Together Magazyn » Aktualności » Magazyn Together na premierze: „Krzyżacy”

Magazyn Together na premierze: „Krzyżacy”

W kwietniu w repertuarze gdańskiego Teatru Miniatura pojawiła się lalkowa adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza. To bardzo ciekawy formalnie spektakl, który przekazem znacząco odbiega jednak od idei znanej z kart książki.

Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Teatru Miniatura, zapowiadając najnowszy premierowy spektakl w reżyserii Jakuba Roszkowskiego, podkreślał, że możemy spodziewać się w nim wartkiej i nieustannie przenoszącej się z miejsca na miejsce akcji, intryg, potyczek, pojedynków oraz pełnej napięcia sceny polowania na niedźwiedzia. Wszystko to rzeczywiście rozgrywa się na naszych oczach podczas przedstawienia, a do tego jest podane w oryginalnej inscenizacji i oprawie scenograficznej, którą zaprojektował jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich scenografów – Mirek Kaczmarek.

Występujący na scenie aktorzy są przebrani w stroje robocze archeologów (lub konserwatorów zabytków) i trzymają w rękach gliniane lalki. Odgrywają swe role podwójnie – zarówno własną ekspresją, jak i kukiełkami.

KRZYZACY_ZDJ_GENERAL_PREM 081

Według naszego zamysłu plastycznego chcieliśmy, by widzowie odnieśli wrażenie, że gliniane lalki biorące udział w spektaklu zostały wyciągnięte za skrzyni ze średniowiecznym skarbem – mówił Romuald Wicza-Pokojski.

Bardzo pozytywnie wypada przy tym zarówno Wojciech Stachura, grający Zbyszka z Bogdańca, jak i Edyta Janusz-Erlih, obsadzona w podwójnej roli Jagienki i Danusi. Scena przypomina wykopaliska archeologiczne, a jednocześnie też makietę podobną do tych, jakie używa się podczas produkcji filmów animowanych. Całości dopełniają używane przez aktorów kamery i projektor wideo. Pod względem formalnym to spektakl bardzo plastyczny, oryginalny i nieco mroczny.

Najbardziej zaskakująca jest jednak pointa i finałowa scena bitwy pod Grunwaldem. Przesłanie całego spektaklu nie skupia się bowiem na walce o słuszność racji jednej ze stron, lecz ma silny przekaz antywojenny. Reżyser podkreśla, że wielkie konfrontacje zaczynają się od małych spraw i konfliktów, które mogą wymknąć się spod kontroli…

Spektakl jest przeznaczony dla widzów od 10. roku życia, Młodsi odbiorcy mogą potrzebować wyjaśnienia niektórych wątków opowiedzianych skrótowo. Warto także podkreślić, że jest to pierwsza adaptacja powieści Sienkiewicza w formie teatru lalkowego.

KRZYZACY_ZDJ_GENERAL_PREM 118

Marek Nowak

Oceń