Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Taras w stylu prowansalskim. Czego nie może na nim zabraknąć?
istock- easy-resize.com

Taras w stylu prowansalskim. Czego nie może na nim zabraknąć?

Czym jest styl prowansalski? Jak przenieść go do projektu swojego tarasu? Zobacz, na jakie elementy warto postawić, aby cieszyć się niezwykłą przestrzenią do relaksu!

Czym charakteryzuje się styl prowansalski?

Styl prowansalski został zainspirowany pejzażami Prowansji położonej w południowo-wschodniej Francji. Charakterystyczne dla niego są fioletowe pola lawendy kontrastujące z soczystą zielenią wzgórz oraz surowością kamiennych domów. Ten widok kojarzy się z sielanką wakacji poza miastem.

Wszystko to sprawia, że styl ten wywołuje atmosferę spokoju, romantyzmu. Oddaje umiłowanie do sielskiej natury i jej łagodności. Pełno tutaj tradycyjnych mebli i dodatków kojarzonych z klimatem francuskiej wsi.

Z tego powodu wykorzystane materiały powinny być jak najbardziej naturalne. Charakterystyczne jest tu stare lub postarzane drewno w naturalnym kolorze lub ewentualnie bielone. W tego typu aranżacjach sprawdzają się także kamienne lub gliniane donice oraz naturalne tkaniny takie jak len i bawełna. Dopełnieniem powinna być zieleń liści oraz fiolet, błękit i biel kwiatów.

easy-resize.com

Aranżując małą Prowansję na tarasie, warto trzymać się typowych dla tego regionu barw: ciepłych beżów, bieli, jasnej żółci, błękitu, fioletu oraz zieleni. Całość powinna być bezpretensjonalna i subtelna. Zastosowanie elementów typowo dekoracyjnych jest dopuszczalne, jeśli są przedmiotami postarzanymi i „z duszą”. Wtedy nie będą dziwić zdobione fotele lub stoły na rzeźbionych nogach. Najlepiej komponują się te pomalowane w sposób nieidealny lub poprzecierane. Wszelkie znaki czasu w postaci rys i spękań nadadzą im autentyczności.

Meble ogrodowe na taras prowansalski

Podstawowym materiałem wykorzystywanym we wnętrzach i aranżacjach ogrodowych w stylu prowansalskim jest drewno. Powinno być jak najbardziej naturalne i lekko postarzone np. przetarciami.

Najlepiej wybierać meble, na których widoczny jest wyraźny rysunek oraz słoje. Rysy i pęknięcia będą jedynie zaletą. Meble ogrodowe wzorowane na prowansalskie często mają dodane charakterystyczne przetarcia. Kolorystycznie pasują tu naturalne odcienie różnych gatunków drewna oraz biele i beże.

easy-resize.com

Rośliny na taras w stylu prowansalskim

Wiejskie klimaty Prowansji nie mogłyby istnieć bez charakterystycznych roślin, które ocieplają aranżację, nadają sielskiego klimatu i sprawiają, że taras jest wspaniałą strefą odpoczynku. Sprawdzą się wszelkie gatunki kwiatów, traw i ziół rosnących w tych rejonach Francji. 

easy-resize.com

Wybrać można gatunki o różnokształtnych liściach lub kwiatach o barwie pastelowego fioletu, błękitu i bieli. Sprawdzonym wyborem są gatunki takie jak:

 • lawenda,
 • trawy ozdobne,
 • wawrzyn,
 • niezapominajki,
 • bratki,
 • szałwia,
 • rozmaryn,
 • tymianek,
 • kocimiętka,
 • kocanka włoska,
 • werbena,
 • żeniszki,
 • oliwki.

Dekoracje i dodatki na taras prowansalski

Klimatu w tym wypadku nadają różne faktury naturalnych, często surowych tkanin. Sprawdzają się tkaniny lnu o wyraźnej strukturze i zagięciach, ciężkie płótno, tkaniny ażurowe lub plecione. Taras można przesłonić także półprzezroczystymi, tiulowymi zasłonami. Chociaż dekoracje mają być swojskie, należy zachować zdrowy umiar. Wystarczy kilka poduszek, plecione kosze na zioła lub akcesoria, kamienne donice i drewniane skrzynki. Można też dodać kilka lampek w postaci latarni lub latarenek na świece.

Oceń