Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Dlaczego warto morsować?
Obraz

Dlaczego warto morsować?

Morsowanie to bardzo specyficzna odmiana kąpieli, gdzie wchodzi się do lodowatej wody. Jego popularność stale wzrasta i coraz częściej można o nim usłyszeć w telewizji lub mediach społecznościowych. Popularność morsowania nie bierze się jednak znikąd. To nie tylko świetny sposób na spotkania z przyjaciółmi i poznawanie nowych ludzi, ale też liczne zalety prozdrowotne. Dlaczego warto morsować i z jakimi korzyściami się to wiąże? 

Zalety zdrowotne

Wiele osób ma wątpliwości czy zimna woda może pozytywnie wpływać na zdrowie. Raczej kojarzy im się z ewentualnymi przeziębieniami z przemarznięcia. Lekarze i nauka mówi jednak coś innego. Najgorsze mogą okazać się pierwsze wejścia do wody, ale z czasem organizm zaczyna się przyzwyczajać do temperatur. Hartowanie ciała ma istotne właściwości zdrowotne. Morsowanie pod pewnymi względami podobne jest do krioterapii stosowanej. Również tutaj dochodzi do skurczu przypowierzchniowych naczyń krwionośnych. Dzięki temu krew dociera dużo głębiej, co poprawia krążenie, zarówno w tkankach, jak i narządach wewnętrznych. 

Poprawa krążenia powoduje inne pozytywne skutki dla organizmu. Pomaga zwiększyć jego odporność poprzez zahartowanie. Poprawia się praca układu sercowo-naczyniowego, co jest skutkiem lepszego przepływu krwi. Znacznie lepiej ukrwiony jest również skóra, co wpływa na jej lepszy wygląd. Organizm zaczyna się szybciej regenerować. Ma to nieoceniony wpływ przy różnych chorobach alergicznych i dermatologicznych. 

Wpływ na sylwetkę 

Morsowanie może być też przydatne przy zrzucaniu zbędnych kilogramów. Dzięki przyspieszonej pracy serca następuje lepsze ukrwienie narządów. W ten sposób usuwa się wszelkie zbędne toksyny oraz tkankę tłuszczową. Wiele kobiet rozprawiło się w ten sposób z cellulitem. Zwężanie naczyń krwionośnych i ponowne rozszerzanie to reakcje organizmu na wychłodzenie. Ciało chce po prostu w jakiś sposób się ogrzać. Zwiększony metabolizm z tym związany może przy częstym morsowaniu być powodem utraty nawet 5 kilogramów. 

Zasady korzystnego morsowania 

Kąpiel w lodowatej wodzie nie zawsze będzie miała pozytywne skutki. Osoba niemająca podstawowej wiedzy może zamienić zalety morsowania w wady. Należy pamiętać o porządnej rozgrzewce przed wejściem do wody, żeby ogrzać trochę organizm. Wystarczą zwykłe pajacyki albo króciutkie przebieżki. Należy również ubrać odpowiedni strój, gdzie warto założyć czapki i rękawiczki. To właśnie przez ręce i głowę ucieka najwięcej ciepła. Trzeba pamiętać, że na lodzie można się poślizgnąć, dlatego warto ubrać antypoślizgowe buty. W przypadku reszty ciała wystarczy zwykły strój kąpielowy. Należy pamiętać, żeby kąpiel trwała około 5 minut. Inaczej można doznać odmrożeń lub hipotermii. 

Nie wszystkie osoby powinny morsować. Istnieje kilka przeciwwskazań, które wykluczają taką formę kąpieli. Najlepiej zgłosić się po poradę do lekarza. Zwłaszcza jeśli dana osoba ma problemy z sercem, miewała nadciśnienie tętnicze albo choroby naczyń obwodowych. Cała reszta osób bez problemu może spróbować morsowania – nawet dzieci w wieku szkolnym. 

Więcej ciekawych informacji jak zacząć przygodę z morsowaniem znajdziecie na stronie: https://www.blueapart.pl/blog/45/jak-zaczac-morsowac  . Poszukując zalet i przeciwskazań morsowania zajrzyjcie na stronę:
https://www.blueapart.pl/blog/47/morsowanie-jakie-sa-zalety-i-przeciwwskazania

Oceń