Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak dbać o oczy? Praktyczne wskazówki

Jak dbać o oczy? Praktyczne wskazówki

Doskonale wiemy, jak ważna jest ogólnie pojęta higiena. Rzadko jednak bierzemy pod uwagę, że o wzrok również należy dbać. Bez względu na wiek powinniśmy poświęcić codziennie chwilę, aby odpowiednio zadbać o swoje oczy.

Specjaliści biją na alarm. Coraz więcej czasu spędzamy przed komputerami lub wpatrując się w ekrany smartfonów. I choć trudno już o urządzenia, które emitują szkodliwe światło, to nasz wzrok mimo wszystko jest przez nie nadwyrężony. Zbyt mocne lub zbyt słabe światło zawsze działa na niekorzyść, podobnie jak nadmierna ekspozycja oczu na słońce, czy używanie wielu (często niedopasowanych) kosmetyków do pielęgnacji i makijażu. Jak dbać o oczy?

DIETA

Zasadniczy wpływ na jakość widzenia ma dieta. Jeśli dbamy o to, jakie składniki odżywcze dostarczamy do organizmu, możemy nawet opóźnić pogłębianie się wad wzroku. Oczy potrzebują przede wszystkim witamin A, C i E, a także kwasów omega-3, cynku oraz luteiny. Spożywanie produktów bogatych w tej składniki [marchewka, szpinak, orzechy, oliwa, pestki słonecznika, ryby] pozwoli utrzymać oczy w zdrowiu.

ĆWICZENIA

Nasze oczy również można ćwiczyć i wcale nie chodzi o wycieńczający maraton. Wystarczy relaksujący spacer po parku, godzina na basenie albo krótki mecz w piłkę nożną ze znajomymi. W zależności od tego, co kto lubi, można wprowadzić do swojego terminarza codzienną dawkę aktywności, dzięki której poprawimy ogólną kondycję organizmu, a zatem również wzrok.

SEN

Aktywność jest ważna, ale nie należy zapominać też o tym, że brak wystarczającej ilości snu jest równie szkodliwy dla oczu, co nadmierne lenistwo. Nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Oczy podziękuję za solidną dawkę snu, nie będą zaczerwienione, podrażnione i wyschnięte.

KOSMETYKI

Dyskomfort, suchość i łzawienie oczu – spowodowane np. długim przebywaniem w suchym pomieszczeniu, mroźnym wiatrem, brakiem snu – możemy zminimalizować np. stosując krople do oczu. Te nawilżające przyniosą ukojenie, ale jeśli pojawił się już stan zapalny, warto sięgnąć po produkt leczniczy ze składnikami przeciwzapalnymi. Jeśli chcemy zadbać o kondycję oczu całościowo, stosujmy również odżywki do rzęs, które pomagają utrzymać rzęsy w zdrowiu, zapobiegają ich wypadaniu, łamliwości i przerzedzaniu.

BADANIE WZROKU

Punkt najważniejszy to regularne badanie wzroku, które powinniśmy wykonać przynajmniej raz na dwa lata. Nie należy tego lekceważyć, ponieważ tylko okulista może szybko wyłapać ewentualne nieprawidłowości i zapobiec pogorszeniu zdrowia oczu.

Oceń