Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czym jest modlitewnik i dlaczego warto go posiadać?
dłonie złożone do modlitwy spoczywają na modlitewniku

Czym jest modlitewnik i dlaczego warto go posiadać?

Modlitwa pełni bardzo istotną rolę w życiu każdego praktykującego katolika. Dzięki niej możemy zapewnić sobie bliższy kontakt z Bogiem, znaleźć pocieszenie w trudach codziennego życia, a także wyprosić dla siebie i swoich bliskich potrzebne łaski. Nie ma jednej, powszechnie uznawanej za prawidłową instrukcji, jak należy się modlić – to bardzo indywidualna i osobista kwestia. W modlitwie może jednak pomóc jedno praktyczne akcesorium. Jest nim modlitewnik – niewielka książeczka, która powinna zagościć w domu każdego praktykującego chrześcijanina.

Czym jest modlitewnik i do czego służy?

Modlitewnik to niewielka książeczka, która jak sama jej nazwa wskazuje, służy do modlitwy. Jej zadaniem jest ułatwienie codziennych rozmów z Bogiem oraz przekazanie modlącemu się praktycznych instrukcji, jak należy to robić. Modlitewnik szczególnie przydaje się osobom, które z różnych przyczyn nie mogą w pełni skupić się na modlitwie, łatwo ulegają rozproszeniu i wypadają z rytmu. Modlitewnik pozwoli skoncentrować się na treści modlitwy oraz sprawi, że będzie ona spójna i zorganizowana.

Oprócz codziennych modlitw, które odmawia się regularnie, w modlitewniku znajdują się także propozycje mniej znanych modlitw na szczególne okazje. Dzięki temu modlący mogą dostosować swoje modlitwy do intencji, świąt religijnych, a także ważnych wydarzeń dziejących się w ich życiu. To doskonałe narzędzie ułatwiające regularne odmawianie modlitw i ułatwiające człowiekowi nawiązanie bliskiego kontaktu z Bogiem.

W modlitewniku znajduje się zarówno treść świetnie znanych każdemu katolikowi modlitw, które odmawiamy od dzieciństwa, jak i wiele innych, mniej popularnych modlitw, wśród których można znaleźć m. in. litanie, akty zawierzenia, prośby o wstawiennictwo, a także pieśni kościelne. W efekcie, modlitewnik przydaje się nie tylko do odmawiania modlitw w domowym zaciszu, lecz także może zostać wykorzystany w czasie mszy świętej.

kobieta modląca się w parku

Jaki modlitewnik wybrać dla siebie? Dlaczego warto go posiadać?

Modlitewniki są dostępne w różnych wersjach. Ich szeroki i zróżnicowany wybór pozwala na dopasowanie książeczki do potrzeb i preferencji każdej osoby, która planuje z niej regularnie korzystać. Warto zapoznać się z dostępnymi w internetowych sklepach pozycjami i wybrać spośród nich tę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom w zakresie modlitwy. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że modlitewnik będzie przez nas regularnie używany.

W sprzedaży znaleźć można modlitewniki przeznaczone m. in. dla dzieci i młodzieży, rodzin, które modlą się wspólnie, a także opracowane specjalnie z myślą o osobach chorych, cierpiących i samotnych, które w modlitwie szczególnie poszukują ukojenia i pocieszenia. Wśród modlitewników dostępne są również publikacje przeznaczane do aktywnego uczestniczenia w mszy świętej.

Każdy modlitewnik zawiera starannie dobrany i opracowany zbiór modlitw, które świetnie sprawdzą się na wiele różnych okazji. To znakomite uzupełnienie codziennych praktyk modlitewnych, które każdy chrześcijanin powinien mieć w zasięgu ręki.

Oceń