Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak dobierać kolory farb do ścian wewnętrznych?
farby do ściany

Jak dobierać kolory farb do ścian wewnętrznych?

Kolorystyka wnętrz to kluczowy element kompozycji wystroju mieszkań. Prawidłowo dobrane barwy farb pozwolą uzyskać spójną oraz zrównoważoną harmonię oraz skutecznie wpływać na klimat pomieszczeń.

Dobór kolorów farb powinien być przeprowadzany na samym końcu aranżacji wnętrz. Dlaczego? Ponieważ ilość kolorów do wyboru jest niemal nieograniczona dzięki czemu bez problemu dopasujemy kolorystykę ścian do każdego wnętrza i każdej jego aranżacji. Niemniej, przy doborze barw z ogromnej palety kolorów należy przestrzegać kilku istotnych zasad. W artykule prezentujemy, jak prawidłowo dobierać kolory farb oraz ich zestawienia do pomieszczeń.

Małe i duże pomieszczenia malujemy w różny sposób

Dobierając jasny lub ciemny kolor, możemy skutecznie sterować wizualną wielkością pomieszczenia. Podstawową zasadą doboru farb do ścian wewnętrznych jest stopień jasności farby – jasne i mniej nasycone kolory stosujemy do pomieszczeń mniejszych, podczas gdy bardziej intensywne i ciemniejsze barwy możemy z powodzeniem stosować w dużych salonach, sypialniach i pokojach dziennych.

Jasne kolory odbijają więcej światła, przez co pokój stwarza wrażenie większego, niż jest w rzeczywistości. Analogicznie ciemne i mocne kolory nieco „przytłaczają” i powodują, że pomieszczenie staje się przytulniejsze.

Farby mogą wpłynąć na wizualną kubaturę

Niektóre pomieszczenia mogą odstawać kształtem od upragnionego kwadratu. W takich sytuacjach możliwe jest wizualne skorygowanie kształtów pomieszczeń. Jak to zrobić? Wystarczy, że ściany najdalej wysunięte od centrum pokoju pomalujemy farbą ciemniejszą , natomiast ściany bliżej środka farbą jasną . W ten sposób bardziej oddalone ściany zostaną wizualnie „przybliżone”.

Kolor farb a światło w pomieszczeniu

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w zależności od oświetlenia, te same kolory mogą prezentować się zupełnie inaczej. W przypadku oświetlenia naturalnego – gdy pomieszczenia usytuowane są na zachodzie lub południu, warto stosować farby o chłodnej kolorystyce. Gdy ilość światła słonecznego w pomieszczeniu jest skromna, lepszym rozwiązaniem będzie wybór farb cieplejszych.

Funkcja pomieszczenia a dobór kolorów

W zależności od barwy, ciepła i nasycenia, farby mogą wpływać na domowników rozweselająco, wyciszająco lub przytłaczająco. Mając wiedzę na temat psychologicznego wpływu koloru farb na nasze samopoczucie, warto wykorzystać ją do aranżacji kolorystyki ścian wewnętrznych.

W kuchniach i jadalniach idealnie sprawdzą się kolory ciepłe i jasne, takie jak: pomarańczowy, żółty lub czerwony. W gabinetach, sypialniach i salonach warto zastosować kolory nieco bardziej stonowane – niebieski, granatowy, fioletowy czy zielony. W pomieszczeniach, w których odpoczywamy i relaksujemy się, doskonale sprawdzi się brąz oraz wszelkie szarości.

Jeśli mamy taką możliwość, dobór kolorów warto przedyskutować ze specjalistami, którzy skutecznie doradzą i pomogą dopasować połączenia kolorystyczne i kompozycje. Fachowe wsparcie oferuje m.in. firma Caparol, wraz z FarbDesignStudio.

Oceń