Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak zarejestrować samochód w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej?
handsome-business-man-choosing-car-car-showroom

Jak zarejestrować samochód w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej?

Planujesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą lub już ją prowadzisz? Zgodnie z przepisami, masz prawo do wykorzystywania auta w firmie, a co za tym idzie – do odliczania kosztów z tym związanych. Dowiedz się, czy i jak rejestrować pojazd użytkowany z myślą o JDG.

Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) to firma zakładana przez osobę fizyczną. W związku z tym opcja rejestracji samochodu na przedsiębiorstwo nie wchodzi w grę – zgodnie z przepisami mogą to zrobić wyłącznie podmioty mające osobowość prawną. Nie oznacza to jednak, że taki przedsiębiorca nie może wprowadzić pojazdu do firmy.

Wprowadzenie samochodu do JDG – na czym polega?

Rejestracja samochodu, który ma służyć w JDG, musi odbyć się na osobę fizyczną – właściciela firmy. Zaś samo wprowadzenie pojazdu do przedsiębiorstwa można przeprowadzić na kilka sposobów.

1.Wprowadzenie auta do majątku firmy

W takiej sytuacji koniecznością będzie przedstawienie dowodu zakupu. Może to być faktura VAT, faktura VAT marża, faktura bez VAT albo po prostu umowa kupna-sprzedaży. 

W tej opcji przedsiębiorca będzie mógł dokonywać tzw. odpisów amortyzacyjnych oraz wliczać w koszty uzyskania przychodu wszystkie wydatki związane z użytkowaniem pojazdu.

2. Korzystanie z prywatnego auta

W tym przypadku będziesz mógł wliczać w koszty uzyskania przychodu wszelkie wydatki związane z eksploatacją pojazdu. Musisz jednak liczyć się z pewnymi limitami narzucanymi przez prawo – w zależności od tego, czy z auta będziesz korzystać w trybie mieszanym czy będzie służyło wyłącznie jako samochód służbowy.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w artykule dostępnym pod adresem https://rankomat.pl/samochod/rejestracja-samochodu-na-firme.

Rejestracja samochodu na firmę – krok po kroku

Jako że nie możesz zakupić samochodu na dane firmowe, rejestracja auta przebiega dokładnie tak samo jakby dokonywała jej osoba fizyczna. Koniecznością jest zatem zgłoszenie się do wydziału komunikacji w celu dostarczenia wypełnionego wniosku. Do niego należy dołączyć niezbędne dokumenty, np.:

  • dowód osobisty,
  • potwierdzenie ważnej polisy OC,
  • dokument potwierdzający zakup auta,
  • kartę pojazdu i dowód rejestracyjny,
  • aktualne badania techniczne.

Jak ubezpieczyć samochód firmowy?

Zanim jeszcze zgłosisz się do wydziału komunikacji, musisz wykupić ubezpieczenie OC samochodu. Jak to zrobić? Koniecznością jest zgłoszenie się do wybranego towarzystw ubezpieczeniowego lub – jeśli zależy ci na najtańszym ubezpieczeniu – skorzystanie z internetowego serwisu porównywarkowego. Udostępniany tam kalkulator OC pozwala na szybkie oszacowanie składki u różnych ubezpieczycieli.

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych podnosi składkę w przypadku, gdy pojazd będzie wykorzystywany nie tylko prywatnie, ale również do celów służbowych. Między innymi dlatego tak ważne jest to, aby porównać oferty i wybrać tą najtańszą.

Pamiętaj! Nawet jeśli zamierzasz użytkować pojazd prywatny w firmie, wykupujesz ubezpieczenie OC na siebie – jako osobę fizyczną.

Oceń