Together Magazyn » Dom » Funkcjonalna garderoba: postaw na pantograf do szafy
garderoba w zabudowie

Funkcjonalna garderoba: postaw na pantograf do szafy

Odpowiednia organizacja przestrzeni w garderobie ma duży wpływ na nasz codzienny komfort jej użytkowania. Planując rozmieszczenie poszczególnych elementów ubioru w swojej szafie, warto zwracać uwagę na to, jak często je wykorzystujemy, a także na ich rozmiary i wagę. Wśród chętnie stosowanych obecnie akcesoriów do garderoby, prym wiodą między innymi pantografy do szafy, które obok odpowiednio dopasowanego oświetlenia, znacząco wpływają na wygodę korzystania z tej strefy. Dlaczego warto postawić na pantograf do szafy? Czym wyróżnia się to akcesorium i czym kierować się przy jego wyborze? Podpowiadamy.

Czym jest pantograf do szafy?

Wiele osób dopiero na etapie organizacji przestrzeni w garderobie odkrywa, jak wiele akcesoriów można wykorzystać w tym miejscu. Jednym z nich jest pantograf, czyli inaczej drążek teleskopowy, do którego dołączony jest specjalny uchwyt pozwalający na opuszczanie i podnoszenie wieszaków. Jego użytkowanie jest niezwykle proste. Wystarczy tylko złapać uchwyt i przesunąć drążek do siebie. Kiedy już zdejmiemy interesujące nas ubranie, należy go popchnąć. Dzięki specjalnemu systemowi sprężyn, w które jest wyposażony, bardzo szybko wróci on na swoje miejsce. Pantografy stanowią niezbędny element wyposażenia szaf zwłaszcza osób niepełnosprawnych lub o niskim wzroście. Sprawdzą się jednak też podczas użytkowania bardzo wysokich szaf. Jeśli więc w naszej garderobie posiadamy drążki zawieszone dość wysoko, na których przechowujemy na przykład ubrania sezonowe, powinniśmy wyposażyć się w pantograf do szafy.

Jakie są zalety i wady pantografów do szafy?

Pantograf do szafy to element, w który warto się zaopatrzyć, ponieważ akcesorium to zwiększa funkcjonalność garderoby. Dzięki niemu łatwo i szybko możemy ściągnąć ubrania, które są zawieszone wysoko, bez konieczności używania drabiny czy stołka. Dodatkowo wykorzystując te akcesoria, możemy lepiej zagospodarować przestrzeń w garderobie. Pantograf pozwala nam też wieszać ubrania na takiej wysokości, na której do tej pory nie umieszczaliśmy żadnej odzieży, ze względu na to, że sięganie po takie elementy byłoby zbyt niekomfortowe. Warto jednak wiedzieć o tym, że akcesorium to nie jest pozbawione wad. Dla wielu osób samodzielny montaż tego elementu może być trudny. Dlatego, jeżeli decydujemy się na jego wykorzystanie w swojej garderobie, najprawdopodobniej będziemy musieli skorzystać z pomocy fachowców, którzy zajmą się jego prawidłowym zamocowaniem.

Czym kierować się wybierając pantograf do szafy?

Obecnie pantografy dostępne są w kilku wersjach. Producenci takich akcesoriów oferują je w różnorodnych opcjach kolorystycznych, a także w szerokiej gamie wymiarów. Dzięki temu bez problemu znajdziemy produkt, który spełni nasze oczekiwania nie tylko pod względem funkcjonalności, ale również estetyki. Wybierając pantografy, powinniśmy jednak najpierw zwrócić uwagę na maksymalne dopuszczalne obciążenie takiego elementu. Dlatego zanim zdecydujemy się na jego zakup, powinniśmy przemyśleć to, jakie ubrania zamierzamy wieszać na drążku, do którego zamontujemy to funkcjonalne akcesorium. 

Kolejnym czynnikiem, jakim powinniśmy kierować się przy wyborze pantografu, jest rodzaj zastosowanego w nim mechanizmu. Obecnie na rynku możemy znaleźć podnośniki teleskopowe olejowe oraz gazowe. Te pierwsze produkowane są już od wielu lat, dzięki czemu występują w szerokiej gamie różnych wersji. Wyróżniają się jednak tym, iż są przeznaczone do maksymalnego obciążenia o wartości 9 kg. Z kolei podnośniki gazowe pozwalają na obciążenie nawet na poziomie 16 kg. Dodatkowo wyróżniają się większą płynnością ruchów, a więc nie posiadają tzw. efektu odbicia. Dzięki temu mogą być wykorzystywane również przez osoby, które nie mają zbyt dużo siły fizycznej na ich podnoszenie i opuszczanie.

Aspektem, który powinniśmy uwzględnić, wybierając pantograf do szafy, jest także materiał, z którego jest on wykonany. Mamy do wyboru wersje aluminiowe oraz plastikowe. Te pierwsze zazwyczaj wyróżniają się większym maksymalnym obciążeniem. Dzięki temu są świetną opcją, jeżeli chcemy wieszać na drążkach ciężkie ubrania wierzchnie czy garnitury. Z kolei pantografy plastikowe lepiej sprawdzają się na drążkach, na których wieszamy lżejsze ubrania, takie jak podkoszulki, bluzy czy sukienki.

5/5 – (1 głosów)