Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Dokucza Ci nieświeży oddech? Sprawdź jego przyczynę

Dokucza Ci nieświeży oddech? Sprawdź jego przyczynę

Nieświeży oddech, czyli halitoza, może bardzo uprzykrzyć życie. Przykra woń wydobywająca się z ust może wywołać niekorzystne wrażenie na partnerze podczas rozmowy i wprawia w zakłopotanie. To jeden z powodów, dla których warto rozwiązać ten problem. Jakie są przyczyny nieświeżego oddechu i jak sobie z nim poradzić? Sprawdź.

Przyczyn halitozy może być kilka. Szczególnie często jest ona związana z niestaranną higieną jamy ustnej. Przykry zapach pojawia się wówczas, gdy na zębach po posiłku pozostaną resztki jedzenia. Z jednej strony, osadzą się one na ich płytce, prowadząc do powstania kamienia, a także do próchnicy czy chorób przyzębia. Z drugiej zaś – staną się pożywką dla bakterii i grzybów, których rozwój przełoży się również na nieprzyjemną woń z ust. Wniosek? Najważniejszą rzeczą, która pozwala uchronić się przed halitozą, jest prawidłowa higiena jamy ustnej:

  • regularne szczotkowanie jamy ustnej – 2 razy dziennie, minimum 2 minuty,
  • korzystanie z płynów do płukania jamy ustnej, które pozwolą dokładniej wypłukać resztki pożywienia z trudno dostępnych dla szczoteczki miejsc.

Skąd w ogóle nieprzyjemny zapach?

Bezpośrednim „winowajcą” w zdecydowanej większości przypadków są lotne związki siarki. Uwalniają się one m.in. w wyniku procesów gnilnych (związanych z działaniem bakterii w jamie ustnej) i przyczyniają się do powstania nieprzyjemnej woni. Dlatego też u osób zmagających się z halitozą często obserwuje się również niedobór cynku. Wynika to z faktu, iż cynk organiczny łączy się ze związkami siarki, neutralizując je. Niedobór cynku może zatem sprzyjać pojawieniu się większej ilości związków siarki w organizmie. Warto wyrównać jego poziom przy pomocy zdrowo zbilansowanej diety. Można po niego sięgnąć również np. w postaci suplementu diety, np. z witaminą C.

Jak jeszcze radzić sobie z nieświeżym oddechem?

Z nieświeżym oddechem można radzić sobie, sięgając po domowe sposoby. Przydatne będzie:

  • regularne picie wody, która zwłaszcza po posiłkach pomoże zobojętnić środowisko jamy ustnej
  • płukanie ust naparami z szałwii czy rumianku – o delikatnych własnościach antyseptycznych i wyrazistym aromacie, które również wykazują działanie zobojętniające,
  • sięganie po gumy do żucia bez cukru po posiłku – mają podobne działanie, a przy okazji przyjemnie miętowy, orzeźwiający aromat,
  • dezodorant do ust – działa podobnie jak guma do żucia czy woda i możesz mieć go zawsze przy sobie.

Unikaj również potraw, które zawierają duże ilości cebuli oraz czosnku – zawarta w nich allicyna również może być odpowiedzialna za przykrą woń.

Warto jednak pamiętać, że sposoby te usuną jedynie skutek, a nie przyczynę halitozy. Jeśli więc problem ten utrzymuje się przez dłuższy czas – mimo odświeżania oddechu i unikania cebuli czy czosnku – i masz wątpliwości, zawsze możesz zgłosić się do lekarza i skonsultować swój stan zdrowia. Wówczas upewnisz się, co odpowiada nieprzyjemny oddech.

Oceń