Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego oświetlenia do domu?
Obraz-

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego oświetlenia do domu?

Oświetlenie stanowi element wystroju wnętrza, który często jest zapominany i zaniedbywany, a jednocześnie bardzo istotny. Mowa tutaj nie tylko o wyglądzie poszczególnych lamp, ale również o dostarczaniu światła co pomaga odpowiednio wyeksponować walory budynków. Istnieją różne propozycje doboru tego elementu i warto przyjrzeć się im bliżej w ramach tego artykułu.

Odpowiednia ilość światła

Oświetlenie stanowi ważny element wystroju wnętrz, ale przede wszystkim powinno ono dostarczać odpowiednią ilość energii w każde miejsce pomieszczenia. Warto wybierać w taki sposób, żeby było to komfortowe i zdrowe dla mieszkańców. Niektóre lampy imitują światło dzienne. Jest to rozwiązanie, które wyróżnia się komfortem i może poprawić jakość życia mieszkańców. Światło stanowi przecież istotny element naturalnego cyklu dobowego człowieka.

Istotnym parametrem jest również kolor światła. To o oznaczeniu CW nie powinno być stosowane w domach. Określamy tę barwę jako zimną i powoduje ona dyskomfort dla oczu. Preferowane jest światło ciepłe, które może stanowić odpoczynek dla oczu oraz pozytywnie wpływa na odprężenie organizmu. Barwa bywa parametrem zaniedbywanym, ale konieczne jest zwrócenie na niego uwagę przed dokonaniem zakupu. Konieczne jest również wyeliminowanie zjawiska migotania.

Oświetlenie jako element wystroju wnętrz

Przede wszystkim oświetlenie powinno współgrać z pozostałymi elementami wystroju wnętrz. W przypadku pomieszczeń o charakterze industrialnym ciekawym rozwiązaniem może być zakup blaszanej lampy. Z drugiej strony do eleganckich wnętrz lepszym rozwiązaniem może się okazać wielki i bogato zdobiony klosz. Nowoczesne wnętrza dają możliwość odpowiedniego wkomponowania ciekawych rozwiązań.

Coraz popularniejsze staje się oświetlenie LED. Często obok lamp wiszących stosowane są również stojące. Właśnie czynnikiem decydującym przy wyborze tych drugich zwykle okazuje się kwestia wyglądu. Oświetlenie wiszące ma za zadanie dostarczyć odpowiednią ilość światła w każde miejsce pomieszczenia, więc tutaj czasami istnieją pewne bariery w kwestii designu. Warto zwrócić uwagę, że oferta sklepów jest coraz bardziej rozbudowana i istnieje coraz więcej wariantów, a to powoduje, że do każdego wnętrza można dobrać element, który będzie idealnie z nim współgrał. Jedną z najlepszych ofert posiada sklep z płytkami w Gdańsku.

Energooszczędność jako często zapominany czynnik oświetlenia

Bardzo ważne są parametry oświetlenia, które pozytywnie wpłyną na komfort użytkowania pomieszczeń. Istotne są również kwestie wyglądu i odpowiedniego wkomponowania ich w wystroje wnętrz. Często pomijanym aspektem jest jednak energooszczędność. Warto wybierać takie źródła światła, które pochłoną niewielką ilość energii. Istotne jest zwrócenie uwagi na klasy efektywności energetycznej.

Koszt żarówek jest aspektem, na które każdy zwraca uwagę, ale często zapomina się o ilości godzin, przez które będą one działać. Ważne jest również wybranie odpowiedniej mocy, gdyż wybór zbyt mocnych żarówek prowadzi często do marnowania energii. Popularne staje się oświetlenie LED, które jest bardzo wydajne, co wynika z tego, że prawie się ono nie ogrzewa.

Oceń