Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Ile idzie z Polski paczka do Danii? Czego nie wolno w niej nadać? Sprawdźmy!
delivery-man-smiling-holding-cardboard-box

Ile idzie z Polski paczka do Danii? Czego nie wolno w niej nadać? Sprawdźmy!

Usługi kurierskie cieszą się dużą popularnością, umożliwiając sprawne dostarczenie potrzebnych rzeczy czy materiałów do osób w innych krajach. Na terenie UE wymiana przesyłek jest bezproblemowa, gdyż nie przechodzą one odprawy celnej, a ich nadanie nie wymaga dopełniania skomplikowanych formalności. Jednym z państw, w którym obowiązują uproszczone procedury, jest Dania.

Jak długo trwa dostarczenie paczki do Danii?

Realizacja usług kurierskich wymaga uwzględnienia wielu czynników. Począwszy od odległości, po dodatkowe postoje w sortowniach czy konieczność zapewnienia specjalnych warunków transportu. Każda przesyłka do Danii musi przynieść kurierowi dochód, dlatego w koszt są wliczone różne elementy składowe, w tym również eksploatacja samochodu i czas pracy kierowcy. Uwzględniając te elementy, przewoźnik zwykle ustala przybliżony czas realizacji usługi, który w przypadku Danii wynosi 2-3 dni.

Tak krótki termin wynika ze stosunkowo niewielkiej odległości, jaka dzieli ten kraj od Polski. Nie oznacza to jednak, że każda przesyłka do Danii zostanie dostarczona w takim czasie. Termin realizacji usługi zależy przede wszystkim od tego, w jakim dniu tygodnia nadasz przesyłkę. Jeśli paczka z Polski do Danii zostanie np. nadana w serwisie Euro Paka w poniedziałek lub we wtorek, odbiorca otrzyma ją na czas. Jeśli jednak przesyłka do Danii zostanie wyekspediowana w czwartek, adresat poczeka na nią o dwa dni dłużej.

Czego nie możesz wysłać w paczce do Danii?

Pomimo dostępności usług kurierskich i zniesienia licznych formalności związanych z przekraczaniem granic, wysyłka do Danii wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Do najistotniejszych zaliczają się waga i gabaryty paczek, które nie mogą przekroczyć przepisowych wartości. W przeciwnym razie kurier paczki nie przyjmie i trzeba będzie szukać firmy, która specjalizuje się w transporcie dużych gabarytów.

Drugim poważnym ograniczeniem jest lista towarów zakazanych, których nie wolno przewozić w paczkach kurierskich do Danii i innych krajów świata. 

Na liście znajdują się rozmaite elementy, w tym:

 • materiały i substancje toksyczne, wybuchowe, łatwopalne, radioaktywne i inne zaliczane do niebezpiecznych,
 • leki na receptę, a także komponenty do produkcji leków,
 • żywność świeża, przetworzona, psująca się, w formie płynnej czy szklanych opakowaniach, 
 • produkty przewożone pod plombą celną, 
 • przedmioty o dużej wartości, kosztowna biżuteria, dzieła sztuki i gotówka,
 • towary wymagające kontrolowanej temperatury,
 • narkotyki i środki psychotropowe,
 • strunowe instrumenty muzyczne,
 • żywe rośliny, zwierzęta oraz ich wydzieliny,
 • materiały pirotechniczne,
 • silniki i części samochodowe, materiały budowlane,
 • broń i amunicja.

Przedstawiona wyżej lista nie jest kompletna. W ogólnych przepisach przewozowych znajduje się o wiele więcej przedmiotów zabronionych, które jednak rzadko znajdują się w prywatnych paczkach kurierskich. Z drugiej strony niektóre pozycje z listy mogą znaleźć się w przesyłce do Francji pod pewnymi warunkami. Dotyczy to na przykład żywności i leków na receptę.

Jak wysłać paczkę do Danii?

Serwisem, który idealnie nadaje się do wysłania paczki do Danii, jest serwis Euro Paka. Jego zaletą jest połączenie wielu funkcji na jednym portalu. W efekcie można dokonać wyceny paczki i sprawdzić, który przewoźnik najtaniej zrealizuje usługę. 

Tania paczka do Danii może być nadana już za 77,99 zł pod warunkiem, że jest niewielka. Za duże gabarytowo przesyłki trzeba zapłacić od 100 aż do 400 PLN. Wszystkie firmy dostarczające paczki na tej trasie oferują bezpłatne ubezpieczenia, wyjątkowo cenne przy wysyłaniu np. elektroniki.

4.7/5 – (3 głosów)