Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Komu zlecić wykonanie profesjonalnej sesji biznesowej?
a

Komu zlecić wykonanie profesjonalnej sesji biznesowej?

Sesje biznesowe należą obecnie do bardzo popularnych usług. W większych miastach znajdziemy mnóstwo ofert fotografów, którzy gotowi są wykonać dla nas sesję biznesową. Pamiętajmy jednak, że zrobienie dobrych zdjęć biznesowych nie jest proste. Wymaga bowiem nie tylko zmysłu estetycznego, ale też wiedzy i doświadczenia. Jak znaleźć profesjonalnego fotografa?

Sesja biznesowa – dlaczego jej wykonanie nie jest proste?

Sesja biznesowa ma na celu wykonanie zdjęć, które pomogą nam stworzyć wizerunek ekspertów w swojej branży. Dobrze wykonane zdjęcia mogą zarabiać na siebie latami, jednak złe fotografie mogą nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Żeby zrobić zwykłe zdjęcie wystarczy mieć zmysł estetyczny. Zdarza się, że atrakcyjne zdjęcie zrobi nam osoba, która pierwszy raz trzyma w dłoniach aparat fotograficzny. W przypadku zdjęć biznesowych nie jest to możliwe. Tu liczy się każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Jeżeli elementy składowe zdjęcia będą niespójne, osoba fotografowana wyda się nam niewiarygodna.

Najlepsi fotografowie biznesowi przyznają, że nauka zajęła im długie lata. Współpracowali oni z klientami z różnych branż, kobietami i mężczyznami w różnych przedziałach wiekowych, dlatego wiedzą, że każde zdjęcie biznesowe jest inne.


Zdjęcie: Tamara Malasiewicz, Fotograf Krzysztof Zaleski

Jak znaleźć dobrego fotografa biznesowego?

Znalezienie dobrego fotografa biznesowego nie jest zadaniem prostym. Musimy zdawać sobie sprawę, że zawód fotografa w Polsce nie jest regulowany, co oznacza, że może wykonywać go praktycznie każdy. Wystarczy posiadanie odpowiedniego sprzętu i zarejestrowanie działalności gospodarczej. Jeżeli zależy nam na profesjonalnej sesji biznesowej – musimy zweryfikować umiejętności kandydata. Najłatwiej jest się zapoznać z jego CV. Innym pomysłem jest wyszukiwanie w internecie najlepszych zdjęć biznesowych i sprawdzanie kto jest ich autorem (następnie staramy się skontaktować z tą osobą).

Pamiętajmy, że w zawodzie fotografa ważne są nie tylko umiejętności techniczne, ale i kompetencje interpersonalne. Dobry fotograf jest również psychologiem-amatorem. Potrafi sprawić, że klient będzie się czuł w jego towarzystwie jak na spotkaniu z dobrym przyjacielem. Jest to niezwykle ważne, gdyż dobra atmosfera w studiu fotograficznym jest gwarancją udanych zdjęć.

Ile zapłacić fotografowi?

Kwestia opłat za sesję biznesową budzi wiele kontrowersji. Są osoby, które myślą, że płacą za ilość zdjęć. Ich zdaniem jeśli efektem sesji jest 20 zdjęć, a oni wybiorą połowę z nich – zapłacą pół ceny. Fotograf biznesowy podkreśla, że tak to nie działa. Płacimy nie za ilość fotografii, a za wiedzę i doświadczenie specjalisty, który pomaga nam kreować wizerunek. Niezależnie czy zdecydujemy się na 1 czy 20 zdjęć – cena będzie taka sama. Żeby uniknąć rozczarowań należy uzgodnić kwestię zapłaty na pierwszym spotkaniu z fotografem.

Sesja biznesowa w studiu czy w plenerze?

Istnieje wiele miejsc, w których możemy zorganizować sesję biznesową. Żadne z nich nie jest ani lepsze ani gorsze. Każde ma jednak swoje zalety i wady. Sesja w plenerze sprawdzi się w przypadku osób, które chcą być oryginalne. Można ją urządzić w parku, nad rzeką, a nawet w lesie (możliwości są praktycznie nieograniczone). Sesja w plenerze nie sprawdza się w przypadku większej ilości pracowników. Musimy liczyć się z tym, że pogoda nie dopisze i będziemy musieli przełożyć zdjęcia.

Jeżeli chcemy sfotografować zespół pracowników – zdecydujmy się na sesję biznesową w siedzibie naszej firmy. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż unikniemy spóźnień. Pracownicy będą się czuli swobodniej w miejscu, które dobrze znają. Dodatkowo zaraz po zakończeniu zdjęć będą mogli wrócić do pracy.

Zdjęcie główne: Paweł Tkaczyk, Fotograf Krzysztof Zaleski

Oceń