Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Impreza gender reveal – co to takiego?

Impreza gender reveal – co to takiego?

Choć jako Polacy jesteśmy mocno przywiązani do naszej kultury i zwyczajów, coraz chętniej przyjmujemy zwyczaje, które napływają do nas zza oceanu.

Jednym ze zwyczajów, które trafiły do nas wprost ze Stanów Zjednoczonych i zdążyły się już na dobre zadomowić na naszym rodzimym podwórku jest baby shower. Jeszcze kilka lat temu imprezy spod hasła: „baby shower” można było oglądać tylko w amerykańskich serialach. Dziś co druga mama nie wyobraża sobie ciąży bez uroczystego spotkania w gronie rodziny i przyjaciół z okazji zbliżających się narodzin swojego dziecka.

O ile baby shower, funkcjonujące w Polsce pod bardziej rodzimą nazwą: „bociankowe”, już na dobre weszło do kanonu imprez związanych z narodzinami dziecka, tak wciąż jeszcze mało znanym, aczkolwiek już kultywowanym w Polsce zwyczajem jest gender reveal. Co to takiego jest gender reveal?

Co to jest gender reveal?

Gender reveal w dosłownym tłumaczeniu to wyjawienie płci, w domyśle – wyjawienie płci dziecka. Tak samo jak baby shower jest to impreza, przyjęcie, mniej lub bardziej formalne spotkanie, w czasie którego rodzice oznajmiają rodzinie i przyjaciołom, a także niejednokrotnie sami dowiadują się, jakiej płci będzie ich dziecko.

Autorami przyjęcia z “niespodzianką” mogą być sami przyszli rodzice, ale także rodzina czy znajomi. Jak zrobić niespodziankę samemu sobie? Wystarczy nie otwierać koperty, w której znajduje się informacja o płci dziecka, tylko kupując akcesoria i gadżety na przyjęcie wręczyć ją kasjerowi i poprosić go o zapakowanie do pudełka odpowiednio różowych, albo niebieskich – zgodnie z płcią Podobny zabieg można zrobić kupując ubranko albo buciki.

Elegancko zapakowane pudełko z body, czapeczką, albo bucikami w odpowiednim kolorze będzie skrywało tajemnicę, którą rodzice będą mogli odkryć dopiero w dniu gender reveal. Organizację gender reveal, a przynajmniej tę część “niespodziankową” warto powierzyć komuś z bliskich.

Kiedy robi się niespodziankę samemu sobie, ma się raczej ograniczone pole manewru. Zdecydowanie więcej opcji ma osoba, która jest świadoma, czy dziecko, które niedługo przyjdzie na świat to chłopiec czy dziewczynka. Czasem jedno z rodziców może się zdecydować na wcześniejsze poznanie płci dziecka oraz zorganizowanie gender reveal z odpowiednio przygotowaną niespodzianką. Lepiej jednak, kiedy przygotowaniem przyjęcia, na którym wyjawiona zostanie płeć przyszłego członka rodziny zajmie się ktoś z dalszej rodziny lub przyjaciół. Wtedy moment wyjawienia płci dziecka będzie niespodzianką i dla przyszłej mamy i przyszłego taty.

Czy to chłopiec czy dziewczynka?

Sposobów na oznajmienie rodzicom i zaproszonym gościom, jakiej płci będzie maluszek, który już niedługo przyjdzie na świat jest mnóstwo. Do najpopularniejszych należy m.in. rozpakowywanie wspomnianego wyżej pakunku z ukrytym w środku ubrankiem, bucikami albo akcesoriami. Jeżeli zawartość ma kolor różowy – oznacza to, że rodzice spodziewają się dziewczynki, a jeśli niebieski – chłopca.

Oczywiście kolory są tylko umowne. Można umówić się też na inny dobór kolorów, albo określone kształty – np. lalki, misie, samochody, dinozaury, gwiazdki, czy kwiatuszki. Bardzo popularne jest również przygotowanie wielkiego pudła wypełnionego balonami, których kolory, albo motywy oznajmią wszystkim zebranym płeć dziecka, tortu, którego wnętrze skrywa tajemnicę płci maluszka, albo piniaty, w której znajdują się zabawki uznawane za charakterystyczne dla danej płci.

Zabawnie i kreatywnie

Można pokusić się o bardziej kreatywne rozwiązania jak np. specjalnie przygotowany tor przeszkód, na którego końcu znajduje się wielkie pudło z odpowiedzią na pytanie: czy to chłopiec czy dziewczynka. Filmik, na którym tor ten został zaprezentowany można obejrzeć na kanale youtube.com Trzeba przyznać, że autor tego pomysłu na gender reveal musiał się nieźle napracować:

Imprezie z okazji ujawnienia płci dziecka mogą ponadto towarzyszyć różnego rodzaju zabawy. Oto propozycja zabawy dla przyszłych rodziców: przyszła mama i przyszły tata nieświadomi płci dziecka otrzymują bańki mydlane z dodanym potajemnie barwnikiem i mają za zadanie wydmuchiwać je na białą podkoszulkę. Kiedy barwnik z baniek zaczyna osiadać na koszulce powoli ujawnia się kolor oznajmiający płeć dziecka.Można też poprosić gości o obstawianie, jakiej płci będzie nowy członek rodziny, a dla tych, którzy dobrze obstawili, przygotować nagrody.

Goście mogą zasygnalizować swój wybór zakładając ubranie, albo jakiś dodatek w odpowiednim kolorze, przynosząc w prezencie zabawkę uznawaną za typową dla dziewczynki, albo chłopca, czy np. wrzucając do wielkiego słoja niebieską, albo różową wstążkę zapisując przy tym na niej swoje imię, żeby można było wyłonić zwycięzców.

Akcesoria i dekoracje na gender reveal

Czym byłaby organizacja imprezy gender reveal bez odpowiednich gadżetów, akcesoriów i dekoracji? Propozycje strojów, dodatków, akcesoriów, gadżetów, dekoracji na gender reveal jak i inne imprezy związane z przyjściem na świat dziecka znajdziemy w sklepie https://mellilu.com. Mogą one stanowić nie tylko doskonałe dopełnienie przyjęcia, ale także być inspiracją do zorganizowania gender reveal na najwyższym poziomie.

Oceń