Strona główna » Zdrowie » Jaki materac wybrać dla dziecka?

Jaki materac wybrać dla dziecka?

Zdrowy sen stanowi jeden z najważniejszych czynników warunkujących prawidłowy rozwój najmłodszych członków rodziny. Idealnie dopasowany materac powinien nie tylko gwarantować zachowanie komfortu przez całą noc, ale także zapewniać optymalne podparcie dla delikatnego i wciąż kształtującego się układu kostnego. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, jaki materac wybrać dla dziecka.

Czym powinien charakteryzować się materac dla dziecka?

Odpowiadając na pytanie, jaki materac dla dziecka wybrać, należy skupić się na aspektach zdrowotnych. Powinien być on dopasowany do wzrostu oraz potrzeb rozwojowych maluszka. Ponadto warto zwrócić uwagę na jego twardość. Materac z jednej strony musi być wygodny, z drugiej gwarantować optymalne podparcie dla wszystkich naturalnych krzywizn anatomicznych. W ten sposób nie tylko zapewnisz swojemu dziecku optymalne warunki do wzrostu, ale także do kształtowania prawidłowych nawyków dotyczących snu, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia wad postawy.

Szeroki wybór produktów z oferty firmy Fabryka Dobrych Materacy (FDM.pl) odpowiada również na potrzeby najmłodszych alergików. Przebadane i bezpieczne tworzywa odznaczają się wyjątkowymi właściwościami hipoalergicznym, bakteriobójczymi oraz grzybobójczymi. Zachowanie optymalnej cyrkulacji powietrza zapobiega gromadzeniu się roztoczy kurzu oraz chroni przed przegrzewaniem się i nadmiernym ochłodzeniem ciała maluszka. Warto także zdecydować się na modele wyposażone w taki pokrowiec, który ułatwi czyszczenie i zachowanie higieny.

Jaki materac wybrać dla niemowlęcia?

Każdy młody rodzic staje przed dylematem związanym z zakupem materaca dla niemowlęcia. Na tym etapie rozwoju najpopularniejsze są materace piankowe oraz lateksowe. Pierwsze z nich produkowane są z wysokojakościowej pianki wysokoelastycznej, która doskonale dopasowuje się do kształtu ciała noworodka. Jednocześnie odznacza się wytrzymałością oraz odpornością na deformacje i odkształcenia.

Alternatywnym rozwiązaniem są nowoczesne materace lateksowe. Ich bazę zazwyczaj stanowi pianka poliuretanowa o dobrej przepuszczalności powietrza. Dodatkowa warstwa hipoalergicznego lateksu zapewnia dobrą wentylację i  doskonale dopasowuje się do krzywizn młodego kręgosłupa. Ponadto ten rodzaj materaca jest najlepszym wyborem dla najmłodszych alergików. Tworzywo ma wysokie właściwości antyseptyczne, dzięki czemu minimalizuje ryzyko gromadzenia się alergenów oraz innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Jednocześnie pokrowiec powinien być łatwy w zdejmowaniu i miły dla delikatnej skóry dziecka.

Jakie materac do sypialni nastolatka?

Materac dla nastolatka powinien uwzględniać nie tylko zmieniającą się budowę anatomiczną, ale także dobre nawyki dziecka w zakresie kształtowania higieny snu. Odpowiednio dopasowany materac gwarantuje optymalny rozwój oraz stymuluje wzrost tkanek. Jednocześnie siedzący tryb życia, długie godziny spędzone w szkole i przed ekranami komputera wymagają szczególnej troski o wciąż kształtujący się kręgosłup. Źle dobrany materac może prowadzić do powstania lub pogłębienia się wad postawy oraz do chronicznego zmęczenia, skutkującego obniżeniem wyników w nauce.

Wybierając materac dla nastolatków, należy postawić na rozwiązania średnio miękkie lub średnio twarde w zależności od preferencji użytkownika. Taki wybór gwarantuje niczym niezmącony sen przez całą noc. Ponadto warto zdecydować się na większe rozmiary materacy, uwzględniając ciągłą fazę wzrostu. Świetnie sprawdzają się modele o długości 200 cm. Dzięki temu unikniemy konieczności przedwczesnej wymiany dobrego materaca.  

5/5 – (1 głosów)