Together Magazyn » Aktualności » Jak wybrać najlepszy inwerter solarny dla Twojego domu?
pexels los muertos crew 8853541 wp

Jak wybrać najlepszy inwerter solarny dla Twojego domu?

Inwerter to jeden z kluczowych elementów instalacji fotowoltaicznej. Do jego głównych zadań należą m.in.

 1. Zmienia prąd stały wyprodukowany przez panele solarne na prąd zmienny, który używamy do zasilania urządzeń elektrycznych.

 2. Monitoruje działanie fotowoltaiki i rejestruje dane. Można śledzić m.in. ilość wyprodukowanej energii w czasie rzeczywistym lub na przestrzeni określonego okresu.

 3. Informuje o ewentualnych usterkach i wyłącza instalacje w momencie wykrycia np. iskrzenia przy źle zamontowanej wtyczce przy panelu solarnym, która może doprowadzić do pożaru.

 4. Optymalizuje wydajność paneli solarnych. Za pomocą zaawansowanych algorytmów wyszukuje tzw. MPPT (Maximum Power Point Tracking) – punkty maksymalnej mocy na panelu słonecznym (https://voltpolska.pl/fotowoltaika/inwertery-solarne-sinus-pro-s-z-regulatorem-mppt/).

Czym kierować się przy zakupie inwertera solarnego?

Wybór najlepszego inwertera słonecznego dla Twojego domu zależy od wielu czynników m.in. Twoich potrzeb, preferencji dotyczących funkcji i wydajności, możliwości budżetowych. Poniżej przedstawiamy kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego inwertera solarnego dla Twojego domu:

 1. Określ swoje wymagania energetyczne: Przed rozpoczęciem poszukiwań inwertera warto określić, ile energii elektrycznej chcesz wygenerować w Twoim domu.

 2. Dobierz inwerter o odpowiedniej mocy, czyli takiej, która pozwoli na uzyskanie maksymalnych ilości energii elektrycznej z paneli solarnych. Zależy to od sumarycznej mocy modułów. Ze względu na to, że panele solarne nie przez wszystkie godziny słonecznych dni działają z maksymalnym efektem, rekomendujemy zakup inwertera nieco słabszego (ok. 20-25%) od mocy paneli solarnych.

 3. Sprawdź zakres napięcia i prądu wejściowego inwertera solarnego: Parametry napięcia i prądu wejściowego inwertera są kluczowe dla efektywnego przekształcania prądu stałego z paneli solarnych PV na prąd zmienny używany do zasilania urządzeń elektrycznych. Przed zakupem inwertera należy dokładnie sprawdzić, czy jego zakres napięcia i prądu wejściowego są kompatybilne z parametrami paneli solarnych, które zamierzasz zainstalować.

 4. Sprawdź rodzaj paneli słonecznych: Nie wszystkie inwertery są kompatybilne z każdym rodzajem paneli słonecznych. Upewnij się, że wybrany inwerter jest zgodny z rodzajem Twoich paneli słonecznych.

 5. Zweryfikuj rodzaj inwertera: Istnieją trzy główne typy inwerterów: inwertery sieciowe (on-grid), inwertery wyspowe (off-grid) oraz hybrydowe, które różnią się ze względu na połączenie/brak połączenia z siecią energetyczną. Wybierz ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i warunkom instalacji.

 • Sieciowe (on-grid) są podłączone do sieci energetycznej, co pozwala na oddawanie do niej nadwyżek wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną energii elektrycznej.

 • Wyspowe (off-grid) w przeciwieństwie do inwerterów sieciowych działają niezależenie od sieci energetycznej, nie są do niej podłączone. Wyprodukowane przez instalację fotowoltaiczną nadwyżki energii elektrycznej nie są oddawane do sieci energetycznej tylko magazynowane w akumulatorach.

 • Hybrydowe łączą cechy inwerterów sieciowych i wyspowych. Mogą oddawać nadwyżki do sieci lub do akumulatorów.

 1. W zależności od ilości faz wybierz falowniki jednofazowy lub trójazowy.

 • Inwertery jednofazowe – dla mniejszych instalacji fotowoltaiki typu 3 kW.

 • Inwertery trójfazowe – dla fotowoltaiki o większej mocy powyżej 3.68kW.

 1. Rozważ inwerter (https://voltpolska.pl/fotowoltaika/inwertery-solarne-sinus-pro-ultra-z-regulatorem-mppt/) o wysokiej sprawności: Sprawność maksymalna to parametr opisujący efektywność konwersji prądu stałego na zmienny. Im większa sprawność inwertera (np. 97%), tym większa wydajność instalacji fotowoltaicznej.

 2. Sprawdź, jak długa jest gwarancja na inwerter oraz jakie są warunki serwisowania. Dobry producent powinien oferować solidną gwarancję i dostęp do wsparcia technicznego w razie potrzeby.

 3. Konsultacja z profesjonalistami: Jeśli nie jesteś pewien, który inwerter będzie najlepszy dla Twojej instalacji, skonsultuj się z naszym działem profesjonalistą lub firmą zajmującą się instalacją paneli słonecznych. Mogą oni doradzić Ci najlepsze rozwiązanie.

5/5 – (1 głosów)