Together Magazyn » Więcej » Wyjazd » Pomorskie nieoczywiste. Podglądanie dzikiej natury na Mierzei Wiślanej

Pomorskie nieoczywiste. Podglądanie dzikiej natury na Mierzei Wiślanej

Wiele jest w Pomorskiem obszarów dziewiczej natury, stanowiących prawdziwy raj dla ptaków i innych zwierząt, a jednocześnie dla miłośników ich obserwacji. Zobaczyć na własne oczy życie dzikiej przyrody – to doświadczenie, którego nie da się porównać z niczym innym. Dlatego chcemy zaprezentować kilka miejsc na Mierzei Wiślanej, które umożliwiają obserwowanie dzikiej natury.

PK Mierzeja Wislana, materiały Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana

Długa na prawie 2 kilometry ścieżka „Las wokół nas” została przygotowana przez Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana we współpracy z Nadleśnictwem Elbląg i Muzeum Stutthof i ma swój początek w miejscowości Stegna. Na czternastu przystankach pozyskamy nową wiedzę na temat środowiska leśnego, warstwowej budowy lasu, składu drzewostanu Mierzei Wiślanej oraz nauczymy się rozpoznawać występujące tu gatunki drzew liściastych i iglastych. Nie zabraknie również informacji o tutejszych zwierzętach, grzybach i porostach. Warstwę przyrodniczą uzupełniają tablice upamiętniające tragiczne wydarzenia, które miały tu miejsce w czasie II wojny światowej.

Pomorskie Travel

W tej samej okolicy znajduje się miniścieżka „Wydma edukacyjna” w Sztutowie, ulokowana na terenie ogrodu miejscowej szkoły podstawowej i akcentująca walory przyrodnicze nadmorskich wydm (z najciekawszymi gatunkami flory i fauny), ich zagrożenia i sposoby ochrony. Atutem ścieżki jest prawdziwa wydma wybudowana w ramach projektu, na której posadzone zostały rośliny charakterystyczne dla tego typu siedliska.

Mierzeja Wiślana Park Krajobrazowy Rezerwat Buki Mierzei Wiślanej w Przebrnie.
Fot. Archiwum Parku

W miejscowości Kąty Rybackie można skorzystać ze ścieżki poświęconej miejscowemu rezerwatowi przyrody, przygotowanej przez Nadleśnictwo Elbląg. Początek długiej na 5 kilometrów trasy mieści się przy siedzibie Leśnictwa Kąty. Na terenie obiektu znajdują się tablice dydaktyczne informujące o kormoranie czarnym, m.in. o charakterystycznych cechach budowy i trybu życia tego charakterystycznego dla Mierzei Wiślanej ptaka. Zdobędziemy również garść informacji o czapli siwej oraz o tym, jaki wpływ mają ptasie kolonie na tutejszy drzewostan.

Mierzeja Wiślana Bielik. Fot. W. Woch

W samym środku polskiej części mierzei trafimy do Krynicy Morskiej. W jej sercu powstał użytek ekologiczny „Krynicki Starodrzew” z krótką ścieżką edukacyjną, która przybliża walory tego miejsca. Ścieżkę znajdziemy w pobliżu niewielkiego skwerku z fontanną, gdzie rośnie pomnikowy dąb „Benek”. Około 2 kilometry za Krynicą w kierunku miejscowości Piaski usytuowana jest z kolei dłuższa ścieżka „Wielbłądzi Garb”, wiodąca do wieży widokowej znajdującej się na wzniesieniu o tej samej nazwie (49,5 m n.p.m.). Jest to najpóźniej utrwalona wydma na Mierzei Wiślanej – nasadzenia wykonano tu w okresie międzywojennym. Ścieżka tematyczna przybliża florę i faunę tej części Mierzei.

Pomorskie Travel

Innym popularnym wzniesieniem wydmowym w Parku jest Góra Pirata, do której również wiedzie ścieżka edukacyjna. Jej początek znajduje się naprzeciw parkingu przy leśniczówce, około 5 kilometrów za Krynicą Morską w kierunku Piasków. Z urokliwym wzgórzem o wysokości ok. 40 m n.p.m. wiąże się legenda, która opowiada o czasach, gdy Mierzeja Wiślana nie była jeszcze jednolitym lądem, a na jej miejscu znajdowały się liczne wyspy. Na jednej z nich, na szczycie wysokiego wzgórza załoga Starego Pirata miała wybudować sporych rozmiarów wieżę, z której można było bacznie obserwować morze. Pod wieżą z kolei miały być zakopane najdroższe korsarskie skarby. Dziś stoi tu już nowoczesna wieża, skonstruowana z myślą o podpatrywaniu ptaków. Ponad wąskim pasem lądu przelatują miliony skrzydlatych wędrowców, tworząc spektakularne zjawisko przyrodnicze, przybierające na sile jesienią. Na dwupoziomowej platformie widokowej jest miejsce dla turystów (poziom niższy) oraz punkt monitoringu ptaków migrujących (poziom wyższy). Około półkilometrowa, wiodąca tu przez las, trasa zawiera tablice edukacyjne i ławeczki.

Mierzeja Wiślana – Park Krajobrazowy Wydmy nadmorskie w miejscowości Piaski.
Fot. W. Woch

W miejscowości Piaski, niemal na samym końcu polskiej części mierzei, znajduje się punkt edukacyjny z tablicami z dawnej przyrodniczo-kulturowej ścieżki dydaktycznej. Tematyka tablic obejmuje przyrodniczą i kulturową specyfikę obszaru Mierzei Wiślanej – zbiorowiska roślin nad Zalewem Wiślanym, wydmy – ich rodzaje i powstawanie, oraz roślinność siedlisk plaży, nadmorskich borów sosnowych i lasów liściastych. Pozostałe prezentują faunę, gospodarkę leśną, genezę Mierzei Wiślanej oraz historię Piasków jako osady.

Pomorskie Travel

Do opisanych miejsc można dojechać specjalnie przygotowaną ścieżką rowerową, będącą częścią międzynarodowych trasy EuroVelo 9 i 10, posiadającą nowoczesną infrastrukturę i spójne oznakowanie. Trasa należy do łatwych i wiedzie drogami asfaltowymi bądź utwardzonymi.

Po więcej inspiracji dotyczących dzikiej natury zapraszamy na: https://pomorskie.travel/pl_PL/aktywnie-w-lesie

5/5 – (8 głosów)