Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Najbezpieczniejszy fotelik dla dziecka – czyli jaki?

Najbezpieczniejszy fotelik dla dziecka – czyli jaki?

Bezpieczny fotelik dla dziecka to fotelik, który będzie idealnie dopasowany do twojego samochodu, wieku i wagi dziecka oraz będzie we właściwy sposób zamontowany w przestrzeni samochodu. Wbrew pozorom, wybór idealnego modelu dla starszaka nie jest taki prosty, dlatego poniżej krótkie przypomnienie na co warto zwracać uwagę.

  1. Najlepszy fotelik dla dziecka: waga, wzrost, wiek
  2. Na jakie funkcje warto zwracać uwagę?

Najlepszy fotelik dla dziecka: waga, wzrost, wiek

Bezpieczne foteliki samochodowe to przede wszystkim takie, które dostosowane są do przedziału wagowego i wzrostu dziecka, które ma w nich siedzieć. Tutaj nie ma mowy o naginaniu granic. Jeśli waga dziecka jest za niska lub za wysoka fotelik może nie spełnić swoich podstawowych funkcji. Dość często producenci przyjmują kryterium wzrostu. Mowa wtedy o foteliku samochodowym z normą i-Size. Kryterium to i tak przekłada się na wiek i wagę dziecka. Na przykład fotelik dla wzrostu 100–150 cm to fotelik samochodowy 4-12 lat wytrzymujący wagę od 15 do 36 kilogramów. Warto tutaj jednak wykazać się rozsądkiem i na siłę nie wyjmować dziecka z jednego fotelika, aby włożyć go do większego lub na siłę trzymać w foteliku, który jest dla niego za mały, mimo że waży dopiero 34 kg.

Na jakie funkcje warto zwracać uwagę?

Foteliki samochodowe z homologacją i-Size to rozwiązanie warte rozważenia z jednego podstawowego powodu. Spełniają one najwyższe wymogi bezpieczeństwa, a to właśnie ono powinno być podstawowym kryterium wyboru. Cennym rozwiązaniem jest na przykład modułowy system ochrony i pozbawienie fotelika podłokietników, które sprzyjają m.in. nieprawidłowemu założeniu pasa biodrowego. Bardzo wartościowym rozwiązaniem jest wyposażenie fotelika dla dzieci 15–36 kg w ochronę boczną, która chroni dziecko, zmniejszając siły wypadku wpływające bezpośrednio na naszego podopiecznego. Dopasowanie pasa biodrowego również ma duże znaczenie dla ochrony dziecka podczas kolizji.

Znaczenie ma oczywiście łatwość montowania, w tym blokada ułatwiająca wpięcie fotelika w złącza ISOfix w samochodzie. Liczy się oczywiście również komfort samego dziecka, dlatego fotelik samochodowy iSize ma możliwość odchylenia oparcia, do tego wyposażony jest w zagłówek w kształcie litery V zapewniający idealne podparcie (w tym podczas snu), które nie ogranicza jednocześnie dziecku widoczności, a więc nie skłania również dziecka do wykonywania zbędnych ruchów w foteliku. Bezpieczny fotelik dla dziecka to również zintegrowany uchwyt do przenoszenia fotelika i wysokiej jakości materiały, z których jest on wykonany.

Oceń