Together Magazyn » Więcej » Dowód osobisty dla nieletnich

Dowód osobisty dla nieletnich

Jeśli myślimy o wyjazdach wakacyjnych z naszymi pociechami za granicę, to należy pamiętać, że dziecko musi mieć dokument tożsamości. Gdy zdecydujemy, że nasza podróż odbędzie się w obrębie krajów Unii Europejskiej, wystarczy nam dowód osobisty.

Dowód osobisty na wniosek rodziców / opiekunów prawnych, może otrzymać już kilkutygodniowy szkrab (musi posiadać PESEL). Taki dokument poświadcza tożsamość i obywatelstwo dziecka umożliwiając mu przekraczanie granic Unii Europejskiej. Jak załatwić taki dokument? W Urzędzie Miasta należy pobrać wniosek (można to zrobić za pomocą strony internetowej). Wpisujemy w nim dane naszego dziecka: pesel, imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, płeć, wzrost i kolor oczu, adres miejsca zameldowania na pobyt stały, a w razie jego braku – zameldowania na pobyt czasowy trwający ponad 3 miesiące. Potrzebne będą też imiona i nazwiska rodziców / opiekunów.

Poza wypełnionym wnioskiem będzie potrzebny skrócony akt urodzenia dziecka, oraz konieczna obecność obojga opiekunów podczas składania wniosku z dowodami osobistymi. Czasem może się też przydać skrócony akt małżeństwa, więc jeśli maci to warto go zabrać. Dziecko do 5 roku życia nie musi być obecne w urzędzie, ale starsze już tak.

Pozostaje nam jeszcze wizyta u fotografa. Do dokumentu dołączymy dwa aktualne zdjęcia wyraźne i jednakowe o wymiarach 45×35 mm, przedstawiające osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami. Muszą one ukazywać głowę w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy. Brzmi to kosmicznie, bo ja zmusić malucha do odpowiedniego ustawienia? Wystarczy znaleźć dobrego, doświadczonego fotografa, który poradzi sobie z takim wyzwaniem. Na zdjęciu do dowodu można się uśmiechać, więc wychodzą one bardzo ładnie, a ponieważ najczęściej otrzymujemy 4 odbitki, więc możemy włożyć sobie jedno do portfela albo podarować babci.

Wniosek, akt urodzenia, zdjęcia zanosimy do Urzędu Miejskiego. Podpisujemy stosowne dokumentu i czekamy do trzech tygodni na odbiór dowodu osobistego. Przy odbiorze wystarczy już jeden z opiekunów. Dowód wydawany jest bezpłatnie na okres 5 lat.

Listę urzędów i godzin pracy znajdziecie na stronach trójmiejskich Urzędów Miasta. Ja załatwiłam córce dowód nie stojąc w kolejce, z miłą obsługą i przyjaznym kącikiem zabaw dla dzieci w Zespole Obsługi Mieszkańców nr 4 ul. Wilanowska 2, 80-809 Gdańsk. Serdecznie polecam.

Oceń