Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jaki jest najpopularniejszy rodzaj sauny?
Sauna sucha czyli inaczej sauna sucha - jak wybrać najlepszą?

Jaki jest najpopularniejszy rodzaj sauny?

Sauny fińskie – zwane saunami suchymi ze względu na niską wilgotność utrzymywaną w czasie sesji – są chwalone za prozdrowotne działanie, wygodę i wysoki poziom komfortu. Od pewnego czasu w wersji z elektrycznymi piecami mogą być montowane w praktycznie dowolnym miejscu

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu sauny?

Każdy użytkownik kocha saunę za coś zupełnie innego, jednak sauny suche mają pewien zestaw wspólnych cech, które wyraźnie je odróżniają. Jest to przede wszystkim wysoka temperatura. Dolną granicą jest 60˚C, górną – nawet 110˚C, choć w modelach dostępnych do zastosowań domowych przeważnie jest to mniej, od 90 do 100˚. Przy tej temperaturze wilgotność jest mocno ograniczona i podnosi się ją tylko epizodycznie i na krótko poprzez polewanie kamieni wodą lub wodą z dodatkiem ziół lub olejków.

Fińska sauna w teorii pozwala na dłuższe sesje niż w saunach mokrych, choć oczywiście należy je dostosować do własnych upodobań i możliwości. Takie warunki, choć przypisuje się im wiele korzystnych efektów fizycznych, są jednak przecież dla organizmu wyraźnym obciążeniem.

Czy można mieć saunę fińską w domu?

Sauna fińska w nowoczesnym wydaniu jest wyposażona w piec elektryczny o relatywnie niewielkiej mocy. Niektóre nawet nie wymagają trzeciej fazy, choć większość saun korzysta jednak z siły. Zastosowanie grzałek elektrycznych pozwoliło na zastosowanie zamkniętej konstrukcji i znaczne jej ułatwienie, dzięki czemu w ogóle można saunę ustawić w pomieszczeniu.

Krytyczne znaczenie będzie w tym przypadku miała jakość. Z jednej strony już sam piec musi być wykonany odpowiednio, żeby przygotowanie do sesji nie zajmowało zbyt dużo czasu i można było rzeczywiście osiągnąć i utrzymać zalecaną temperaturę. System jej kontroli też musi być bardzo precyzyjny. Duże znaczenie będzie miało też zastosowanie odpowiednich materiałów. Charakterystyczny mikroklimat uzyskuje się dzięki zastosowaniu drewnianej obudowy oraz wydajnemu odparowywaniu wody na nagrzanych kamieniach.

Ze względu na bezpieczeństwo cała konstrukcja musi być wykonana bardzo starannie. A jako że domowe sauny fińskie mają konstrukcję modułową i są przeznaczone do samodzielnego montażu, jest to szczególnie istotne – ostatecznie połączenie pieca elektrycznego i kamieni polewanych wodą niesie ze sobą pewne ryzyko, jeśli konstrukcja nie będzie właściwie przemyślana i zabezpieczona.

Czy wybór sauny fińskiej to jedyne rozwiązanie?

Najczęściej jako alternatywę dla sauny fińskiej przedstawia się sauny IR. To prawda, że są one tańsze, prostsze i świetnie sprawdzają się w domu, ale jednak ze względu na inny mechanizm działania nie pozwalają w pełni odtworzyć doznań z prawdziwych saun fińskich. Owszem, są ciekawym rozwiązaniem i sprawdzają się świetnie, jednak osoby, które zakochały się w specyficznym klimacie tradycyjnej sauny suchej, na pewno będą wolały pozostać przy oryginalnej konstrukcji.

Oceń