Together Magazyn » Dom » Wnętrze » Jak usprawnić sprzątanie domu?

Jak usprawnić sprzątanie domu?

Posprzątać dom szybko i sprawnie? Brzmi jak bajka, a jednak jest możliwe do realizacji! Dowiedz się, jak zaplanować sprzątanie i na co warto zwrócić uwagę.

Nie popełniaj tych błędów!

Efektywne sprzątanie jest niemożliwe, jeżeli robisz to nieumiejętnie. Czy wiesz, że wiele osób przysparza sobie dodatkowej pracy przez błędy, których można łatwo uniknąć? Nie zaliczaj się do tego grona!

  • Zaczynasz sprzątanie od odkurzania? Najpierw zadbaj o resztę porządków, a odkurzenie zostaw na koniec. Wówczas nie zabrudzisz już wyczyszczonych powierzchni.
  • Nie myj okien, kiedy świeci słońce, ponieważ zwiększa to ryzyko powstawania smug (przez szybsze parowanie). Na mycie szyb wybierz pochmurny dzień.
  • Czytaj instrukcje środków czyszczących. Czasami nieświadomie utrudniasz sobie zadanie, np. kiedy nakładasz produkt bezpośrednio na mebel, nie na ściereczkę. Tworzysz wtedy na powierzchni lepką warstwę przyciągającą kurz.
  • Nie używaj zmiotki do kurzu. Ona nic nie sprząta, a jedynie rozrzuca kurz dookoła.

Podziel obowiązki

Jak usprawnić sprzątanie domu? Przede wszystkim podziel obowiązki! Trudno dobrze posprzątać cały dom, kiedy wszystko jest na głowie jednej osoby. Najlepiej, aby każdy z domowników miał wytyczone jakieś zadanie (dostosowane do jego czasu i możliwości). Dzięki temu soboty spędzone na sprzątaniu staną się przeszłością!

Zrób miejsce każdej rzeczy

Dopiero skończyłeś sprzątać, a mieszkanie już wydaje się nieuporządkowane? Najprawdopodobniej winowajcą jest wizualny bałagan. Wywołują go wszystkie rzeczy, które nie mają swojego stałego miejsca. To też nieodłożone na regał książki, figurki poustawiane w nieładzie i koc rzucony na kanapę. Musisz zadbać o to, aby każda rzecz miała swoje miejsce.

Zadbaj o odpowiednie produkty

Sprawne sprzątanie zaczyna się już na zakupach. To wtedy wybierasz produkty, które mogą porządki ułatwić lub uczynić je mordęgą. Zwróć uwagę na sposób aplikacji środka chemicznego, jego wydajność, stosunek ceny do jakości i własne preferencje. Powszechnie poleca się wybór marki General Fresh. Pamiętaj, żeby nigdy nie brać produktu, który pierwszy wpadnie ci w oko. To oznacza, że uległeś reklamie, nie jakości.

Sprzątaj systemem góra dół

Kiedy zabierasz się za sprzątnie, zadbaj o to, aby nie sprzątać dwa razy! Pomoże ci w tym złota zasada systemu góra-dół. Zakłada ona, że porządki w pomieszczeniu należy zacząć od góry i stopniowo schodzić niżej. Dzięki temu brud nie jest przenoszony na już czyste powierzchnie. Miej to na uwadze przy kolejnych porządkach.

Zobacz więcej na firma sprzątająca Gdańsk

Oceń