Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak zabudować biokominek?
photo--aedd

Jak zabudować biokominek?

Zamontowanie biokominka wbrew pozorom nie jest czynnością skomplikowaną. Inaczej wiesza się go na ścianie, inaczej obudowuje. Na pewno lepiej cały proces szczegółowo zaplanować. Jeszcze przed przystąpieniem do tego zadania zrób sobie projekt, wszystko dokładnie wymierz, a dopiero później przejdź do działania. Efekt na pewno będzie zachwycający!

Biokominek – eko wersja tradycyjnego kominka

Biokominki cieszą się coraz większą popularnością. Są alternatywą wobec tradycyjnych kominków, a na ich korzyść przemawia, że nie tylko wprowadzają nastrój do wnętrza, ale są też ekologiczne. Co więcej, mniej z nimi zachodu, bo można je zamontować praktycznie w każdym wybranym pomieszczeniu. Ta swoboda wynika z tego, że nie wymagają one dostęp do przewodu kominowego. To duże ułatwienie w planowaniu biokominka zarówno w nowym domu, ale też w starej zabudowie, gdzie nie masz wpływu na ustawienie ścian działowych, jak i dostęp do komina. Dzięki temu żywy ogień w biokominku będzie cieszył Twoje oko wszędzie tam, gdzie Ci się tylko zamarzy. Ekologiczny kominek możesz zabudować sam. W tym celu musisz wykorzystać odpowiednie wkłady, które można zamontować m.in. w ścianie, w blacie mebli czy marmurze. Mają one różną formę od prostej wyglądającej jak zwykłe palenisko po ozdobną zawierającą ramy. Na pewno formę kominka trzeba dostosować do rodzaju pomieszczenia, a także do tego czy będzie zamontowany wewnątrz budynku, czy na zewnątrz np. na balkonie.

Jak zamontować biokominek na ścianie?

Jeśli nosisz się z zamiarem wyposażenia swojego wnętrza w kominek wiszący musisz wiedzieć, że montaż jest trudniejszy niż w przypadku tych osadzonych we wnękach. Musisz wybrać taki model, który nie będzie za ciężki. Dokładnie zapoznać się z instrukcją, która krok po kroku poprowadzi Cię przez proces zawieszania kominka. Zapewne konieczne będzie wywiercenie kilku otworów w ścianie i zamontowanie uchwytów, które będą go podtrzymywały. Kluczowy jest również odpowiedni dobór kołków i śrub, tak by nadawały się do rodzaju podłoża, na którym zawiśnie biokominek. Bardzo ważne jest zauważenie, że nie każda ściana nadaje się do powieszania. Mowa o tych z płyt kartonowo-gipsowych. Zwyczajnie są zbyt delikatnie, by utrzymać ciężki kominek. Najlepiej nadają się do tego ściany z betonu. Musisz zwrócić też uwagę na to, czy twoja ściana jest ognioodporna. Jeśli znajduje się na niej tapeta lub inne materiały łatwopalne to musisz kupić specjalną płytę, która odpowiednio izoluje ścianę.

Jak obudować biokominek na ścianie?

Jeśli nie wybrałeś kominka podwieszanego, to znaczy, że będzie wolnostojący lub osadzony w ścianie. Wybierając ten drugi wariant będziesz musiał też zabudować kominek. To sprawi, że swą formą będzie nieco podobny do kominka tradycyjnego. Jak wykonać zabudowę? Możesz w sklepie budowlanym kupić specjalne akcesoria i poskładać je np. przy pomocy kleju. Konstrukcja wymaga przygotowania na początku metalowego stelażu z poziomych i pionowych profili metalowych. Następnie trzeba je obudować płytami kartonowo-gipsowymi. Na koniec należy płyty zaszpachlować na łączeniach i pomalować na wybrany kolor. Musisz jeszcze zastanowić się jak zabudować biokominek, by pasował do wnętrza. Możesz być jednak pewien, że doda mu charakteru.

Biokominkowy zawrót głowy

Wybór jest tak duży, że bez problemu znajdziesz odpowiedni model. Niektóre z nich osadza się we wnękach, inne w otworach w ścianie. Mogą być całkowicie zabudowane albo częściowo lub całkowicie otwarte. Bogaty wybór biokominków można znaleźć na https://www.infire.pl/pl/produkty od tych uniwersalnych po bardziej wyszukane. Ciekawie prezentuje się model 2 Side 900 przeznaczony do zabudowy w ścianie pomiędzy dwoma pomieszczeniami. Kominek Inside L&P 800 Vers2 jest przeznaczony do umieszczenia w otworze w ścianie, może to być zabudowa kartonowo-gipsowa. Co ciekawe jedna ze stron kominka jest otwarta, co sprawia, że prezentuje się on efektownie. Model INSERT 600 to kominek zaprojektowany do zamontowania w przygotowanej wnęce nadaje się nawet do płyty meblowej. Model INSIDE U 1000.1 to najbardziej wszechstronna opcja do zabudowy. Może być wyjątkowym i przy tym efektownym połączeniem dwóch pomieszczeń. W ofercie są dostępne również kominki wolnostojące np. model Spectrum, który ma bardzo nowoczesny design. Sprawdzi się w stylu nowoczesnym, ale i klasycznym. Ma ciekawą formę, jego dolna część bez problemu może posłużyć jako półka. Na dodatek można go dowolnie obracać i ustawiać według upodobania. Innym przykładem kominka wolnostojącego jest INCORTEN. Ze względu na swoje nieforemne kształty idealnie sprawdzi się na balkonie lub tarasie. Jeszcze innym biokominkiem wolnostojącym jest INCUBE – geometrycznie symetryczny, pasuje zarówno w centralnym miejscu pomieszczenia, jak i na uboczu.

Podsumowując, biokominki mają coraz więcej zwolenników. Zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie w swoim domu, przemyśl to! Wybierz odpowiedni, który spełni Twoje oczekiwania i do dzieła! Do wyboru masz jednostronne, dwustronne i trójstronne warianty. Możesz je zamontować we wnęce, powiesić na ścianie lub pomyśleć o wolnostojącym obiekcie. Efekt końcowy może przekroczyć Twoje najśmielsze oczekiwania.

Oceń