Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jaką lodówkę wybrać? Poradnik dla kupujących
dowiedz się jaką lodówkę wybrać i jakie powinna posiadać funkcje

Jaką lodówkę wybrać? Poradnik dla kupujących

Lodówka to jeden z podstawowych sprzętów, który znajduje się w każdej domowej kuchni. Duża dostępność nowoczesnych modeli na rynku sprawia, że niekiedy podjęcie decyzji o zakupie nowego urządzenia nie należy do najprostszych. Dowiedz się, na co warto zwrócić szczególną uwagę przed zakupem lodówki, aby przez długi czas cieszyć się jej funkcjonalnością!

Jaka lodówka sprawdzi się najlepiej?

Lodówka to urządzenie, którego z pewnością nie może zabraknąć w domu. Dzięki pracy urządzenia można z łatwością przechowywać artykuły wymagające niższej temperatury oraz zawczasu przygotować dania na najbliższe dni. Kiedy przychodzi czas na wymianę starego sprzętu lub jego zakup do nowego mieszkania, wybór może okazać się trudniejszy, niż może się wydawać. W wielu sklepach, między innymi w ofercie https://www.sferis.pl/lodowki-3323, znaleźć można różnorodne modele lodówek – lodówki wolnostojące i pod zabudowę, jednodrzwiowe i dwudrzwiowe… jak zatem wybrać najlepszą?

Najlepszą odpowiedź na to pytanie stanowią tak naprawdę potrzeby domowników. Jeżeli potrzebujesz wiele wolnej przestrzeni, najlepiej sprawdzi się dwudrzwiowa lodówka sporych gabarytów typu multidoor, na przykład modele french door lub side by side, który posiada pionową przegrodę oddzielającą od siebie komorę chłodziarki i zamrażarki. W tych przypadkach istnieje możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi, zaś pojemność użytkowa chłodziarki jest znacznie większa, dzięki czemu w jej wnętrzu zmieści się znacznie większa ilość artykułów żywnościowych, niż w klasycznych urządzeniach. 

Warto również zwrócić uwagę na to, jaka w danej lodówce jest pojemność użytkowa zamrażarki. Przy niewielkich potrzebach w zupełności wystarczy urządzenie z zamrażalnikiem górnym – ze względu na położenie zamrażarki, urządzenie ma niewielkie wymiary, przez co idealnie sprawdzi się zwłaszcza w kuchniach o niewielkim metrażu. Jeśli jednak zależy Ci na przestrzeni do przechowywania zapasów żywności, lepszym wyborem będzie lodówka z zamrażalnikiem dolnym. Tego typu sprzęt może wyróżniać się pojemnością zamrażalnika wynoszącą nawet 200 litrów, zapewniając wiele dodatkowego miejsca na umieszczenie w nim różnego rodzaju produktów wymagających niskiej temperatury.

Jakie funkcje powinna posiadać dobra lodówka?

Nowoczesne modele lodówek wyposażone zostały w wiele przydatnych funkcji, które nie tylko przedłużają świeżość przechowywanych w ich wnętrzu produktów, ale też ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Zaliczają się do nich między innymi lodówki z kolorowym wyświetlaczem, z którymi można połączyć się przy pomocy smartfona oraz urządzenia posiadające dystrybutor wody i lodu, co okazuje się być wygodne zwłaszcza podczas upalnego lata. Niektóre dodatkowe funkcje lodówki szczególnie powinny jednak znaleźć się na jej wyposażeniu.

Należy do nich między innymi system No Frost, dzięki czemu rozmrażanie urządzenia stanie się przeszłością. System ten dba o regularną wymianę powietrza, zapobiegając osadzaniu się szronu wewnątrz oraz znacząco minimalizuje namnażanie się drobnoustrojów. Chcąc kompleksowo zapobiegać rozwojowi bakterii i wirusów we wnętrzu lodówki, warto natomiast zdecydować się na model wyposażony w system jonizacji. Rozwiązanie to hamuje rozwój drobnoustrojów wewnątrz urządzenia poprzez działanie wytwarzanego w procesie jonizacji ozonu, który dodatkowo wspomaga walkę z pleśnią, grzybami i nieprzyjemnym zapachem w lodówce. 

Kolejnymi z przydatnych funkcji są superchłodzenie i supermrożenie. Wiele korzyści przynoszą zwłaszcza w przypadku umieszczania we wnętrzu lodówki dużej ilości artykułów spożywczych, które dzięki temu w szybki sposób są schładzane do odpowiedniej temperatury. W ten sposób żywność, która była przechowywana w środku urządzenia już wcześniej wciąż utrzymuje stałą temperaturę, dzięki czemu jest w stanie utrzymać świeżość przez dłuższy czas. Funkcje tego rodzaju sprzyjają również ekonomiczności, z uwagi na brak konieczności zwiększania zużycia energii przez urządzenie.

Oceń