Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czy domowe sposoby na blizny są skuteczne? Dowiedz się, jak działają na skórę
zobacz jak samemu usunąć blizny z twarzy

Czy domowe sposoby na blizny są skuteczne? Dowiedz się, jak działają na skórę

Czy istnieją domowe, skuteczne sposoby na blizny? Wiele zależy od głębokości śladu i czasu, w którym zaczęto jego pielęgnację. Dowiedz się, jakie są możliwości, w co warto zainwestować oraz czego unikać. Pamiętaj, że nie wszystkie domowe sposoby są bezpieczne. Poznaj jedynie te, które na pewno Ci nie zaszkodzą oraz podstawowe kosmetyki, które warto używać do blizn.

Olejki eteryczne – najlepszy domowy sposób na blizny?

Tak naprawdę jedynym, chociaż mało skutecznym domowym sposobem na blizny, są olejki eteryczne. Najlepiej postawić na te z wysoką ilością przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych. Warto zakupić przede wszystkim olejek lawendowy. Działa on kojąco, pielęgnacyjnie i aromaterapeutycznie. Taki olejek najlepiej kupić w aptece. Warto poprosić farmaceutę o to, aby dokładnie sprawdził jego skład. Powinien być czysty, bez żadnych dodatkowych, szkodliwych substancji.

Istotne jest jednak to, aby olejków eterycznych używać regularnie i punktowo. Nie można nimi smarować całej skóry, a jedynie poszczególne miejsca. Istotne jest również to, aby zacząć od skóry poza twarzą, aby upewnić się, że olejek nie działa alergizująco – wiele osób może mieć uczulenie na lawendę, która powoduje swędzenie czy pękanie skóry.

Miód, aloes, cytryna, olej kokosowy i ocet jabłkowy – inne naturalne sposoby na blizny?

Szukając domowego sposobu na blizny, często trafić można na pomysły wykorzystujące różnego rodzaju produkty z domowej spiżarni. Najczęściej słyszy się o rzekomej skuteczności miodu, aloesu, oleju kokosowego, cytryny czy nawet octu jabłkowego. Czy którykolwiek z tych składników naprawdę może pomóc? Otóż nie, żaden z nich nie usunie blizn. Cytryna i ocet jabłkowy za to szybko wysuszą i uszkodzą skórę, która będzie potrzebować nawilżenia. 

Z kolei miód, aloes i olej kokosowy jedynie dobrze odżywią skórę oraz nadadzą jej blasku, elastyczności i wygładzą jej powierzchnię. W żadnym stopniu jednak nie wpłyną na wygląd czy też zlikwidowanie blizn. Warto pamiętać, aby takich składników używać dopiero po zagojeniu się rany, aby nie doprowadzić do zakażenia.

Podstawowe kosmetyki na blizny z domowej apteczki

Czasami nie warto sięgać po domowe sposoby. Lepszą opcją będzie kupno dobrych środków na blizny. Pod uwagę warto przede wszystkim wziąć żele silikonowe i preparaty z kolagenem. Ich regularne stosowanie pozwala wypełnić ślady po ranach oraz złagodzić ich wygląd. Jednak warto pamiętać o tym, że blizny należy smarować codziennie, a efekt działania kremów i żeli może być widoczny dopiero po kilku tygodniach bądź miesiącach.

Nie można jednak się poddawać, to właśnie regularność i systematyczność jest kluczem do sukcesu. Aby zobaczyć szybsze efekty, należy zacząć smarować blizny zaraz po zagojeniu się rany. W przypadku starszych śladów regularne stosowanie żeli stopniowo zmniejsza widoczność blizn – głównie ich rozmiar i grubość.

W przypadku głębokich, pojedynczych blizn warto spróbować specjalnych plastrów. Przydają się one głównie osobom po zabiegach czy operacjach. Dzięki takim silikonowym plastrom można zakleić bliznę, np. zaraz po kąpieli. To wygodne rozwiązanie, które pozwala od razu zacząć dzień, bez czekania aż krem wchłonie się w skórę.

Oceń