Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak długo dziecko powinno uczyć się języka obcego?
adobestock

Jak długo dziecko powinno uczyć się języka obcego?

Opanowanie języka obcego – na czym nam zależy?

Opanowanie na przykład języka angielskiego to długi proces, a drogi na skróty mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Już na samym początku planowania edukacji warto mieć to na uwadze. Nie ma sensu szukać szybkich kursów lub wierzyć, że dziecko zacznie władać językiem w jedne wakacje. Trzeba myśleć o tym, jako o długofalowej inwestycji, która z czasem przyniesie znakomite efekty. Wiadomo przecież, że w obecnych czasach znajomość przynajmniej jednego języka obcego to podstawa.

Jeden cel, kilka etapów

Co chcemy osiągnąć, inwestując w naukę? Lekcje angielskiego dla dzieci najmłodszych mogą służyć wyłącznie poprawie ocen w szkole, lub biegłe opanowanie języka. Dlatego należy szukać różnych metod i podejść, a także odpowiedniej liczby zajęć.

Zazwyczaj zależy nam na tym, aby dziecko płynnie mówiło w języku obcym. Możemy w ten sposób ułatwić start w dorosłość. Biegła znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie to podstawa w ubieganiu się o niemal każdą pracę. To także baza do tego, aby podróżować i poznawać świat.

Małymi krokami do celu

Naukę języka obcego u dziecka warto podzielić na etapy. Pierwszym może być ogólne oswajanie się z nowymi słówkami, z brzmieniem mowy. To idealny początek dla maluchów (na przykład 3-4-latków), bo lekcje angielskiego dla dzieci najmłodszych mają być rozrywką i przygotowywaniem gruntu pod późniejszą edukację.

Kolejnym etapem będzie angielski w szkole. Tu nauka języka zaczyna być bardziej konkretna, bo dziecko musi mierzyć się ze sprawdzianami i zdobywaniem ocen. Dodatkowe zajęcia w szkole językowej pozwolą równolegle opanowywać materiał, a jednocześnie poznawać język na wiele różnych sposobów.

Chyba najbardziej klarownym celem w uczeniu języka są jak najlepiej zdane egzaminy. Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty czy matury pozwala ocenić, ile materiału trzeba opanować i jak szybko przyswajać wiedzę. Pamiętajmy, że język angielski dla młodzieży to zupełnie inny system nauczania niż dla dzieci w przedziale wiekowym 3-6 lat.

Jak pomóc dziecku w nauce języka obcego?

Przede wszystkim poprzez dobór odpowiedniej szkoły językowej i kursów. W Early Stage  https://earlystage.pl znajdziecie szeroki wybór grup wiekowych, które pozwolą dziecku opanować język angielski na odpowiednim poziomie. Zacząć można już w bardzo młodym wieku (od 3 do 5 lat), a skończyć na kursach dla młodzieży, które pozwolą zdać maturę i wkroczyć w dorosłość z dobrze opanowanym językiem zarówno w mowie, jak i w piśmie.

Jeżeli dziecko ma problemy z językiem angielskim w szkole, dobrym rozwiązaniem będą kursy indywidualne. I oczywiście praca w domu, czyli powtórki, ale też angielski poprzez zabawę. Sprawdzą się tu rymowanki, czytanie po angielsku, piosenki, materiały wideo.

Zdecydowanie najważniejsza w dążeniu do celu jest systematyczność. Każdy sukces, nawet niewielki, ma znaczenie – być może będzie to pięć nowych słówek, a może o wiele więcej. Małymi krokami, język obcy stanie się coraz łatwiejszy i bardziej naturalny. Kiedy nauka będzie zakończona? To zależy od waszych oczekiwań, choć wiadomo, że umiejętność bezproblemowego porozumiewania się w języku angielskim będzie podstawowym wyznacznikiem.

Trzeba również pamiętać, że uczymy się całe życie, dlatego nawet po ukończeniu wszystkich kursów, warto używać języka i wciąż poszerzać horyzonty.

Oceń