Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jaki rozmiar powinien mieć telewizor dla rodziny?
jaki-rozmiar-powinien-miec-telewizor-dla-rodziny

Jaki rozmiar powinien mieć telewizor dla rodziny?

Podczas gdy pogoda albo stan zdrowia zniechęca do opuszczenia czterech ścian, dobrym wyjściem na przyjemne spędzenie czasu z rodziną będzie zajęcie miejsca na kanapie i włączenie ciekawego filmu lub serialu na telewizorze. We współczesnym świecie telewizor jest nierozłączną częścią każdego domu. Komfort, który ma zapewnić urządzenie jest oczywiście uzależniony od jego parametrów technicznych, ale bardzo ważna jest również jego wielkość. W tym artykule spróbujemy pomóc osobom, które nie mogą zdecydować, jaki rozmiar telewizora wybrać.

Odległość od ekranu, a rozmiar telewizora

Myślenie im większy telewizor, tym lepiej czasami jest błędne. W małych pomieszczeniach lepszym rozwiązaniem może okazać się mniejsza rozpiętość ekranu telewizora. W pierwszej kolejności należy zdecydować się, gdzie będzie usytuowany telewizor i jaka będzie odległość między ekranem a kanapą bądź łóżkiem, z których zamierzamy oglądać filmy czy programy telewizyjne. Na tej podstawie, biorąc pod uwagę rozdzielczość ekranu, określa się, jaki powinien być rozmiar matrycy telewizora. Poniżej przedstawiamy zestawienie porównujące dwie obecnie najbardziej popularne rozdzielczości ekranu: Full HD oraz 4K Ultra HD a polecane szerokości ekranu przy konkretnych odległościach.

Odległość od łóżka/kanapy

 1. Do 1,75 m
 • Full HD – 37 cali
 • 4K Ultra HD – 43 cale
 1. 1,76 – 2,15 m
 • Full HD – 43 cale
 • 4K Ultra HD – 55 cale
 1. 2,16 – 2,65 m
 • Full HD – 50 cali
 • 4K Ultra HD – 65 cali
 1. 2,66 – 3,15 m
 • Full HD – 65 cali
 • 4K Ultra HD – 75 cali
 1. 3,16 – 3,5 m
 • Full HD – 75 cali
 • 4K Ultra HD – 85 cali

Najczęściej spotykaną odległością między miejscem oglądania a samym ekranem wynosi od ok. 2,1 m do 2,8 m. W tym przedziale najlepszym wyborem okaże się telewizor 50 calowy Full HD.

Gdzie umiejscowić telewizor?

Telewizor jest jednym z głównych elementów umeblowania mieszkania. W głównej mierze zależy Ci na tym, aby sprawiał bardzo dobre wrażenie, jednocześnie wykorzystując cały jego potencjał wyświetlania obrazu. Zaleca się, aby telewizor był ustawiony równolegle do miejsca, z którego najczęściej ogląda się telewizję, ustawienie pod innym kątem może spowodować, że obserwowany z takiej perspektywy obraz będzie przyciemniony. 

Bardzo ładnie wyglądającą podstawą będzie szafka RTV o odpowiedniej wysokości. Jeśli wybór padnie na jedną z niższych, można pokusić się o kupno większego telewizora, ale w granicach rozsądku, by telewizor wpasowywał się proporcjonalnie do ściany. Minusem tego rozwiązania jest teoretyczne odebranie wolnej przestrzeni, w której można by było postawić chociażby komodę, jeśli jednak szafka z telewizorem ma być uzupełnieniem pustki przy ścianie – wybór ten będzie zdecydowanie najlepszy.

Innym popularnym rozwiązaniem jest powieszenie telewizora na pustej ścianie. Najlepszym wizualnie wyjściem będzie umiejscowienie urządzenia w centrum ściany gdzie telewizor jest przede wszystkim bezpieczniejszy, trudniej jest go strącić ze względu na wysokość, należy jednak pamiętać aby wybrać dobrej jakości uchwyt. Na ścianie zdecydowanie lepiej będzie wyglądał większy ekran np. telewizor 75 cali więc jeśli Twoje indywidualne preferencje wymuszają kupno wielkiego telewizora, nie zważając na powyższą tabelkę, doskonałym miejscem dla niego będzie właśnie ściana. Jedyną wadą takiego rozwiązania może być widok okablowania niezbędnego do korzystania z telewizora, które trzeba będzie w jakiś sposób ukryć.

Przystawka w postaci Apple TV

Obecna technologia pozwala na używania telewizora do różnych celów, już od dawna nie służy tylko do oglądania kanałów TV. Przystawka multimedialna Apple TV to gadżet, który udoskonali telewizor dodając wiele ciekawych funkcji m.in.:

 • Apple TV – duży wybór filmów i seriali dla każdej kategorii wiekowej
 • Apple Music – słuchanie muzyki
 • Chmura iCloud do przechowywania własnych plików multimedialnych
 • Apple Arcade – usługa z grami

Ciekawe urządzenie, które na pewno urozmaici czas spędzany w rodzinnym gronie.

Oceń