Together Magazyn » Aktualności » Finanse po ślubie – jak mądrze zarządzać?

Finanse po ślubie – jak mądrze zarządzać?

Planujecie ślub i zastanawiacie się, jaki model prowadzenia domowego budżetu będzie dla was najlepszy? Wspólne czy osobne konto osobiste? A może opcja łączona, zakładająca, że każdy małżonek posiada własne konto bankowe online oraz jeden dodatkowy wspólny rachunek, na którym para umieszcza środki na prowadzenie domu? Oto wady i zalety tych rozwiązań.

Każdy związek jest wyjątkowy i rządzi się swoimi prawami. Dlatego rozwiązania, które sprawdzają się w jednym małżeństwie, w innym mogą przyczynić się do powstawania konfliktów i nieporozumień. Aby tego uniknąć, warto ustalić z partnerem wspólne stanowisko dotyczące zarządzania domowym budżetem. Jedno wspólne bankowe konto internetowe czy też dwa osobne? Równe dzielenie się wydatkami czy też wkładanie wszystkich pieniędzy do wspólnej puli? Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania.

Wspólne bankowe konto internetowe

Niektóre pary decydują się na połączenie finansowych sił i założenie jednego, wspólnego konta bankowego. Obecnie bankowe konto internetowe wiąże się z dobrze rozwiniętą bankowością elektroniczną oraz dostępem do informacji o transakcjach na koncie przez całą dobę. Dzięki powiadomieniom na smartfona oraz aplikacjom mobilnym, małżonkowie mogą na bieżąco dowiadywać się o ruchach na koncie – na przykład o przelewach przychodzących i wychodzących.

Dla par, które decydują się na wspólne konto osobiste, taki sposób prowadzenia domowego budżetu to wyraz zaufania i rodzinnej wspólnoty. Zazwyczaj partnerzy chcą decydować o wszelkich wydatkach wspólnie. Często też za takim rozwiązaniem przemawia wygoda.

Dwa osobne konta bankowe

Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku, gdy małżonkowie chcą pozostać niezależni. Zazwyczaj para ustala, że dzieli się wydatkami po połowie. Może też zdarzyć się, że jedna strona zarabia o wiele więcej i to ona bierze na siebie obowiązek uiszczania opłat stałych, a druga strona na swoim rachunku rozliczeniowym przechowuje pieniądze na własne wydatki – na przykład odzież, hobby, rozrywkę.

Większość par chwali sobie takie rozwiązanie ze względu na większą swobodę. Także w momencie, gdy chcesz ukryć przed partnerem jakiś wydatek (na przykład zakup prezentu lub wycieczki-niespodzianki), własne bankowe konto internetowe może się bardzo przydać.

Dwa osobne i jedno wspólne konto

To rozwiązanie jest hybrydą dwóch poprzednich opcji. W tym przypadku para posiada własne rachunki rozliczeniowe oraz jeden dodatkowy, na którym przechowuje wspólne pieniądze. To doskonałe rozwiązanie dla tych par, które cenią sobie z jednej strony niezależność, a z drugiej wygodę. W tym modelu małżonkowie mogą umówić się na przelew stały określonej części ich wynagrodzeń, a następnie wspólne rozporządzanie dostępną kwotą.

Resztę swoich poborów mogą wykorzystać na dowolne cele – hobby, wakacje, edukację. To dobre rozwiązanie dla tych par, które mają inne podejście do oszczędzania pieniędzy – dzięki osobnym kontom, mogą one uniknąć wielu konfliktów.

2/5 – (1 głosów)