Together Magazyn » Edukacja » Mali programiści i chmura obliczeniowa

Mali programiści i chmura obliczeniowa

Gry w 3D, aplikacje mobilne czy strony internetowe – to wszystko potrafią zaprogramować dzieci z 13 miast uczestniczące w regularnych warsztatach CoderDojo. Fundacja aktywnie wspiera rozwój technologicznych młodych talentów, współpracując przy tym z kluczowymi dla branży IT firmami.

Ogólnoświatowa Fundacja CoderDojo powstała w Irlandii, ale od 2013 roku działa także w Polsce, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. Na bezpłatnych zajęciach mentorzy pomagają dzieciom i nastolatkom odkrywać podstawy programowania, grafiki komputerowej czy robotyki.

CoderDojo jest otwartą przestrzenią, w której spotykamy się i wspólnie działamy, ucząc się od siebie nawzajem. Nie ma planu zajęć, nie musimy realizować zadanych projektów. Każdy sam lub
z przyjaciółmi pod okiem mentorów tworzy, z użyciem nowych technologii czy linijek kodu, to, co sobie założył
– mówi Anna Karczewska, specjalista ds. PR w CoderDojo. – Daje to dużą wolność, pozostawia naszym „ninja” pole do popisu i rozwijania indywidualnych pasji. W szkole z racji ograniczeń czasowych, programowych czy organizacyjnych taka dowolność nie jest możliwa.

Kształtowanie postaw hakerskich

Fundacji przyświeca idea poszukiwania tzw. haków, czyli pomysłów, jak w niestandardowy sposób za pomocą nowych technologii rozwiązywać codzienne problemy. W tym ujęciu zatem haker nie ma nic wspólnego z włamywaniem się na konta czy strony internetowe!

Słowo „haker” ma dla nas bardzo pozytywne znaczenie. Oznacza umiejętność logicznego, ale także twórczego myślenia. W takim sensie hakerami są MacGyver czy Adam Słodowy. Na naszych spotkaniach zachęcamy uczestników do takiego właśnie podejścia do zadań, które sami przed sobą stawiają – tłumaczy Karczewska.

Podczas warsztatów dzieci i młodzież korzystają ze znanych programów informatycznych. Dzięki Kodu projektują własne gry, MIT App Inventor pomaga im poznać podstawy projektowania aplikacji mobilnych, a GIMP grafiki komputerowej. Mentorzy fundacji wspierają też uczestników przy zrozumieniu języków programowania – HTML czy Java.

Zaplecze technologiczne

Najmłodszym nie jest trudno wyobrazić sobie, że chmury odnajdziemy nie tylko na niebie, ale także
w świecie technologii. CoderDojo swoją działalność opiera właśnie na chmurze obliczeniowej. Fundacja przy współpracy z Beyond.pl bezpłatnie korzysta z usługi e24cloud.com. Dzięki temu uczestnicy mają zapewnione profesjonalne zaplecze technologiczne, co pozwala w bezawaryjny sposób na przeprowadzenie każdych zajęć oraz przechowywanie prac uczniów na bezpiecznym serwerze.

Jesteśmy dumni, że współpracujemy z podmiotem, który nie tylko daje dzieciom szansę na zdobycie cennych umiejętności, ale także pokazuje, jak twórcza oraz bliska codzienności może być branża IT – mówi Tomasz Sobol, Dyrektor Marketingu w Beyond.pl. – Od zawsze angażujemy się w działania społeczne, w przeszłości wspieraliśmy na przykład fundację Siepomaga czy Poznań Business Run, charytatywny bieg organizowany na rzecz fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty – dodaje.

W 2017 roku fundacja chce otworzyć dziesięć nowych ośrodków. Oprócz tego przewiduje się także udział w wydarzeniach okolicznościowych, takich jak chociażby Europejski Tydzień Kodowania. Dzięki wykorzystaniu e24cloud.com CoderDojo może rozwijać się w Polsce oraz wspierać coraz to nowe inicjatywy. Serwery w chmurze są bowiem elastyczne – fundacja sama decyduje, ile przestrzeni i na jak długo potrzebuje, a Beyond.pl gwarantuje bezpieczeństwo powierzanych danych.

Nawiązywanie relacji

Działalność Fundacji CoderDojo nie ogranicza się jedynie do technologii. Społeczność pomaga nawiązywać bezpośrednie relacje z rówieśnikami. To także odpowiedź na możliwe szkodliwe działanie nowych mediów – zamknięcie w sobie, ograniczenie zdolności interpersonalnych wśród dzieci i młodzieży. CoderDojo uczy, między innymi dzięki kształtowaniu postawy hakerskiej, jak pomagać innym i czerpać z tego przyjemność.

Oceń