Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czym cechuje się dobrej jakości odkurzacz?
Czym cechuje się dobrej jakości odkurzacz? - wyjaśniamy

Czym cechuje się dobrej jakości odkurzacz?

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego odkurzacza nie jest łatwy. Podczas podejmowania tej decyzji należy wziąć pod uwagę cechy jakościowe sprzętu oraz konstrukcję samego urządzenia. Podpowiadamy, czym się charakteryzują odkurzacze dobrej jakości.

Najważniejsze parametry odkurzaczy

Podczas wybierania odkurzacza trzeba wziąć pod uwagę trzy niezwykle istotne parametry: moc silnika i ssania oraz system filtracji. Ta pierwsza oznacza ilość energii, która jest zużywana przez sprzęt w trakcie jego użytkowania. W większości przypadków klienci stawiają na urządzenia o mocy w przedziale od 1300 do 2000 W. Należy zaznaczyć, że modele z mocą silnika poniżej 1000 W mogą okazać się niewystarczająco wydajne (choć są urządzenia wysokiej jakości, których niska moc silnika nie idzie w parze z niską efektywnością – jest to najbardziej ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie). Moc ssania określa ilość zanieczyszczeń, jaka może zostać wciągnięta przez dany odkurzacz. Najczęstszy wybór stanowią modele, w przypadku których ten parametr znajduje się na poziomie 300 W. Odkurzacze z taką mocą ssania gwarantują odpowiednią szybkość sprzątania oraz jego wysoką jakość. Kolejna istotna kwestia to system filtracji, który powinien zapewniać wciąganie większości kurzu zawierającego groźne alergeny. Warto stawiać na sprzęt ze współczynnikiem filtracji na poziomie wynoszącym co najmniej 99,97%. Można mieć wtedy pewność, że sprzątane pomieszczenia będzie wolne od niepożądanych zanieczyszczeń.

zobacz jak poznać odkurzacz dobrej jakości

Jak wybrać dobry odkurzacz?

Wyżej wymienione parametry to niejedyne kryteria, które warunkują dobór odkurzacza. Taki sprzęt musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Można stawiać na modele z wymiennymi workami lub bezworkowe z filtrem wodnym. Kolejna sprawa to gabaryty, które powinny być dostosowane do wielkości miejsca, w którym ma być przechowywane urządzenie. Odkurzacz powinien być kupowany z myślą o jego użytkowaniu w konkretnych rodzajach pomieszczeń – na przykład w domu, hotelu lub biurze. Należy wziąć pod uwagę dodatkowe funkcje, jakie mogą być spełniane przez ten sprzęt. Nowoczesne modele oferują takie możliwości, jak sprzątanie na mokro lub czyszczenie przy pomocy pary wodnej. Na koniec warto wspomnieć o osobach zmagających się z alergią. W ich przypadku zakup tańszego modelu niewyposażonego w odpowiednie filtry kończy się koniecznością szybkiej wymiany sprzętu na inny (nie wspominając o problemach zdrowotnych).

najlepszy odkurzacz - wyjaśniamy jak wybrać

Rodzaje odkurzaczy

Znając parametry i własne wymagania względem tego sprzętu, należy wybrać konkretny typ odkurzacza. Tego typu urządzenia dzieli się pod względem sposobu wychwytywania pyłu:

  • tradycyjne – wyróżniają się prostą konstrukcją co znacznie ułatwia ich użytkowanie. Wymagają systematycznej wymiany worków. Są stosunkowo tanie i nie zmuszają do wykonywania żadnych dodatkowych czynności, takich jak płukanie lub suszenie.
  • z filtrem wodnym – nie wymagają stosowania worków i pozwalają na skuteczne nawilżanie i odświeżanie powietrza w pomieszczeniach. Wymagają dokładnego czyszczenia wszystkich filtrów i części.
  • bezworkowe – zapewniają skuteczne usuwanie ciężkich cząstek pyłu i zwalniają z konieczności kupowania worków. Pomimo napełniania się pojemnika ich siła ssania pozostaje na tym samych, wysokim poziomie. Wymagają wykonywania dodatkowej czynności w postaci regularnego czyszczenia filtrów ochronnych – ich zablokowanie prowadzi do zmniejszenia siły ssania.
Oceń