Together Magazyn » Aktualności » Fotowoltaika w rolnictwie: od małych gospodarstw do wielkich farm
pexels kelly 2800832 wp

Fotowoltaika w rolnictwie: od małych gospodarstw do wielkich farm

Fotowoltaika przynosi wiele korzyści gospodarstwom domowym oraz w sektorze biznesowym. Energia słoneczna może również posłużyć gospodarstwom rolnym. Jak wiadomo zapotrzebowanie na energię elektryczną w rolnictwie jest znacznie wyższe niż w niejednym przedsiębiorstwie.
Jak wygląda fotowoltaika w rolnictwie? Jakie są dostępne dofinansowania dla rolników? Wyjaśniamy w poniższym artykule. Zapraszamy!

FOTOWOLTAIKA W ROLNICTWIE

Prowadzenie gospodarstwa rolnego z roku na rok  staje się coraz trudniejsze. Kryzys klimatyczny, niestabilność rynku i rosnące koszty utrudniają prawidłowe funkcjonowanie rolnictwa. Rosnące ceny energii elektrycznej i paliw nie poprawią obecnej sytuacji. Na szczęście istnieje sposób na obniżenie kosztów energii poprzez inwestycję w energię słoneczną, czyli instalację fotowoltaiczną.

Dzięki naszej inwestycji w energię słoneczną nasze gospodarstwo zyska wiele korzyści. Energia elektryczna wytwarzana przez panele może zostać wykorzystana do zasilania maszyn rolniczych, zmniejszając koszty konserwacji. Dzięki temu możemy faktycznie obniżyć swoje obecne rachunki za prąd.

Dodatkowo nasza działalność osiągnie zwiększoną rentowność poprzez zmniejszenie kosztów energii elektrycznej.

Kolejną zaletą jest niezależność energetyczna. Inwestując w energię słoneczną, nie musisz martwić się rosnącymi cenami energii elektrycznej. Nie tylko możemy wyprodukować własny prąd, ale także mamy szansę uniknąć stale rosnących cen energii, nie korzystając z usług dostawców zewnętrznych.

Jeśli inwestujesz w instalację fotowoltaiczną, możesz odliczyć jej koszt od podatku rolnego (25%) i podatku VAT (23%).

Należy zauważyć, że systemy fotowoltaiczne mogą obniżyć rachunki za prąd nawet o 60-70%.

FOTOWOLTAIKA W ROLNICTWIE – DOFINANSOWANIA

Decydując się na dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej (https://sunsol.pl/fotowoltaika-dla-rolnikow/) możemy zaoszczędzić środki na dodatkowe urządzenie np. pompę ciepła czy magazyn energii. Należy pamiętać, że inwestując w fotowoltaikę zwiększamy rentowność i modernizujemy nasze gospodarstwo rolne. Poniżej przedstawiamy aktualnie dostępne dofinansowania dla rolników:

AgroEnergia

Program skierowany do rolników inwestujących w Odnawialne Źródła Energii. Celem programu AgroEnergia jest ograniczenie negatywnego wpływu produkcji rolnej na środowisko oraz zwiększenie efektywności gospodarstw i niezależności energetycznej.

Dotacja może wynieść do 20% kosztów kwalifikowanych projektu, nie więcej jednak niż 15 000 zł za instalacje fotowoltaiczne o mocy od 10 do 30 kW lub 13%, ale nie więcej niż 25 000 zł na instalacje fotowoltaiczne o mocy od 30 do 50 kW.

 Z programu może skorzystać:

  • Osoba fizyczna – dzierżawca lub właściciel gruntu o łącznej powierzchni od 1 do 300 ha, który osobiście prowadzi gospodarstwo rolne  przez co najmniej rok przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.
  • Osoba prawna – właściciel lub dzierżawca nieruchomości rolnej do powierzchni  300 m2, który  przed złożeniem wniosku o pożyczkę prowadzi działalność rolniczą lub usługi rolnicze od co najmniej roku.

Może otrzymać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczna, elektrownię wiatrową, pompę ciepła oraz fotowoltaikę z pompą ciepła.

Wnioski na dofinansowanie w ramach programu AgroEnergia można składać do 30 marca 2025 roku.

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym

Jak już wspomniano, przedsiębiorstwom rolniczym przysługuje ulga inwestycyjna w podatku rolnym w wysokości 25% kosztów kwalifikowanych związanych z zakupem systemów fotowoltaicznych. O ulgę można ubiegać się w ciągu 15 lat.

By móc skorzystać z ulgi należy pamiętać, że energia elektryczna z instalacji fotowoltaicznej wykorzystywana jest wyłącznie do oświetlania budynków gospodarczych oraz napędzania maszyn i urządzeń do produkcji rolnej.

W tym przypadku, aby skorzystać z ulgi podatkowej, instalacja fotowoltaiczna musi zostać zainstalowana na działce znajdującej się  w granicach administracyjnych gminy, w której zarejestrowana jest działalność.

Z ulgi tej nie można skorzystać, jeżeli instalacja została sfinansowana w ramach dotacji z programu Mój Prąd lub AgroEnergia.

Premia termomodernizacyjna

Jest to szczególna forma dofinansowania systemów fotowoltaicznych, z której mogą  skorzystać także przedsiębiorcy rolni. Środki pobierane są w formie rekompensaty kosztów. Rekompensata ta odpowiada aż do 31% kosztów poniesionych  w związku z możliwością uzyskania kredytu na inwestycję w instalację fotowoltaiczną o mocy 6 kW. Rekrutacja ma charakter otwarty i będzie prowadzona przez BGK we współpracy z bankami partnerskimi.

Białe certyfikaty

O biały certyfikat mogą ubiegać się przedsiębiorstwa rolnicze, które inwestują w termomodernizację i ograniczają zużycie paliw kopalnych. Jest to certyfikat potwierdzający, że w wyniku określonej operacji zaoszczędzono tony ekwiwalentu ropy naftowej, w skrócie „toe”. Aby otrzymać biały certyfikat należy uzyskać co najmniej 10 toe, przy czym im więcej tym wyższą premię uzyskamy.

FOTOWOLTAIKA W ROLNICTWIE – FARMA FOTOWOLTAICZNA

Farmy fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Ich budowa wymaga jednak odpowiedniego terenu o dużej powierzchni, co dla wielu inwestorów może stanowić duży problem.

Jak rolnicy mogą to wykorzystać, aby osiągać stabilne zyski przez wiele lat? Najlepiej poprzez dzierżawę nieruchomości. Są to przede wszystkim tereny zdegradowane będące własnością przedsiębiorstw, tj. gleby o niskiej produktywności, przez co nie nadają się do użytku korporacyjnego. Tereny takie mogą jednak idealnie nadawać się pod budowę parków fotowoltaicznych, których właściciele, zawierając odpowiednie umowy z inwestorami, będą pobierać opłaty za wynajem swoich nieruchomości.

Dochód z czynszu płaconego przez właścicieli farm fotowoltaicznych może wystarczyć na dziesięciolecia, zapewniając dodatkowe źródło dochodu. Dodatkowo rolnicy i inwestorzy mogą inwestować pieniądze w celu założenia spółki handlowej i dzielić się obowiązkami związanymi z realizacją inwestycji i  zyskami.

PODSUMOWANIE

Inwestując w energię słoneczną stawiamy na przyjazne dla środowiska źródło energii. Jednocześnie osiągniemy niezależność energetyczną. Dodatkowo systemy fotowoltaiczne podnoszą wartość Twojego gospodarstwa. Dzięki wykorzystaniu środków otrzymanych z dofinansowania możesz znacznie obniżyć koszty inwestycji w energię słoneczną i od razu cieszyć się niższymi kosztami produkcji i zwiększoną efektywnością energetyczną.

Zastanawiasz się jak zoptymalizować koszty energii w swojej firmie? Skontaktuj się ze specjalistami z firmy Sunsol, którzy przedstawią Ci propozycję dostosowaną do Twoich potrzeb. Ponadto doradzą w przygotowaniu niezbędnych dokumentów i zawarciu odpowiednich umów, abyś mógł jak najszybciej uniezależnić się energetycznie inwestując w OZE.

5/5 – (1 głosów)