Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Płyn do płukania tkanin — produkt, który skradł serca miłośników zapachów
dan-gold-ajn-jjflycu-unsplash

Płyn do płukania tkanin — produkt, który skradł serca miłośników zapachów

Wynalezienie perfum zmieniło życie milionów ludzi na całym świecie. Esencje zamknięte w eleganckich flakonikach umożliwiły doznanie czegoś nowego. Po dzień dzisiejszy są pożądane i uznawane za coś wspaniałego. Podobnie jest z płynami do płukania tkanin, choć tutaj oprócz tego, że działają na zmysły, pełnią też inne funkcje. Jakie? Tego dowiesz się poniżej. Przyjemnej lektury!

Czym jest płyn do płukania tkanin?

Płyn do płukania tkanin to środek, który wlewa się w specjalny pojemniczek do pralki, przed włączeniem wybranego programu piorącego. Uwalnia się on powoli, dopiero pod koniec całego procesu. Można zastosować go również w przypadku ręcznego prania. Aby to zrobić, najpierw należy umyć brudne rzeczy w proszku do prania, następnie je opłukać i zanurzyć w czystej wodzie z dodatkiem płynu do płukania tkanin. Ostatecznie, również należy powtórzyć proces płukania w czystej wodzie. 

Dostępne na rynku polskim i zagranicznym, coraz bardziej popularne środki wspomagające proces odświeżania ubrań, takie jak płyny do płukania tkanin, mogą występować zarówno w postaci rozcieńczonej, jak i skoncentrowanej. Czym się różnią te dwa rodzaje? Przede wszystkim ceną, ale nie tylko. Ta druga opcja jest bardziej ekonomiczna i wystarcza na dłużej, gdyż produkt wlewa się w znacznie mniejszej ilości do pojemnika. Co ważne, efekt końcowy zastosowania obu środków jest taki sam.

planetcare-cowmktnsg-unsplash

Jak działają płyny do płukania?

Główną funkcją płynów do płukania tkanin jest nadanie odzieży i innym materiałom, poddanym kąpieli wodnej wyjątkowego, niezwykle przyjemnego zapachu. Otulający aromat przy zastosowaniu dobrej jakości środka może pozostać na ubraniu na długo. Czasami okres ten sięga nawet kilku dni. Ze względu na niezwykle szeroki wachlarz, dostępnych na rynku produktów, wybierać można spośród płynów o kwiatowej nucie zapachowej, drzewnej, owocowej, orientalnej, czy bardziej naturalnej, na przykład przypominającej rześkość letniego poranka. Jednak, wbrew pozorom, to nie jedyna zaleta tych wyjątkowych substancji, dodawanych do prania. 

Inną, równie istotną, jak nie najważniejszą jest uzyskanie wyjątkowej miękkości pranego materiału. Dlaczego tak się dzieje? Podstawowym powodem takiego stanu rzeczy, są zawarte w płynach do płukania tkanin cząsteczki mające za zadanie nie tylko odświeżyć materiał, ale także nadać mu wyjątkowy, długo utrzymujący się zapach i wpłynąć pozytywnie na miękkość tkaniny. Ponadto substancje aktywne w niektórych produktach tego typu także doskonale zabezpieczają materiał i stanowią pewnego rodzaju jego powłokę ochronną. 

Płyny do płukania tkanin to wynalazek, który na zawsze odmienił spojrzenie na proces prania. Dzięki wyjątkowym właściwościom, jakimi charakteryzują się tego typu środki, wyjęte z pralki ubranie pozwala w krótką chwilę przenieść się do krainy marzeń, otulając zmysły cudownym zapachem niczym z najbardziej ekskluzywnej perfumerii, a ciało niezwykłą miękkością materiałów. 

Oceń