Together Magazyn » Aktualności » Dermatolog dziecięcy
młoda pielęgniarka w niebieskim stroju i stetoskopem na szyi

Dermatolog dziecięcy

Dzieci, podobnie jak dorośli, często borykają się z problemami dermatologicznymi, jednak ich delikatna, niedojrzała skóra wymaga zupełnie innego traktowania i odmiennego podejścia terapeutycznego.

Dlatego powstała dermatologia dziecięca, specjalizacja ukierunkowana wyłącznie na leczenie zmian skórnych u dzieci do lat 18. Ponieważ dermatologia dziecięca skupia się na dogłębnym zrozumieniu przyczyn i przebiegu schorzeń skórnych u dzieci, oferowane przez tę dziedzinę metody diagnostyczne są w pełni bezpieczne i efektywne.

Czym się zajmuje dermatolog dziecięcy? 

Dermatolog dziecięcy potrafi radzić sobie zarówno z bardzo poważnymi, przewlekłymi i nietypowymi schorzeniami skórnymi występującymi u dzieci, jak i pozornie niegroźnymi, przejściowymi zmianami pojawiającymi się na ich ciele. Do takiego specjalisty można się więc udać zarówno z atopowym zapaleniem skóry, liszajem, łuszczycą czy bielactwem, jak i pokrzywką, opryszczką oraz łupieżem. Nawet jeśli problem wydaje się błahy i jesteśmy przekonani, że sam prędzej czy później zniknie, warto skonsultować go z lekarzem – dermatolog upewni się, że zmiana jest tym, na co wygląda i podpowie, jak szybko się jej pozbyć. Poza tym dermatolog dziecięcy zajmuje się też oczywiście nowotworami skóry: łagodnymi takimi jak naczyniaki, włókniaki czy nerwiaki oraz złośliwymi takimi jak mięsaki czy czerniaki. Niestety nawet maluchy dotykają czasami takie choroby. Dermatolog wspólnie z onkologiem ustala wtedy plan leczenia i na równi z nim angażuje się w opiekę nad małym pacjentem.

Co warto skonsultować z dermatologiem? 

Konsultacji z dermatologiem wymaga każda niecodzienna zmiana pojawiająca się na skórze dziecka, w tym przebarwienia i wysypki, zwłaszcza jeśli towarzyszą im inne objawy, na przykład swędzenie lub opuchlizna. Dermatolog powinien też obejrzeć wszystkie pieprzyki i inne wrodzone znamiona u malucha, aby upewnić się, że żadne z nich nie wykazuje niezauważalnych na pierwszy rzut oka niepokojących symptomów. Warto już w pierwszym roku życia dziecka zgłosić się na badanie kontrolne, najlepiej do prywatnej kliniki dermatologicznej, takiej jak drenglertdermaclinic.com, ponieważ czas oczekiwania na przyjęcie jest w takim miejscu dużo krótszy niż w publicznym szpitalu. Pamiętajmy, że w przypadku wielu chorób skóry szybka diagnoza skraca i ułatwia leczenie, jak również ma kluczowe znaczenie dla jego powodzenia, jest więc niezmiernie ważna.

5/5 – (1 głosów)