Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Raport KOBiZE – Przedsiębiorco, od tego roku czekają Cię zmiany

Raport KOBiZE – Przedsiębiorco, od tego roku czekają Cię zmiany

Już samo korzystanie w firmie z klimatyzacji, czy samochodów kwalifikuje do obowiązku sporządzania raportu o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Z końcem lutego każdego roku upływa termin złożenia przez przedsiębiorstwa takich właśnie raportów. Dodatkowo, w roku 2020 czekają nas zmiany w sprawozdawczości w tym zakresie. Warto się do nich przygotować, np. sięgając po specjalistyczne szkolenia.

Obowiązek raportowania do KOBiZE – dla kogo?

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji, obowiązek składania corocznych raportów do KOBiZE dotyczy wszystkich podmiotów korzystających ze środowiska. Zatem każdy przedsiębiorca, niezależnie od wielkości i rodzaju prowadzonej działalności, zobowiązany jest złożyć raport w ustawowym terminie. Nieistotny jest tutaj także stopień szkodliwości emisji dla środowiska. Zarówno prowadzenie dużej ciepłowni, czy lakierni, jak i małej firmy użytkującej samochody służbowe, czy korzystającej z systemu klimatyzacji kwalifikuje do sprawozdawczości w zakresie emisji.

Z tak szerokiego zasięgu obowiązku raportowania wynika fakt, że szkolenia KOBiZE to propozycja, którą powinni zainteresować się zarówno mali przedsiębiorcy, jak i kadra dużych zakładów produkcyjnych. Dodatkowo, wprowadzanymi w zakresie sprawozdawczości zmianami z pewnością zainteresowane będą osoby, które zajmują się sprawami ochrony środowiska w różnego typu instytucjach oraz specjaliści od ochrony środowiska.

Kary za niezłożenie raportu? Co z opłatami za korzystanie ze środowiska?

Na te oraz wiele innych pytań z pewnością odpowiedzą eksperci na organizowanych warsztatach. Przygotowanie się do nowego sposobu raportowania, w tym w powiązaniu z istniejącym równolegle obowiązkiem składania wniosków dotyczących opłat za korzystanie ze środowiska (wniosek należy złożyć samodzielnie do marszałka województwa, jednak złożony raport do KOBiZE umożliwia wygenerowanie potrzebnego wykazu opłat), wymagać będzie bowiem rzetelnego wsparcia

Wszystko wskazuje na to, że zainteresowanie zagadnieniem będzie coraz większe. Dlaczego? Liczba zarejestrowanych w systemie KOBiZE podmiotów stale rośnie. Dodatkowo, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska może w każdym momencie zażądać od nas raportu złożonego do KOBiZE. Tutaj brak raportu i nieuzupełnienie tego braku skutkuje nałożeniem mandatu karnego. A tego, żaden przedsiębiorca, niezależnie od wielkości i rodzaju działalności, z pewnością wolałby uniknąć. 

1/5 – (2 głosów)