Together Magazyn » Dom » Jak wybrać odpowiednią pompę głębinową?
pompa wody studnia

Jak wybrać odpowiednią pompę głębinową?

Jeśli jesteś na etapie budowy domu i przygotowujesz się do kopania studni głębinowej lub wierconej, to zapewne zastanawiasz się też jak przetransportować wodę z tak głębokich „dziur” do domu. W tym pomaga właśnie wsparcie pompy głębinowej i postaramy się dzisiaj opowiedzieć Wam jak dobrać pompę głębinową, która sprosta zadaniu i zapewni Wam odpowiednią ilość zimnej i czystej wody. Omówimy też jak działa zasada pompowania wody w gospodarstwach domowych. Gdzie poradzić się przy doborze pompy, no i przede wszystkim pokażemy gdzie jest szeroki wybór pomp głębinowych dobrej jakości. 

Czym charakteryzuje się dobra pompa głębinowa?

Skoro już wiemy, że bez pompy głębinowej nie mamy żadnych szans w kwestii dostarczenia wody do domu, to warto byłoby sobie odpowiedzieć na pytanie: czym charakteryzuje się dobra pompa głębinowa i jakie cechy powinna mieć taka pompa.

  1. Wydajność: Jednym z kluczowych parametrów, na które warto zwrócić uwagę, jest wydajność pompy głębinowej. Wyraża ona ilość wody, jaką pompa jest w stanie wyciągnąć w jednostce czasu, zwykle mierzona w litrach na minutę lub galonach na minutę. Wybierając pompę, należy uwzględnić swoje potrzeby wodne oraz ilość osób, dla których woda będzie przeznaczona.
  2. Głębokość ssania: To odległość, na jaką pompa jest w stanie podnieść wodę z głębokiego źródła. Dobra pompa głębinowa powinna mieć odpowiednią zdolność ssącą, aby dostarczyć wodę z poziomu, na którym znajduje się źródło.
  3. Materiały konstrukcyjne: Pompę głębinową najlepiej jest wybierać z solidnych i trwałych materiałów, które zapewnią długotrwałą pracę i minimalne zużycie. Stal nierdzewna czy żeliwo są często stosowane do produkcji elementów narażonych na kontakt z wodą.
  4. Odporność na korozję: Ze względu na kontakt z wodą, pompa głębinowa może być narażona na korozję. Dlatego warto wybrać model, który jest odpornej na korozję lub ma odpowiednie powłoki ochronne.

Tutaj dodajmy jeszcze, że pompa powinna być z jak najwyższej półki, bo wymiana często jest droga i czasochłonna, a brak wody przez chociażby jeden dzień potrafi być bardzo problematyczny.

Jaką pompę wybrać do studni wierconych

W tym wypadku nie ma dużej różnic w kwestii pomp do studni głębinowych i wierconych. Chodzi tutaj wyłącznie o nazewnictwo. Studnia wiercona jest jak nazwa wskazuje wywierconym otworem w ziemi, który dociera aż do warstwy wodonośnej. Studnia głębinowa jest tym samym, ale może być wykonana w inny sposób (np. kopiąc ręcznie). Z własnego doświadczenia powiem, że o wiele lepiej sprawdza się studnia wiercona przez specjalne wiertła, bo zapewnia nam to stałą ilość wody i mniejszy nakład pracy niż kopanie ręczne czy przy użyciu koparki.

Czy moc silnika ma znaczenie

Wybierając pompę musimy pamiętać o podpunktach z „czym charakteryzuje się dobra pompa głębinowa?” oraz jeszcze jednym ważnym fakcie, czyli mocy sprzętu.

Jeśli decydujemy się na głęboką studnie, to potrzebna jest tutaj pompa o dużej mocy, żeby móc zapewnić nam odpowiednie ciśnienie wody. Nikt nie chciałby sytuacji, w której robi pranie, a jednocześnie idzie się kąpać i brakuje mu wody w kranie, prawda?

Gdzie kupić dobrą pompę do wody

No i najważniejszy podpunkt w naszej podróży po pompach do wody – gdzie taką dobrą pompę kupić? 

W sieci istnieje tona sklepów, która oferuje tego typu rozwiązania, ale warto przyjrzeć się sprawdzonym sklepom, które dodatkowo oferują wsparcie klienta i pomoc w dobraniu sprzętu. W szczególności polecamy stronę: https://www.sklep-watermark.pl/pompy-glebinowe.

Oceń