Together Magazyn » Aktualności » E-opowieści Łaźniaka. Historie niezwykłego przewodnika

E-opowieści Łaźniaka. Historie niezwykłego przewodnika

Cześć, nazywam się Łaźniak! Od niedawna mieszkam w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA i podpatruję, co tu się dzieje. A nie jest to takie proste, bo dzieje się bardzo dużo i to w dodatku w dwóch budynkach, które mieszczą się w gdańskich dzielnicach – ŁAŹNIA 1 na Dolnym Mieście i ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie. Ale nic się na bój! Jestem Twoim przewodnikiem, więc wszystko Ci wytłumaczę…

Do kogo i w jakim celu skierowana jest ta wiadomość? Otóż, ze względu na coraz mniejszą popularność tradycyjnych książek, w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA stworzono e-opowieści – czyli łaźniowe audiobooki oraz książki animowane, które zostały zrealizowane na podstawie drukowanych publikacji dla dzieci: „Dolne Miasto. W Centrum” oraz „ŁAŹNIAK W ŁAŹNI”. Przewodnikiem po wirtualnych wędrówkach jest Łaźniak. 
Łaźniak to bohater edukacyjny CSW ŁAŹNIA, który już od jakiegoś czasu zamieszkuje mury tejże instytucji, wspierając edukatorów, raz po raz zaglądając przez drzwi prowadzące do sal warsztatowych i przestrzeni wystawienniczych. Jednym z głównych zadań Łaźniaka jest zachęcenie najmłodszych odbiorców kultury do kontaktu z e-lektronicznymi i e-dukacyjnymi e-opowieściami. Podczas wspólnych podróży przedstawi On zarówno historię ŁAŹNI, jak i swoich wędrówek. A zatem, Łaźniak zaprasza wszystkich czytelników do tego niezwykłego eksperymentu!

Na początku Łaźniak zachęca do podróży w czasie. Audiobook i książka animowana pt. „Dolne Miasto. W Centrum” opowiada historię Gdańska, a w szczególności dzielnicy, w której znajduje się CSW ŁAŹNIA – Dolne Miasto. Z opowiadania można się dowiedzieć między innymi jak rozwijał się Gdańsk, w którym roku po ulicach Dolnego Miasta przejechał pierwszy tramwaj, a nawet kiedy zbudowano szpital i fabrykę karabinów! 

Audiobook i książka animowana pt. „ŁAŹNIAK W ŁAŹNI” tłumaczy zaś najmłodszym (i tym nieco starszym również!) zawiłości związane z zagadnieniami sztuki współczesnej oraz z funkcjonowaniem instytucji. Historia ta objaśnia także ile jest budynków ŁAŹNI oraz jak można w nich spędzić czas, kto to jest kurator i dlaczego w ŁAŹNI 2 czasami śpią artyści. 

Jednym z głównych założeń e-opowieści jest również dostępność. Projekt dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Książki mówione, ze względu na swoją specyfikę są nagraniami dającymi się odsłuchać w każdej wolnej chwili. Nie inaczej jest z audiobookami „Dolne Miasto. W Centrum” jaki i „ŁAŹNIAK W ŁAŹNI”. Animacje natomiast są rozszerzone o czytelne, płynnie przechodzące ze scenki na scenkę, napisy. W obu zanimowanych książeczkach, w prawym dolnym rogu, widnieje tłumaczka PJM – Polskiego Języka Migowego.

E-opowieści Łaźniaka to wyjątkowy projekt, łączący stare medium z nowoczesnymi technologiami. Nowa atrakcyjniejsza forma tradycyjnych książek ma za zadanie zachęcić najmłodszych odbiorców kultury do obcowania ze słowem czytanym. Ale to nie jedyne założenie tego wielowymiarowego projektu. Poprzez swoją dostępność i łatwość w odbiorze, projekt ten łączy również pokolenia, sprawiając, że najmłodsi wraz ze swoimi rodzicami czy  opiekunami, spędzając razem czas, wspólnie budują międzypokoleniową więź.

Warto, w tych szczególnych okolicznościach pandemicznych, w któreś chłodne, ponure popołudnie, zajrzeć na stronę CSW ŁAŹNIA, gdzie znajdują się e-opowieści. Niech obejrzane lub wysłuchane historie będą jednym ze sposobów na spędzenie wspólnego czasu z dzieckiem w czasie domowej izolacji. Ważne jest, aby w tym czasie kultura, sztuka i wyobraźnia nie zeszły na drugi plan, a wręcz odwrotnie, pomogły przetrwać trudny czas nie tylko dorosłym, ale też dzieciom – bacznym obserwatorom rzeczywistości. 

Zaproś do domu Łaźniaka, a ten zabierze Ciebie i całą Twoją rodzinę na niezwykłą wycieczkę!

E – opowieści Łaźniaka: www.laznia.pl/edukacja/

Kreatywne warsztaty online: www.laznia.pl/edukacja/

ŁAŹNIA Dostępna online: www.laznia.pl/edukacja/

Oceń