Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Łóżka – co wpływa na ich wygodę?

Łóżka – co wpływa na ich wygodę?

Łóżka są nie tylko kluczowym wyposażeniem sypialni, ale odgrywają też zasadniczą rolę w podnoszeniu jakości życia każdego człowieka. Na szczęście coraz więcej osób przykłada dużą wagę do ich wyboru. Nie sięgają już wyłącznie po najtańsze modele. Traktują natomiast łóżka jak inwestycję na lata, szukają nie tylko stylowych ram, ale też solidnych stelaży oraz wygodnych materacy.

Materac – najważniejsza część łóżka

Nawet najpiękniejsze i najbardziej stylowe łóżka nie spełnią swojej roli, jeżeli nie wyposaży się w ich w wysokiej jakości materace. Podczas ich wyboru najwięcej uwagi należy poświęcić poziomowi twardości, a także materiałowi z jakiego je wykonano. Modele sprężynowe i kieszeniowe cieszą się niesłabnącą popularnością, ponieważ są wygodne i przystępne cenowo. Droższe materace lateksowe oraz wykonane z wysokiej jakości pianki zyskują jednak na znaczeniu. Głównie dlatego, że dzięki nim łóżka stają się jeszcze bardziej komfortowe.

Wysokiej jakości materiały termoelastyczne dopasowują się do ciała użytkownika i zapewniają mu optymalne oparcie w czasie nocnego wypoczynku. Jeżeli chodzi o twardość materaca, to należy dostosowywać ją do swojej wagi. Im większa waga, tym twardsze łóżka, a konkretnie materace, są zalecane.

Stylowa rama łóżka

Rama łóżka to element wydawałoby się wyłącznie estetyczny. Do pewnego stopnia jest to prawda, ponieważ to właśnie od niej zależy zewnętrzny wygląd łóżka. Niemniej jednak warto spojrzeć na nią także przez wzgląd na trwałość oraz solidność. Wykonana z dobrej jakości materiałów posłuży nawet kilka dekad. O ile materace powinno zmieniać się co kilka lat, to rama łóżka ma szansę wytrzymać o wiele dłużej.

– Jeżeli szukamy czegoś naprawdę solidnego, polecamy modele wykonane z drewna litego – informuje konsultant sklepu z materacami i łóżkami Materace-dla-Ciebie.pl. – Warto też pamiętać, że choć pozornie łóżka z płyty meblowej mogą wydawać się mniej odporne, to jednak nowoczesne technologie wykorzystywane do ich produkcji coraz częściej zapewniają im porównywalną solidność. Kluczowe znaczenie ma tu chociażby rodzaj materiału, z jakiego wykonano konkretną płytę, oraz sposób jej obróbki.

Ramę łóżka najlepiej dopasować do wystroju sypialni. Jeżeli ma być to pomieszczenie urządzone minimalistycznie, to bardzo dobrze sprawdzają się chociażby modele z prostymi zagłówkami oraz podnóżkami. Wnętrza bardziej klasyczne czy rustykalne lepiej wyposażyć w cięższe, solidniejsze łóżka. Mogą być bogato zdobione. Spore znaczenie ma tu także wysokość ramy. Niskie łóżka pasują do współczesnych aranżacji, te wyższe stanowią natomiast uzupełnienie tradycyjnie urządzonych pomieszczeń, pełnych dodatków, ciężkich mebli i zasłon w ciemnych kolorach.

Stelaż ma znaczenie

Choć go nie widać, a często postrzegany jest nawet jako integralna część łóżka, to jednak na ogół stelaż dokupuje się osobno. Głównie dlatego, by jak najlepiej dopasować go do rodzaju materaca, a także indywidualnych preferencji użytkowników. Do najchętniej wybieranych należą najtańsze stelaże, mocowane do ramy łóżka na stałe. Takie rozwiązanie czasami wystarcza, ale bardzo często okazuje się nieadekwatne do nowszych typów materacy. Te piankowe czy lateksowe najlepiej kłaść na stelażu wykonanym z elastycznych listewek, połączonych taśmą. Im jest ich więcej, tym lepiej. Do standardowych rozwiązań należą stelaże nieregulowane. Na rynku pojawiają się jednak coraz częściej modele z opcją ręcznej, a nawet elektronicznej regulacji. Z ich pomocą można jeszcze lepiej dopasować warunki snu do swoich preferencji.

Oceń