Together Magazyn » Aktualności » Jaki fotelik samochodowy dla dziecka warto kupić?

Jaki fotelik samochodowy dla dziecka warto kupić?

Wybór nowego fotelika samochodowego dla dziecka to nie lada dylemat dla wielu rodziców. Powinien on być bowiem praktyczny w codziennym użytkowaniu i wygodny dla dziecka, a zarazem gwarantować maksymalny poziom bezpieczeństwa. Aby tak się stało, fotelik musi być dopasowany zarówno do modelu pojazdu, jakim będzie podróżować mały pasażer, jak i do wieku i wagi samego dziecka. Jak zatem wybrać najlepszy fotelik samochodowy dla swojej pociechy?

Fotelik dopasowany do modelu samochodu

Aby fotelik był wygodny, a jednocześnie spełniał swoją funkcję, powinien być dopasowany do konkretnego modelu samochodu. Poszczególne pojazdy posiadają bowiem inną budowę i kąt nachylenia kanapy, które bezpośrednio przekładają się na położenie i możliwość prawidłowego zamocowania dziecięcego fotelika.

Odpowiednio dobrany egzemplarz musi być osadzony na tylnej kanapie mocno i stabilnie, a zarazem lekko pod kątem – tak, by plecy dziecka nie znajdowały się całkowicie pionowo. Pasy bezpieczeństwa w samochodzie muszą także być wystarczyć do jego prawidłowego zapięcia i zamocowania w wybranym miejscu. Nieprawidłowo dopasowany fotelik będzie bowiem powodował opadanie głowy dziecka podczas snu, które może powodować przyduszanie się malucha. Dodatkowo zły kąt ustawienia zwiększa ryzyko obrażeń kręgosłupa szyjnego w trakcie stłuczki.

Jeżeli mamy problem z wyborem najlepszego modelu fotelika, warto skorzystać z pomocy specjalistów z branżowego sklepu ze sprzętem dla dzieci. Mają bowiem odpowiednią wiedzę i doświadczenie, by zaproponować egzemplarz dobrze dobrany do danego modelu samochodu. Fachowcy podpowiedzą, jak prawidłowo zamontować wybrany fotelik oraz jakich błędów unikać w trakcie jego eksploatacji. Tak dopasowany produkt zapewni maksymalne bezpieczeństwo i wygodę każdemu dziecku, bez względu na jego wiek.

Branżowi specjaliści z salonu BoboWózki

Fotelik dobrany do potrzeb i wagi dziecka

Prócz dopasowania do modelu samochodu, kolejnym niezwykle ważnym aspektem będzie dobranie fotelika do wagi, wzrostu i wieku dziecka. Tylko wtedy zapewni on optymalny komfort i bezpieczeństwo w trakcie podróżowania, skutecznie chroniąc pasażera w trakcie ewentualnej kolizji czy wypadku. Choć w sprzedaży dostępne są foteliki dedykowane dla dzieci o wadze 0-36kg, zdecydowana większość specjalistów odradza stosowanie takich modeli. Ich konstrukcja nie jest bowiem przystosowana do zmieniającego się ciała i potrzeb dziecka, a w konsekwencji – nie są one aż tak wygodne i bezpieczne, jak egzemplarze przygotowane dla znacznie bardziej ograniczonej grupy wagowej.

Znacznie lepszym wyborem będzie zakup fotelika precyzyjnie dobranego do masy ciała dziecka. Każdy młody pasażer potrzebuje trzech kolejnych modeli z różnych grup. Pierwszy, użytkowany od chwili narodzin będzie fotelik dla kategorii wagowej 0–13 kg, który posłuży mniej więcej do ukończenia pierwszego roku życia lub momentu, gdy głowa malucha zacznie wystawać ponad zagłówek. Kolejny model będzie przeznaczony dla dzieci o wadze pomiędzy 9–18 kg, doskonale sprawdzając się od pierwszych do 3-4 urodzin. Gdy dziecko przekroczy masę ciała 15 kg, powinniśmy powoli zacząć rozglądać się za końcowym fotelikiem, dedykowanym dla pasażerów o wadze 15–36 kg. W chwili, gdy nasza pociecha osiągnie wzrost 150 cm, będziemy mogli zrezygnować z użytkowania fotelika.

Oceń