Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Praca na laptopie vs komputerze stacjonarnym: Co jest lepsze dla nauczyciela?
młoda ładna blond kobieta pracująca na laptopie

Praca na laptopie vs komputerze stacjonarnym: Co jest lepsze dla nauczyciela?

Nauczyciele coraz częściej używają w pracy komputerów, które umożliwiają nauczanie w innowacyjny, efektywny sposób. W placówkach edukacyjnych komputery stacjonarne sukcesywnie wymienia się na laptopy, z których można korzystać nie tylko w sali lekcyjnej. Czy laptop rzeczywiście jest lepszym rozwiązaniem niż komputer stacjonarny?

Komputer dostosowany do charakteru pracy nauczyciela

Zastanawiając się, czy lepszy dla nauczyciela będzie komputer stacjonarny, czy też laptop, warto przeanalizować, jaki jest jego charakter pracy. Część obowiązków zawodowych nauczyciele wykonują w salach lekcyjnych – prowadzą zajęcia obowiązkowe i dodatkowe (w ramach kółek zainteresowań), konsultują się z rodzicami uczniów czy wypełniają dokumentację.

Niemniej jednak wiele zadań pozostaje do wykonania w pokoju nauczycielskim bądź w domu. Przygotowanie materiałów na kolejne lekcje, sprawdzanie zadań domowych (w tym również prezentacji multimedialnych wykonanych przez uczniów) bądź  sporządzanie stosownych raportów to tylko niektóre obowiązki, jakie większość nauczycieli realizuje po godzinach. 

Komputer stacjonarny czy laptop? Co będzie lepsze dla nauczyciela?

Nauczyciele, którzy zainteresowani są zakupem wysokiej jakości komputera, często zastanawiają się, czy lepszym wyborem będzie laptop, czy może komputer stacjonarny? Ogromną zaletą laptopa jest fakt, iż można go zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Znacznie uelastycznia to pracę, pozwalając na przykład prowadzić lekcje w terenie bądź realizować inne obowiązki poza szkołą. Laptop dla nauczyciela umożliwia przygotowywanie prezentacji multimedialnych, korzystanie z zasobów internetowych lub kanałów komunikacji zdalnej.

Jednocześnie wysokiej jakości sprzęt pozwala na instalację różnego rodzaju programów, które można wykorzystać podczas lekcji, pokazując uczniom praktyczne aspekty nauczanego przedmiotu. Komputer stacjonarny nie sprawdza się natomiast we współczesnej szkole – jest on bowiem przypisany do konkretnej sali, a nie nauczyciela. Jeśli natomiast pedagog myśli o zakupie sprzętu we własnym zakresie, również powinien postawić na laptop, który posłuży mu nie tylko do realizowania obowiązków zawodowych, lecz także do celów prywatnych

Przewagę laptopów zauważa nawet Ministerstwo Edukacji, proponując nauczycielom specjalny bon, który będą mogli oni wykorzystać wyłącznie na zakup laptopa, nie zaś komputera stacjonarnego. Warto mieć na uwadze, że obecnie komputery stacjonarne wykorzystuje się w niewielu branżach, w tym na przykład w przemyśle bądź w zakładach wdrażających nowoczesne technologie. Nie sprawdzają się natomiast w pracy nauczyciela, który powinien być przede wszystkim mobilny.

Kiedy nauczyciel powinien kupić laptop, a kiedy komputer stacjonarny?

Nauczyciele na ogół decydują się na zakup laptopa, natomiast komputery stacjonarne zarezerwowane są głównie na osób pracujących z zaawansowanym oprogramowaniem. Najczęściej są to pedagodzy z zakresu nauk ścisłych i przygotowujący różnego rodzaju prace naukowe lub biorący udział w badaniach. Natomiast nauczyciele, którzy na co dzień pracują przede wszystkim z uczniami, powinni pomyśleć o zakupie laptopa. Sprawdzi się on doskonale zarówno w szkole, jak i w domowych warunkach. Nowoczesne modele znacznie ułatwiają prowadzenie zajęć nowoczesnymi metodami. 

Oceń