Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Dostajesz 500+? Odłóż na przyszłość dziecka

Dostajesz 500+? Odłóż na przyszłość dziecka

Dzięki programowi Rodzina 500 plus, wiele rodzin zyskało dodatkowe środki na utrzymanie i wychowywanie dzieci.

Już teraz warto chociaż część z nich odłożyć, po to by wykorzystać je później, na różne założone wcześniej cele. W końcu dla każdego rodzica przyszłość jego dziecka jest sprawą priorytetową. Dlatego nie ma na co czekać i czas pomyśleć o tym już teraz.

Jakie są zasady przyznawania 500 plus?

Rządowy program Rodzina 500 plus zagościł u nas na dobre, pomimo tego, że na początku nie wróżono mu zbyt długiej przyszłości. W kwietniu 2018 r. będzie obchodził już drugie urodziny. Niezależnie od jego modyfikacji, które miały miejsce latem tego roku, ogólne zasady jego przyznawania pozostały takie same. Sprecyzowane natomiast zostały przepisy, które powodowały trudności interpretacyjne, przez co świadczenia wyłudzane były przez osoby do tego nieuprawnione.

Przypomnijmy na czym polega 500 plus. Każda rodzina może pobierać świadczenia wychowawcze na drugie i kolejne dziecko, w wysokości 500 zł, bez względu na miesięczne wpływy. Aby dostać je na pierwsze dziecko lub jedynaka, trzeba spełnić warunek. Dostaną je rodziny, które nie przekraczają określonego progu dochodowego. Wynosi on 800 zł, natomiast w przypadku dziecka niepełnosprawnego 1200 zł, na jednego członka rodziny.

Beneficjentami 500 plus są rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni, dziecka do 18 roku życia. Świadczenie to nie podlega opodatkowaniu. Stanowi ono niesamowite wsparcie dla rodzin wielodzietnych. Także głównym założeniem programu, wprowadzonego przez rządzącą obecnie partię, było zmniejszenie ubóstwa, poprawienie jakości życia i zwiększenie przyrostu naturalnego. Jak do tej pory, objętych tą pomocą zostały 4 mln dzieci, a środki, które wydano na ten cel wynoszą przeszło 33 mld zł.

Co najczęściej kupujemy za 500 plus?

Program zdecydowanie ułatwił życie najbiedniejszym rodzinom. Dzięki niemu mogą one bez większych problemów zaspokoić swoje podstawowe potrzeby i spłacić zaciągnięte wcześniej zobowiązania. Właśnie uregulowanie wszystkich kredytów i pożyczek pozwala rodzinom na spokojniejsze życie i wyrwanie się z pętli długów. Gdzie nawet najmniej oczekiwana sytuacja, taka jak poważna choroba członka rodziny, może spowodować duży kryzys.

Najwięcej pieniędzy przeznaczane jest na żywność, a także opłaty związane z użytkowaniem gospodarstwa domowego. Również na szczycie listy znajdują się ubrania, obuwie, przybory szkolne i zabawki. Rodziny sporą część pieniędzy z 500 plus łożą na edukację, która jest według nich najlepszą inwestycją w przyszłość dziecka, Dlatego coraz więcej z nich korzysta z dodatkowych kursów, szkoleń i pomocy naukowych. Dodatkowe środki umożliwiają również uczestnictwo w życiu kulturalnym i sportowym.

Czy warto odkładać 500 plus na przyszłość dziecka?

Dużo rodzin, tych lepiej usytuowanych, może nadwyżkę środków z programu 500 plus odłożyć i skupić się na oszczędzaniu. Nie warto bowiem wszystkiego wydawać od razu i dobrze zbudować swój własny fundusz bezpieczeństwa. Nic przecież nie daje większego poczucia spokoju niż odłożone pieniądze na koncie.

Z badań wynika, że prawie połowa Polaków nie ma długów, ale również i oszczędności. A chociażby utrata pracy, przez jednego z członków rodziny może być powodem poważnych problemów finansowych. Eksperci twierdzą, że minimalną poduszkę finansową stanowi odłożenie równowartości 6 – miesięcznych wydatków.

Znakomitym sposobem, aby regularnie odkładać określoną sumę, jest robienie tego jeszcze przed opłaceniem wszystkich rachunków. Gdy zostawimy sobie to na koniec miesiąca, jest bardzo mało prawdopodobne, że coś jeszcze w ogóle zostanie. Dlatego zastanówmy się nad tym, jak do tej pory radziliśmy sobie bez 500 plus? To będzie stanowić punkt wyjścia do rozpoczęcia oszczędzania.

Sumując wszystkie środki, które dostaniemy na dziecko, od narodzin, do ukończenia przez nie pełnoletności, wyjdzie nam 108 tyś. zł. Nawet biorąc pod uwagę inflację, jest to naprawdę sporo pieniędzy, które na pewno ułatwią dziecku start w dorosłe życie. Pozwolą na dobrą edukację, opłacenie prestiżowych studiów, rozkręcenie własnego biznesu, czy będą stanowić wkład własny przy zakupie mieszkania.

Jak zainwestować środki z 500 plus?

Jest to pytanie, które zadaje sobie wielu z nas. Co zrobić, aby w jak najlepszy sposób je wykorzystać i może nawet pomnożyć? Tak naprawdę jeżeli jesteśmy laikami w kwestiach finansowych lepiej będzie nie inwestować pieniędzy w to na czym się znamy i czego działania nie rozumiemy. Dlatego też, lepiej skupić się na prostych rozwiązaniach.

Idealnymi produktami, okazać się mogą lokaty. Szczególnie teraz nadszedł na to dobry czas, ponieważ zostały podwyższone stopy procentowe, co spowodowało wzrost ich oprocentowania w skali roku. Ale to nie wszystko, Rodzina 500 plus zmotywowała niektóre banki do tego aby rozszerzyć swoją ofertę dla jej beneficjentów. Wypłacają one dodatkową premię lub proponują różne sposoby ich lokowania, za wydawanie pieniędzy z programu za ich pośrednictwem.

Również znakomitą formę oszczędzania na przyszłość, stanowią Rodzinne Obligacje Skarbowe 500+. Co warto o nich wiedzieć? Przede wszystkim w ich ramach wyróżnić można obligacje 6 – letnie (Rodzinne Obligacje Sześcioletnie – ROS) i 12 – letnie (Rodzinne Obligacje Dwunastoletnie ROD). Są one emitowane w cyklach miesięcznych i w każdej chwili można je odsprzedać. Różnią się od siebie warunkami, w przypadku tych krótszych, oprocentowanie wynosi stałe 2,80 %, w pierwszym okresie odsetkowym, natomiast tych dwunastoletnich wynosi stałe 3,20 %. Coraz więcej rodzin zdaje sobie sprawę z atrakcyjności tego produktu.

Warto już dzisiaj pomyśleć o przyszłości naszego dziecka i zacząć odkładać 500 plus na jego jak najlepszy start w dorosłe życie. Więcej porad o tym programie znajdziesz tutaj: https://program500plus.org.pl/.

5/5 – (1 głosów)