Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Dermokosmetyki w pielęgnacji skóry suchej — właściwości, składniki, przykłady marek
krem-z-witamina-c

Dermokosmetyki w pielęgnacji skóry suchej — właściwości, składniki, przykłady marek

Obecnie coraz więcej osób boryka się z problemami dermatologicznymi, które wynikają m.in. z warunków pracy, ale i wpływu środowiska — nie bez znaczenia jest również pora roku. Skóra sucha często wymaga bardziej specjalistycznej pielęgnacji, która mogą dostarczyć dermokosmetyki np. hipoalergiczne szczególnie przyjazne skórze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji skóry suchej za pomocą dermokosmetyków — przeczytaj ten artykuł.

Co to jest płaszcz hydrolipidowy skóry?

Płaszcz hydrolipidowy skóry (w skrócie PTS) to najbardziej zewnętrzna i narażona na czynniki zewnętrzne warstwa skóry. Z czego jest zbudowana? Jak sama nazwa wskazuje z wody i „tłustych składników”, czyli lipidów. Za co odpowiada? M.in. za tworzenie nieprzepuszczalnej bariery okluzyjnej dla naskórka, która zapobiega parowaniu (czyli ucieczce wody z naskórka) oraz chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności ma znaczenie dla funkcjonowania całej skóry — również jej głębszych warstw. Jakie są jego inne zadania? Oprócz tego płaszcz hydrolipidowy chroni przed szkodliwymi skutkami promieniowania słonecznego, czynnikami atmosferycznymi. Odpowiada za wygląd, miękkość i elastyczność skóry. Warto pamiętać, że skóra posiada zdolność absorpcji, czyli wchłaniania różnych substancji, ale również chroni przed wnikaniem patogenów jak bakterie, wirusy, grzyby. W przypadku skóry suchej i przesuszonej płaszcz hydrolipidowy jest naruszony — można go zregenerować z użyciem nawilżających dermokosmetyków jak np. Cetaphil czy Cerave.

Dlaczego dermokosmetyki są ważne w pielęgnacji skóry suchej i przesuszonej?

Dermokosmetyki nawilżające często stanowią bezpieczniejszą opcję dla skóry wrażliwej niż tradycyjne drogeryjne specyfiki. Często ich działanie jest oparte badaniami klinicznymi, a skład został poddany licznym konsultacjom z dermatologami czy kosmetologami. Mogą być wykorzystywane do łagodzenia skóry suchej czy odwodnionej. Produkty te posiadają wiele korzystnych właściwości jak:

  • działanie nawilżające,
  • natłuszczające,
  • uzupełniające poziom lipidów w skórze.

Bardzo często produkty nawilżające mogą łagodzić podrażnienia skórne (wynika to np. z obecności pantenolu czy alantoiny). Produkty te dbają również o utrzymanie naturalnego pH skóry i mogą być stosowane bez większych ograniczeń wiekowych np. dla niemowląt i mniejszych dzieci do 3. roku życia. Często oznaczone są jako hipoalergiczne, bezzapachowe, co stanowi przewagę dla skóry suchej, która potrzebuje maksymalnego ukojenia bez obciążania zbędnymi dla niej składnikami. Produkty dermokosmetyczne wykorzystują niekiedy technologię micelarną (jak np. emulsja micelarna Cetaphil).

Cetaphil do pielęgnacji skóry suchej

Cetaphil to dermokosmetyki do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej. Jakie produkty znajdziemy w marce kosmetyków wytwarzanych przez Galderma? Są to takie produktu jak:

  • lekka pianka do mycia (usuwa zanieczyszczenia jak nadmiar sebum czy makijaż),
  • Cetaphil krem nawilżający do ciała, który posiada udowodnione 24-godzinne właściwości nawilżające,
  • Cetaphil krem do twarzy na dzień na bazie kwasu hialuronowego (szybko się wchłania i jest odpowiedni pod makijaż).

Inne produkty to chociażby krem cetaphil nawilżający do twarzy na noc, który oprócz hialuronianu został wzbogacony w witaminy i ekstrakt z oliwek. Marka Cetaphil może pochwalić się takimi produktami jak:

  • emulsja (EM emulsja micelarna do mycia)
  • Cetaphil balsam (znany jako MD Dermoprotektor).

Cerave i skóra sucha

Marka Cerave określa się jako rozwiązanie na suchą skórę dla wszystkich. W jej asortymencie znajdziemy produkty do oczyszczania skóry jak nawilżająca emulsja do mycia. Oprócz tego występują produkty jak emulsja do ciała, nawilżający balsam czy krem do twarzy (z filtrem SPF25 lub bez). Marka opiera się na takich składnikach jak ceramidy, który określany jest jako naturalny składnik lipidów w skórze człowieka. Związki te pomagają odtworzyć barierę ochronną skóry, która będzie zapobiegać nadmiernej ucieczce wody. Oprócz tego spierzchnięte, suche dłonie i stopy znajdą również ukojenie w ramionach Cerave.

woman-applying-cream-on-face

Solverx nie tylko do atopii

To dermokosmetyki, które można stosować do skóry suchej, wrażliwej czy zmagającej się z AZS. Składnikami tych kosmetyków są m.in. oleje roślinne i kwasy o działaniu nawilżającym jak hialuronian. Oprócz tego skóra podrażniona znajdzie ukojenie dzięki alantoinie czy pantenolu. Solverx proponuje produkty do pielęgnacji ciała jak kremy do twarzy i balsamy oraz jego oczyszczania jak żele czy emulsje myjące. Z właściwości tych produktów skorzysta skóra sucha, nieco odwodniona czy przesuszona.

Oceń