicy kierują się tymi normami na co dzień, są najlepszym źródłem do ich zaszczepiania wśród najmłodszych. Zadania, które siatkarze stawiają przed dziećmi są natomiast tak dobrane, by przy realizacji każdego z wyzwań, cechy te mogły być kształtowane w wychowankach szkół objętych programem – mówi Anna Jędrzejkowska, specjalista ds. promocji LOTOSU Trefla Gdańsk.

Z charytatywnym finałem

Obecnie uczniowie zbierają makulaturę oraz zakrętki, które trafiają do specjalnych kontenerów postawionych w szkołach przez partnera akcji, firmę Fox Recykling, a następnie skupów. Klasa, która zbierze najwięcej kilogramów otrzyma oczywiście nagrodę, ale ważniejsze jest to, że wszystkie pieniądze zdobyte ze sprzedaży zebranych materiałów zostaną przekazane przez dzieci na cele dobroczynne po kolejnym zadaniu. Uczniowie swoim działaniem, które wymaga od nich samodyscypliny i przedsiębiorczości, by zgromadzić jak najwięcej makulatury oraz nakrętek, pomogą więc innym. W ramach poprzedniego wyzwania dzieci zbierały natomiast podpisy na liście poparcia LOTOSU Trefla Gdańsk – w tym rywali zdeklasowała klasa Mateusza Czunkiewicza, uzyskując aż 1300 podpisów. Uczniowie w nagrodę zostali zaproszeni na obiad przez restaurację KFC.
Kolejne zadania są niespodzianką dla podopiecznych, ale będą wymagać dużo kreatywności, współpracy i zdrowej rywalizacji. Przed Bożym Narodzeniem klasy Marco Falaschiego i Piotra Gacka miały także okazję porozmawiać z zawodnikami na przedświątecznych opłatkach, a w pozostałych szkołach planujemy spotkania noworoczne. Dzieci regularnie kibicują też oczywiście wszystkim siatkarzom LOTOSU Trefla podczas meczów PlusLigi i Ligi Mistrzów – dodaje Anna Jędrzejkowska.

Oceń