22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. To doskonała okazja, aby zastanowić się nad tym, co robimy, aby na co dzień chronić przyrodę oraz dbać o nasze najbliższe otoczenie. Na zanieczyszczenie środowiska wpływ ma bowiem każdy z nas i co za tym idzie, każdy z nas może wnieść swój wkład w poprawę stanu naszej planety. Jak to zrobić nie tylko w Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi, ale i na co dzień?

Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi i jego obchody w Polsce

Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi to coroczne święto, które obchodzimy 22 kwietnia. Na całym świecie ustanowione zostało w 2009 przez ONZ, jednak już od kilkunastu lat było propagowane w wielu europejskich krajach. W Polsce tradycja Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi jest obchodzona już od 1990 r. Z tej okazji organizowane są rozmaite akcje plenerowe i ekologiczne, w których udział może wziąć każda osoba, dla której stan oraz losy naszej planety nie są obojętne.

Z założenia Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi ma być świętem wszystkich ludzi, dla których troska o stan i dobro naszej planety ma szczególne znaczenie. Za jej losy odpowiedzialny jest bowiem każdy z nas, gdyż tylko ludzie mają realny wpływ na to, jak będzie wyglądała ziemia w przyszłości. Troska o stan naszej planety ma ogromne znaczenie nie tylko dla nas, ale także dla przyszłych pokoleń i to właśnie od nas zależy to, w jakich warunkach będą żyły nasze dzieci oraz wnuki.

Aby podkreślić to, jak ważne są dla nas idee przyświecające temu świętu warto zaopatrzyć siebie i swoich najbliższych w praktyczne personalizowane przypinki z napisem nawiązującym wprost do Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi. Na jego obchody warto postawić na przypinki z napisem „Jestem eko”, „Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi 2019” lub inną, wybraną grafiką oraz napisem, który pokaże innym, jak ważna jest dla nas troska o stan oraz dobro naszej planety.

Ekologiczne życie, czyli jak być „eko” na co dzień?

Mimo tego, że Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi obchodzony jest tylko raz w roku, jego idee warto wcielić w swoje życie na co dzień. To, co na co dzień robimy oraz wszystkie nasze nawyki mają bowiem ogromny wpływ na stan, wygląd oraz zdrowie naszej planety.

Podczas Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi najczęściej organizowane są akcje plenerowe zbierania śmieci, które są doskonałą okazją, aby zdać sobie sprawę z tego, jak bardzo zaśmiecona jest nasza planeta. Biorąc w nich udział całą rodziną warto uczulić szczególnie najmłodszych na to, jak istotne jest wyrzucanie odpadów do przeznaczonych do tego celu pojemników oraz zachęcać ich do sprzątania po sobie. 

Nie mniej istotnym aspektem dbania o środowisko jest także regularna segregacja odpadów domowych, która pozwala na poddanie recyklingowi przedmiotów nadających się do ponownego wykorzystania. Pozwala to ograniczyć ilość generowanych przez gospodarstwa domowe odpadów oraz mieć swój wkład w jakość życia oraz stan naszej planety.

W miarę możliwości warto także ograniczyć ilość plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, z których korzystamy w swoim codziennym życiu. Plastik jest bowiem jednym z najgorszych odpadów, którego czas rozkładu sięgać może do nawet kilkuset lat. Zamieniając np. plastikowe jednorazowe reklamówki na zakupy na ekologiczne torby „eko” wykonane z płótna nie tylko zmniejszymy wydatki, ale także zadbamy o lepszy stan naszej planety.

Partnerem artykułu jest portal Przypinka.pl.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany