Niejednokrotnie się zdarza, że wada słuchu jest wrodzona – wówczas może zostać stwierdzona u dziecka już w pierwszych latach . Często bywa jednak, że problemy pojawiają się znacznie później, już w dorosłym życiu. Zazwyczaj nie wykonujemy badania słuchu, jeśli nie jest to konieczne. Istnieje jednak wiele przesłanek, które mogą dać nam do zrozumienia, że nasz słuch nie działa już prawidłowo. Jeśli któryś z opisanych niżej symptomów jest dla Ciebie codziennością, oznacza to, że najwyższa pora na konsultację z lekarzem.
Czy mam niedosłuch?
Oczywiście trzeba pamiętać, że wady słuchu mogą przybierać różnorodną postać, na dodatek zmienna jest także ich głębokość. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie badania, tzw. audiometrii tonalnej, dzięki której można określić, jak duży jest ubytek i co zrobić, żeby móc normalnie z nim funkcjonować. Zanim jeszcze wybierzemy się do lekarza, możesz spróbować zadać sobie następujące pytania:
- czy często prosisz rozmówcę o powtórzenie wypowiedzi, ponieważ jej nie zrozumiałeś?
- czy w hałaśliwym otoczeniu, np. na ruchliwej ulicy, masz trudności z rozróżnianiem dźwięków i rozumieniem mowy?
- czy coraz częściej pogłaśniasz telewizję i radio, przy czym znajomi zwracają Ci uwagę, że jest wystarczająco głośno?
- czy masz problemy z określeniem, skąd dochodzi jakiś dźwięk?
- czy pracujesz w środowisku, gdzie Twój słuch jest narażony na uszkodzenia, np. w branży górniczej?
- czy zdarza się, że nie słyszysz dzwonka do drzwi, telefonu, a inni zdają się mówić coraz bardziej niewyraźnie?
Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, zdecydowanie warto zasięgnąć pomocy lekarskiej. Możesz też dodatkowo wykonać test słuchu dostępny online, który zajmuje niewiele czasu, a pozwoli na wstępne rozpoznanie ewentualnego problemu.
Co zrobić, jeśli podejrzewam niedosłuch?
Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że ubytek słuchu to nie jest koniec świata. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań można umówić się do protetyka słuchu, który zaproponuje najlepsze w naszej sytuacji rozwiązanie. Częstym sposobem na poradzenie sobie z niedosłuchem w codziennym życiu jest wybranie aparatu słuchowego.
Szukając aparatów słuchowych w Gdyni czy też w innych częściach Polski, bez większego problemu można znaleźć urządzenie w pełni dopasowane nie tylko do wady słuchu, ale także do innych indywidualnych potrzeb. Po prostu najpierw trzeba przemóc strach i ewentualny wstyd wynikający z noszenia aparatu, który jest zresztą bezpodstawny – to niezwykle zgrabny, dyskretny sprzęt, który zapewnia maksymalny komfort użytkowania. Dzięki niemu będziemy całkowicie bezpieczni i na co dzień nie będziemy dotkliwie odczuwać skutków niedosłuchu.
Więcej na temat aparatów słuchowych i bezpłatnych badań słuchu w Gdyni: https://www.swiatsluchu24.pl/aparaty-sluchowe-gdynia/