Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak i w czym podawać kawę?
jak-i-w-czym-podawac-kawe

Jak i w czym podawać kawę?

Czy zwracasz uwagę na filiżankę, w której pijesz kawę? A może naczynie nie ma dla Ciebie szczególnego znaczenia? Jeśli do tej pory nie przywiązywałeś wagi do filiżanki, przeczytaj poniższy artykuł. Dowiedz się, dlaczego różne aspekty wpływają na odbiór kawy i sprawdź różne pomysły na nietypowe naczynia. Zapraszamy do lektury!

W jakiej filiżance powinno się pić kawę?

Nie bez znaczenia jest materiał naczynia, w którym pija się kawę. To właśnie od tego czynnika uzależniony jest smak, zapach i estetyka całego rytuału picia kawy. Rynek oferuje mnóstwo różnych naczyń, jednak najlepszym wyborem będzie porcelana. Dlaczego? Porcelana charakteryzuje się niską przewodnością ciepła, dlatego napoje w porcelanowych filiżankach będą stygły wolniej. Na ściankach porcelanowych naczyń nie pozostaje osad, dlatego też picie z nich kawy jest po prostu bardziej estetyczne. 

Jak podawać kawę?

Każdy rodzaj kawy wiąże się z odpowiednim naczyniem, które jest do niej przypisane. Chcesz dowiedzieć się w jakich filiżankach powinno pić się najpopularniejsze rodzaje tego napoju? Poniżej opisaliśmy kilka z nich. 

Espresso

Filiżanki do espresso są niewielkie i służą podawaniu najbardziej klasycznej, podstawowej kawy. Pojemność tych naczyń wynosi 50-80 mililitrów, a porcelana, z której są wykonane powinna być gruba, by jak najdłużej utrzymać temperaturę napoju. Kształt filiżanki również nie jest bez znaczenia, powinien rozszerzać się ku górze, swobodnie uwalniając aromaty. Zamawiając espresso powinieneś otrzymać wraz z nią szklankę niegazowanej wody, by w trakcie picia kawy oczyszczać kubki smakowe. Poszukiwania oryginalnych filiżanek rozpoczynamy od marki PiP Studio i kolekcji Blushing Birds, która z pewnością przypadnie miłośnikom żywych kolorów i egzotyki. Fanom eleganckiego angielskiego stylu polecamy sprawdzenie serii Exclusive firmy Duo, wykonanych z najwyższej jakości porcelany ze złotymi zdobieniami. 

Cappuccino

Klasyczne cappuccino powinno podawać się w porcelanowych białych filiżankach, by podkreślić kolor spienionego mleka w naczyniu. Pojemność filiżanki do cappuccino to około 200 mililitrów, a jej kształt, podobnie jak filiżanki do espresso, ma rozszerzać się ku górze. Kształt litery V sprawia, że powierzchnia kremy jest duża i można na niej tworzyć różne dekoracyjne wzory. Filiżanki do kawy tego typu od Home & Passion to również wiele ciekawych propozycji, jak np. kolekcja ICE CREAM marki Duo w kremowym kolorze ze złotymi lamówkami. Kolejną oryginalną opcją jest porcelanowa filiżanka Royale marki Easy Life, która z pozoru nie wyróżnia się niczym zwyczajnym, jednak unikatowości dodaje jej kwiatowy motyw po wewnętrznej stronie oraz wysoka jakość porcelany. 

Caffe Latte

Latte to kawa z dużą ilością spienionego mleka, a podawać ją można w filiżankach, wysokich szklankach ale też i kubkach o objętości 250-300 mililitrów. Często spotykamy się również z serwowaniem tej kawy w wysokich, przezroczystych naczyniach z łyżeczkami o przedłużonym uchwycie. Marka Green Gate w swojej ofercie posiada wysoki kubek idealny do latte, wykonany z porcelany. Kubek, mimo iż jest minimalistyczny, wpada w oko, posiada też złotą lamówkę, a klasyczny wygląd sprawia, że powinien przypaść do gustu nawet wybrednym. 

Czy po przeczytaniu tego artykułu czujesz, że potrzebujesz nowej filiżanki do kawy? Materiał, kształt oraz wzór filiżanki sprawiają, że codziennie pita kawa potrafi zmienić odbiór napoju, dlatego warto baczniej przyjrzeć się naczyniom, których używamy każdego dnia. Kto wie jaki smak i aromat nas omija?

Oceń