Praca w domu stała się nową rzeczywistością w realiach pandemii koronawirusa, jednak wiele osób decydowało się na taki system już wcześniej. Podpowiadamy, jak się zorganizować, aby osiągnąć jak najlepsze efekty i jednocześnie zadbać o dobre samopoczucie.

Znajdź idealny zakątek

Dla wielu osób decydujących się na home office ​​dom jest preferowanym miejscem pracy, choć popularne stają się również przestrzenie coworkingowe i kawiarnie. Domowe biuro musi przede wszystkim być miejscem spokojnym, wydzielonym wyłącznie do pracy. Postaraj się uniknąć jedzenia posiłków czy oglądania filmów dla relaksu w tym samym miejscu.

Niektórzy preferują piękny widok przez okno, inni wolą mieć w tle ścianę lub tablicę ogłoszeń. Ustaw biurko w miejscu, które lubisz najbardziej, aby łatwiej było zachować motywację. Sprawdż swoje idealne miejsce pod kątem zasięgu Internetu i jakości światła. Dobre oświetlenie pomaga w koncentracji i nie męczy oczu. Zainwestuj w wygodne krzesło i dostosuj je do wysokości stołu.

Sposobem na uniknięcie poczucia samotności mogą okazać się przestrzenie coworkingowe, znajdujące się we wszystkich większych miastach. Zapach świeżej kawy w powietrzu, przyjemny design, energiczni i kreatywni ludzie: freelancerzy, startupowcy, informatycy, artyści, a także poszukujący nowych kontaktów przedsiębiorcy – warto choć raz odwiedzić przestrzeń coworkingową i poczuć wyjątkową atmosferę tego miejsca.

Zadbaj o bezpieczeństwo

W klasycznym biurze bezpieczeństwo danych zapewnia pracodawca. Podczas pracy z domu należy zadbać o to samodzielnie, przede wszystkim w przypadku jeśli korzystamy z prywatnego sprzętu do celów służbowych. Na pewno warto zmienić ustawienia fabryczne routera oraz pamiętać o dokonywaniu regularnych aktualizacji.

Dobrym pomysłem jest instalacja rozszerzenia VPN bezpośrednio do przeglądarki, np. VPN Mac jeśli korzystamy ze sprzętu Apple. Usługa pomaga poprawić jakość połączenia i zapewnia ochronę przed hakerami również podczas korzystania w publicznych sieci WiFi. Dzięki zmianie adresu IP laptop staje się niewidoczny dla hakerów oraz odblokować można zagraniczne strony internetowe, niedostępne w danym kraju na przykład z powodu cenzury.

Pożegnaj rozpraszacze

Jeśli masz współlokatorów, warto odbyć z nimi rozmowę i wyjaśnić, że home office jest taką samą pracą jak każda inna. Nie będziesz zatem w stanie wykonywać domowych obowiązków, mimo że fizycznie znajdujesz się w tym czasie w domu.

W zalezności od preferencji i rodzaju wykonywanej pracy, lepiej jednak zrezygnować z muzyki i telewizora w tle.  Obejrzyj ulubiony program w porze lunchu, dla chwili relaksu. Największe ryzyko home office to rozwlekanie dnia pracy z powodu spadku koncentracji. W efekcie nadchodzi wieczór, a Ty sprawdzasz służbową skrzynkę.

Postaraj się ustalić jasny grafik, najlepiej pokrywający się z godzinami pracy w biurze. Rób regularne przerwy, skorzystaj, że możesz na przykład porozciągać się lub wyjść na balkon. Nie masz też współpracowników, którzy ciągle zmieniają temperaturę klimatyzacji. Zadbaj o własny komfort. Zaopatrz się w zdrowe przekąski. Czasem zamów coś dobrego z dostawą do domu na lunch lub pod koniec dnia pracy.

Home office – jak się efektywnie zorganizować?
5 (100%) 3 votes

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany