Together Magazyn » Więcej » Wyjazd » Fotelik samochodowy na pasy czy Isofix?
fotelik

Fotelik samochodowy na pasy czy Isofix?

Zgodnie z polskim kodeksem drogowym każde dziecko do 12. roku życia, powinno podróżować w specjalnych fotelikach. Skąd taki wymóg i z czego wynika? Chodzi oczywiście o bezpieczeństwo małego ludzika. Jaki fotelik dla dziecka wybrać? – Fotelik 9-25 kg na pasy czy na specjalnej bazie? – Jak zamontować fotelik samochodowy w aucie?

Baza do fotelika Isofix – Co to jest i jak działa?

O systemie Isofix słyszał każdy rodzic, który kupował dla dziecka fotelik samochodowy. Co to jest Isofix i jak działa baza? Jak wybrać fotelik dziecięcy do auta? Isofix to nowoczesny system montażu fotelików samochodowych, który jest już dziś standardem międzynarodowym. Specjalna baza do fotelika pozwala na jego montaż w aucie bez konieczności przypinania go pasem. Fotelik 9-25 kg z systemem Isofix jest połączony bezpośrednio z samochodem, a mocowanie w postaci metalowych zaczepów gwarantuje dziecku stabilną podróż i bezpieczeństwo.

System Isofix doczekał się już regulacji prawnych, a wymogi nakazują umieszczanie bazy w każdym aucie. Dlatego dziś już każdy samochód i każdy fotelik samochodowy powinien być w bazę Isofix wyposażony. Każde auto wyprodukowane po 2011 roku musi mieć specjalne uchwyty bezpośrednio przy konstrukcji samochodu. Gdzie zatem szukać systemu w swoim pojeździe? Na początek warto sprawdzić, czy jest na tapicerce specjalne oznaczenie. Natomiast same zaczepy bazy znajdują się między siedziskiem a oparciem tylnej kanapy.

Baza do fotelika Isofix – Jak zamontować fotelik 9-25 kg do samochodu?

Bazę Isofix znajdziemy w dziecięcych fotelikach samochodowych wszystkich kategorii wagowych. W podstawie fotelików umieszczone są pasujące zaczepy mocujące, które należy wsunąć w uchwyty znajdujące się w samochodzie. Montaż fotelika jest bardzo łatwy i niezwykle prosty, gdyż niemożliwe jest, aby zamontować fotelik w sposób nieprawidłowy. 94% rodziców radzi sobie świetnie i montuje fotelik stabilnie i bezpiecznie. Charakterystyczne kliknięcie to odgłos świadczący o tym, że fotelik został zamontowany w sposób prawidłowy, a uchwyt jest mocny. Bazy mają też zazwyczaj wskaźniki informujące o nieprawidłowym montażu, co pozwala na wykrycie i wyeliminowanie błędów od razu.

Warto też wspomnieć, że wiele modeli fotelików samochodowych jest w dodatkowy sposób zabezpieczonych. Dodatkowe podparcie i specjalną nogę stabilizującą, posiadają tzw. “nosidełka” i “łupinki”, czyli najmniejsze niemowlęce foteliki. W przypadku najmniejszych modeli baza zostaje w aucie na stałe, a sam fotelik jest do niej wpinany i wypinany. To bardzo wygodne rozwiązanie, które ułatwia opiekę nad dzieckiem i podróżowanie.

Co wybrać? – Fotelik na pasy czy fotelik z bazą?

Co zatem wybrać? Który model lepiej się sprawdzi? Fotelik z bazą Isofix czy fotelik 9-25 kg (https://mamaija.pl/foteliki-samochodowe-dzieciece/foteliki-samochodowe-9-25-kg/isofix.html) mocowany na pasy? Ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie, nawet mając na względzie powyższe informacje. Oba modele są równie dobre i tak samo bezpieczne, więc nie można wskazać jednoznacznie, który fotelik lepiej się sprawdzi dla naszego dziecka w naszym aucie. Zarówno fotelik Isofix, jak i fotelik 9-25 kg zapinany na pasy jest bezpieczny dla dziecka i polecany, jeśli jest dobrze zapięty i zamontowany. Wybór należy więc do nas samych, w zależności od potrzeb indywidualnych.

Oceń