Together Magazyn » Aktualności » ImproLato – pokazy finałowe letnich warsztatów teatralnych dla dzieci

ImproLato – pokazy finałowe letnich warsztatów teatralnych dla dzieci

Impro to jedna z najzabawniejszych i najbardziej angażujących widownię odmian teatru. 16 lipca na Dużej Scenie Teatru Miniatura można było zobaczyć, jak teatr improwizowany tworzą dzieci. 

Od 4 lipca w Miejskim Teatrze Miniatura trwały letnie warsztaty teatralne w ramach ogólnopolskiego programu LATO W TEATRZE+ Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Miniatura zorganizowała je we współpracy z Fundacją Inkubator Kultury Kulmiasto, z którą realizuje co roku Gdański Festiwal Impro „Podaj wiosło”. Tematem warsztatów był teatr improwizowany. Przedstawienie impro nie ma napisanego wcześniej scenariusza – to, co się dzieje na scenie wynika z pomysłów widzów i aktorów-improwizatorów. Dwa tygodnie warsztatów były wypełnione grami impro, ćwiczeniami aktorskimi, improwizacjami muzycznymi i działaniami plastycznymi. „Wszystko to służyło pobudzeniu spontaniczności i kreatywności dzieci – opowiada Weronika Uziak z Fundacji Kulmiasto. – Ale też nauczeniu ich bycia czujnym na siebie nawzajem, słuchania siebie i współpracowania na scenie”.

Podczas warsztatów uczestnicy poznali techniki teatru improwizowanego i teatru formy. Jakie są efekty, możecie się przekonać już w ten weekend. Dzieci pod okiem instruktorów przygotowały pokazy finałowe wokół dwóch tematów-inspiracji: kuchnia i jarmark. Asystowały im: improwizatorki Małgorzata Tremiszewska (Teatr Improwizacji Peleton) i Weronika Uziak, aktorzy Miniatury Wioleta Karpowicz i Wojciech Stachura, muzycy Jowita Cieślikiewicz, Hubert Świąteki Adrian Amrugiewicz, szefowa Pracowni Plastycznej Teatru Miniatura Maja Kanabaj, oświetleniowiec Maciej Motowidło i brygadzista sceny Tomasz Okęcki.

fot. Andrzej Zięba

Oceń